Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Dikili Denizköy Tanıtımı

Dikili Denizköy Tanıtımı


İzmir Denizköy
Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Denizköy gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde İzmir Denizköy hakkında kısa bir bilgi verelim:

Denizköy, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı köylerden biridir. İzmir Büyükşehir statüsü kazandıktan sonra mahalle olarak geçmiştir. Dikili ilçesi ile Çandarlı arasında bulunur. Turistik olarak çok bilinmeyen bir yer olsa da çevre yerleşimlerden birçok kişinin tercih ettiği yerlerden biridir. Sakin bir sahil boyu ve eşsiz kumsalları bulunur. Plajlarında şezlong ve şemsiye kiralanabilecek işletmeler de bulunur. Burada dalış, amatör balıkçılık gibi aktiviteler yapılabilir.


Denizköy, yeşilin ve mavinin buluştuğu güzel bir manzaraya sahiptir. Huzurlu ve sakin bir tatil yapmak için tercih edilen eşsiz bir alandır. Burada konaklama sıkıntısı çoğu zaman yaşanmaz. Çeşitli oteller ve pansiyonlar konaklama ihtiyacını karşılar. Denizköy’de gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Karagöl

Ülkemizde Karagöl isminde birçok yer bulunur. Burası Denizköy ve BİMEYKO sitesi arasında yer alan bir krater gölüdür. Dağlık bir arazide bulunan göl el değmemiş ormanlık alanın içinde bulunur. Buraya ulaşmak için toprak bir yoldan ilerlemek gerekir. Doğa ile iç içe yapılan bir gezi ile ulaşılan gölün çevresinde çeşitli sporların da yapılabileceği alanlar vardır. Göl ve çevresi her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlar. Özellikle Fransız ziyaretçiler buraya ilgi gösterir. Gölün çevresinden bitki ve hayvan çeşitliliği çok fazladır. Krater gölü yağmur sularıyla beslenir ve iki dere ile denize varır. Burada yılın her mevsimi ayrı güzel olsa da bahar aylarında ayrı bir canlılığa kavuşur. Gölde çeşitli balıklar da hayat bulur.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu Denizköy’ün karşısında yer alan Corci Adası’nın arka- batı yönünde yer alır. Çevresi ve eşsiz denizi ile akvaryumu andırır. Beyaz kumları ve camgöbeği rengindeki suyu ile saklı güzelliklerden biridir. Koy sert esen rüzgarlara kapalıdır. Bu sayede berrak suda yüzmek daha bir zevkli olur. Bu koya tekne ile de ulaşılabilir.


Hayıtlı Koyu

Hayıtlı Koyu
Hayıtlı Koyu Denizköy- Bademli arasındaki sahil yolunun yedinci kilometresinde bulunur.Yeşil ve mavinin buluştuğu koyun karşısında Garip ve Kalem adaları yer alır. Hayıtlı doğal bir koydur. Burada antik çağda bir liman olduğu ve yine aynı tarihlerde fırtınadan kaçan gemilerin buraya sığındığı bilinmektedir. Günümüzde de burası denizcilerin sığındığı bir yerdir. Bölgenin ismi burada bolca bulunan hayıt bitkisinden gelir. Tarihte de önemli bir yeri olan koyda milattan önce 431-404 arasında Peloponnes Savaşları yaşanmıştır. Savaş Atina ve Sparta arasında olmuştur. Koydan yükseklere doğru çıkıldığında ise Aşıklar Tepesi’ne ulaşılır. Halk arasında hikayeleri anlatılan tepedeki çalılıklara günümüzde de bez parçaları bağlanarak dilek dileyenler olur.
Denizköy civarında iseniz İzmir'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.
Eğer Denizköy seyahati planlıyorsanız Dikili'de Gezilecek Yerler konumuzu da ziyaret ediniz.

Bademli Deniz Ilıcası

Bademli Deniz Ilıcası
Bademli Deniz Ilıcası, Denizköy ile Bademli arasında bulunur. Her mevsimde girilebilen ılıcanın sıcaklığı kaynağında 65 derece, deniz ve ılıca kısmının sıcaklığı ise 42 derecedir. Termal su denizin içinden çıkmaktadır. Ilıca 1993 yılında Fransa'nın başkanlığını yapan Edouard Balladur’un akrabası olan Madam Lili’nin bölgeye yerleşmesiyle üne kavuşmuştur. Kaynağın üzerine bir koruma alanı da yaptıran Madam Lili Bademli köyüne yerleşmiştir. Kıyıda çeşitli alanlardan çıkan ve deniz suyu ile birleşen su çeşitli hastalıklara iyi gelir.

Denizköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Denizköy nerede diye sorulacak olursa, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir mahalledir. Özel araçla buraya ulaşmak için Menemen yolunu takip edip Zeytin Dağı’nı geçtikten sonra Çandarlı’ya doğru sapılır. Çandarlı’dan sonra 15 kilometre devam ederek Denizköy’e varılır. Toplu taşıla ile gitmek isteyenler ilçe merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilir.admin / 27.12.2018 / 1 / 16 514

Yorum Ekleyin


  1. Yaren Y.
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 11:48
    0

    Geçen yaz İzmir Dikili'ye gitmiştik. Akvaryum koyu harika bir yer. Yalnız hafta içi gitmenizi öneririm. Hafta sonu aşırı derece kalabalık oluyor ve o güzel masmavi denizin keyfini çıkartamıyorsunuz. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı

Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan
İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. Kemalpaşa ilçe
Ödemiş'te Gezilecek Yerler

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İzmir'e en uzak ilçelerden biri olan Ödemiş’in şehir merkezine uzaklığı 112 km
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Karaburun’da Gezilecek Yerler

Karaburun’da Gezilecek Yerler

İzmir sınırları içerisinde en temiz 5 koydan biri olarak nitelendirilmiştir.
Bergama’da Gezilecek Yerler

Bergama’da Gezilecek Yerler

Bakırçay Havzası'nın aşağı kesiminde, antik yerleşmenin akropolisinin bulunduğu
Dikili'de Gezilecek Yerler

Dikili'de Gezilecek Yerler

Arkeolojik çalışmalar bu bölgenin tarihinin MÖ 4000'li yıllara kadar uzandığını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up