Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Denizköy gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde İzmir Denizköy hakkında kısa bir bilgi verelim:

izmir denizköy
Denizköy, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı köylerden biridir. İzmir Büyükşehir statüsü kazandıktan sonra mahalle olarak geçmiştir. Dikili ilçesi ile Çandarlı arasında bulunur. Turistik olarak çok bilinmeyen bir yer olsa da çevre yerleşimlerden birçok kişinin tercih ettiği yerlerden biridir. Sakin bir sahil boyu ve eşsiz kumsalları bulunur. Plajlarında şezlong ve şemsiye kiralanabilecek işletmeler de bulunur. Burada dalış, amatör balıkçılık gibi aktiviteler yapılabilir.


Denizköy, yeşilin ve mavinin buluştuğu güzel bir manzaraya sahiptir. Huzurlu ve sakin bir tatil yapmak için tercih edilen eşsiz bir alandır. Burada konaklama sıkıntısı çoğu zaman yaşanmaz. Çeşitli oteller ve pansiyonlar konaklama ihtiyacını karşılar. Denizköy’de gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Karagöl

denizköy karagöl
Ülkemizde Karagöl isminde birçok yer bulunur. Burası Denizköy ve BİMEYKO sitesi arasında yer alan bir krater gölüdür. Dağlık bir arazide bulunan göl el değmemiş ormanlık alanın içinde bulunur. Buraya ulaşmak için toprak bir yoldan ilerlemek gerekir. Doğa ile iç içe yapılan bir gezi ile ulaşılan gölün çevresinde çeşitli sporların da yapılabileceği alanlar vardır. Göl ve çevresi her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlar. Özellikle Fransız ziyaretçiler buraya ilgi gösterir. Gölün çevresinden bitki ve hayvan çeşitliliği çok fazladır. Krater gölü yağmur sularıyla beslenir ve iki dere ile denize varır. Burada yılın her mevsimi ayrı güzel olsa da bahar aylarında ayrı bir canlılığa kavuşur. Gölde çeşitli balıklar da hayat bulur.

Akvaryum Koyu

Denizköy akvaryum koyu
Akvaryum Koyu Denizköy’ün karşısında yer alan Corci Adası’nın arka- batı yönünde yer alır. Çevresi ve eşsiz denizi ile akvaryumu andırır. Beyaz kumları ve camgöbeği rengindeki suyu ile saklı güzelliklerden biridir. Koy sert esen rüzgarlara kapalıdır. Bu sayede berrak suda yüzmek daha bir zevkli olur. Bu koya tekne ile de ulaşılabilir.

Hayıtlı Koyu

hayitli koyu
Hayıtlı Koyu Denizköy- Bademli arasındaki sahil yolunun yedinci kilometresinde bulunur.Yeşil ve mavinin buluştuğu koyun karşısında Garip ve Kalem adaları yer alır. Hayıtlı doğal bir koydur. Burada antik çağda bir liman olduğu ve yine aynı tarihlerde fırtınadan kaçan gemilerin buraya sığındığı bilinmektedir. Günümüzde de burası denizcilerin sığındığı bir yerdir. Bölgenin ismi burada bolca bulunan hayıt bitkisinden gelir. Tarihte de önemli bir yeri olan koyda milattan önce 431-404 arasında Peloponnes Savaşları yaşanmıştır. Savaş Atina ve Sparta arasında olmuştur. Koydan yükseklere doğru çıkıldığında ise Aşıklar Tepesi’ne ulaşılır. Halk arasında hikayeleri anlatılan tepedeki çalılıklara günümüzde de bez parçaları bağlanarak dilek dileyenler olur.
Denizköy civarında iseniz İzmir'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.
Eğer Denizköy seyahati planlıyorsanız Dikili'de Gezilecek Yerler konumuzu da ziyaret ediniz.

Bademli Deniz Ilıcası

bademli deniz ılıcası
Bademli Deniz Ilıcası, Denizköy ile Bademli arasında bulunur. Her mevsimde girilebilen ılıcanın sıcaklığı kaynağında 65 derece, deniz ve ılıca kısmının sıcaklığı ise 42 derecedir. Termal su denizin içinden çıkmaktadır. Ilıca 1993 yılında Fransa'nın başkanlığını yapan Edouard Balladur’un akrabası olan Madam Lili’nin bölgeye yerleşmesiyle üne kavuşmuştur. Kaynağın üzerine bir koruma alanı da yaptıran Madam Lili Bademli köyüne yerleşmiştir. Kıyıda çeşitli alanlardan çıkan ve deniz suyu ile birleşen su çeşitli hastalıklara iyi gelir.


Denizköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Denizköy nerede diye sorulacak olursa, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir mahalledir. Özel araçla buraya ulaşmak için Menemen yolunu takip edip Zeytin Dağı’nı geçtikten sonra Çandarlı’ya doğru sapılır. Çandarlı’dan sonra 15 kilometre devam ederek Denizköy’e varılır. Toplu taşıla ile gitmek isteyenler ilçe merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilir.admin / 27.12.2018 / 0 / 505

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Dikili'de Gezilecek Yerler

Dikili'de Gezilecek Yerler

Arkeolojik çalışmalar bu bölgenin tarihinin MÖ 4000'li yıllara kadar uzandığını
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up