Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Çanakkale Assos hakkında kısa bir bilgi verelim:

assos gezilecek yerler

Marmara Bölgesinin en gözde illeri arasında yer alan Çanakkale ilimizde yer alan Assos tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerler arasındadır. Geçmişi M.Ö 7 yüzyıla kadar uzanan bu tarihi kent ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları siz değerli ziyaretçilerimize buradan açıklamak istiyoruz.

Assos Tarihi

Dünya’nın en ünlü filozofları arasında yer alan Aristoteles’in de bu topraklar üzerinde yaşadığını varsayarsak, Assos’un tarihi dokusunun sizleri büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Behramkale köyü içerisinde yer alan Assos’un daha önceleri ismi Behramkale olarak da bilinmekteydi. Ancak günümüze kadar Behramkale köyünün ismi artık Assos olarak daha çok tercih edilmektedir. Assos Gezilecek Yerler hangileri? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bularak, bu yazımızın sizlere rehberlik etmesini sağlayabilirsiniz.
Assos tarihi hakkında internetteki en iyi bilgiye sahip olmak için; Assos Antik Kenti isimli konumuzu inceleyiniz.

Behramkale Köyü

behramkale köyü
Assos’a en yakın yerleşim yeri olan bu köyün tarihi dokusunun sizleri M.Ö yıllara götüreceğinden emin olabilirsiniz. 5 Bin yıl öncesinde kurulan bu köyün dar sokakları ve patikalarında çok zevkli anlar geçirme şansını yakalamış olacaksınız. Köyün içerisinde yer alan evlerin tarihi dokusunun büyüsüne kapılmamak elde değil. Bu yüzden de Assos’a gitmeden önce içerisinden mecburi olarak geçmeniz gereken yerler arasında Behramkale köyü bulunmaktadır.

Assos Gezilecek Yerler nerelerdir?

Athena Tapınağı

assos athena tapınağı
Assos’a geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasında sizlere Athena Tapınağı’nın bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Assos’un en yüksek noktasına kurulan bu tapınağın özellikle gün batımı için oldukça fazla tercih edilen bir nokta olduğunu belirtmek istiyoruz. Buraya geldiğiniz zaman tapınak üzerinde yer alan bir bölgeden gün batımını izlemenizi öneriyoruz. Tapınak çevresine yapılan arkeolojik çalışmalardan elde edilen birçok eserin günümüzde İstanbul, Paris ve Boston gibi müzelerde sergilendiğini sizlere açıklamak istiyoruz.

Agora (Kent Merkezi)

assos agora
İsim olarak Kent Merkezi anlamına gelen Agora’da Assos’ta gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Akropol’un hemen güney yamacında yer alan bu yerde halen M.Ö döneme ait kalıntıların bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak zaman içerisinde meydana gelen doğa olayları burada çok fazla bir kalıntının kalmamasına neden olmuştur.

Gymnasium ve Bouleuterion

assos gymnasium
Antik Yunan’da son derece önemli bir yere sahip olan Gymnasium ve Bouleuterion’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle kent meclisi olarak belirttiğimiz Agora’nın hemen ilerisinde bulunan bu noktada Antik Yunan Meclis binası yer almaktadır. İçerisinde birçok irili ufaklı heykelin yer aldığı Gymnasium ve Bouleuterion merkezinin ne yazık ki büyük bir bölümünün yok olduğunu belirtmek istiyoruz.

Yunan Tiyatrosu

assos yunan tiyatrosu
Assos içerisinde yer alan tiyatro’da M.Ö dönemden kalma eserler arasındadır. Özellikle Athena Tapınağı’nın hemen güneyinde yer alan bu eserin halen tarihi dokusu bozulmamıştır. Günümüzde Assos’da yapılan birçok festivale ve tiyatroya buranın ev sahipliği yaptığını belirtmek istiyoruz. Assos Antik Kenti için son derece önemli bir yer olan tiyatroda denk geldiğiniz zaman festivallere de katılabilirsiniz.

Assos’ta Yapılan Festivaller

Ayvacık deve güreşi festivali
Tarihi dokusunun yanı sıra Assos’ta yapılan festivallerde yerli ve yabancı turistlerin bu kente akın etmesine neden olmaktadır. Özellikle Ayvacık Deve güreşi festivalinin 200 deve ile yapılması her ne kadar biz uygun görmesekte birçok turistin Mart ayı içerisinde bölgeye akın etmesine neden olmaktadır.
Assos civarındaysanız; Çanakkale'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka ziyaret ediniz.
Bu sene 7. Düzenlenecek olan Assos Briç ve Kültür Festivali de ilçe halkı tarafından oldukça rağbet gören festivaller arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu festival sırasında kent ile özdeşleşen birçok turnuva ve sosyal etkinlikler de bu bölgede yapılmaktadır.
Eğer Assos ziyareti planlıyorsanız; Ayvacık'ta Gezilecek Yerler konumuzu da incelemenizi öneririz.
Her yıl Eylül ayında düzenlenen bir festivalde Küçükkuyu Kültür ve Sanat Festivali olarak Assos’ta düzenlemektedir. Bu festivallerin tarihlerinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi almak resmi sitelerin takip edilmesini öneriyoruz.

Assos’ta Ne Yenir?

Assos’ta ne yenir
Tarihi dokusunun yanı sıra bir liman kenti olma özelliği de bulunan Assos’ta yenilecek yemekler arasında sizlere deniz mahsullerinin ilk sırada olduğunu belirtmek istiyoruz. Liman kenti olmasının avantajını kullanan Assos’un bu sayede deniz ürünleri ile ilgili olan bütün yemekleri ziyaretçiler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.


Balık sevmeyen ziyaretçiler içinse bölgede yer alan onlarda yöresel yemeği yeme şansınız bulunmaktadır. Özellikle zeytinyağı ile yapılan yemeklerin çok fazla tercih edildiği Assos’ta patlıcan yemekleri, Fava ve mantı favori yemekler arasında yer almaktadır.

Assos Nerede, Nasıl Gidilir?

Assos nerede diye yapılan aramalar için; Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesine bağlı olan Behramkale mahallesi içerisinde kalan Assos, Edremit körfezinin de kuzey kısmında yer alır.

İstanbul üzerinden karayolu ile gitmek istediğiniz zaman ortalama olarak 6-7 saat arası bir yolculuk sizleri beklemektedir. İzmir ile Assos’un arasının ise 290 KM olduğunu belirtmek istiyoruz. İzmir'e geldikten sonra buradan Altınoluk üzerinden geçmeniz gerekmektedir. Ardından ise Küçükkuyu ilçesine geldikten sonra sizleri bekleyen yolculuk süresinin ortalama olarak 30 dakika olduğunu belirtelim.

Assos’un Midilli Adası manzarasının da bulunduğunu ayrıca sizlere buradan belirtmek istiyoruz.admin / 06.02.2019 / 0 / 289

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık, Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Geyve’de Gezilecek Yerler

Geyve’de Gezilecek Yerler

Sakarya ilimizin güzide ilçelerinden bir diğeri ise Geyve. Marmara Bölgesi’nin
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up