Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos'ta Gezilecek Yerler


Assos gezilecek yerler
Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Çanakkale Assos hakkında kısa bir bilgi verelim:


Marmara Bölgesinin en gözde illeri arasında yer alan Çanakkale ilimizde yer alan Assos tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerler arasındadır. Geçmişi M.Ö 7 yüzyıla kadar uzanan bu tarihi kent ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları siz değerli ziyaretçilerimize buradan açıklamak istiyoruz.

Assos Tarihi

Dünya’nın en ünlü filozofları arasında yer alan Aristoteles’in de bu topraklar üzerinde yaşadığını varsayarsak, Assos’un tarihi dokusunun sizleri büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Behramkale köyü içerisinde yer alan Assos’un daha önceleri ismi Behramkale olarak da bilinmekteydi. Ancak günümüze kadar Behramkale köyünün ismi artık Assos olarak daha çok tercih edilmektedir. Assos Gezilecek Yerler hangileri? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bularak, bu yazımızın sizlere rehberlik etmesini sağlayabilirsiniz.
Assos tarihi hakkında internetteki en iyi bilgiye sahip olmak için; Assos Antik Kenti isimli konumuzu inceleyiniz.

Behramkale Köyü

Assos’a en yakın yerleşim yeri olan bu köyün tarihi dokusunun sizleri M.Ö yıllara götüreceğinden emin olabilirsiniz. 5 Bin yıl öncesinde kurulan bu köyün dar sokakları ve patikalarında çok zevkli anlar geçirme şansını yakalamış olacaksınız. Köyün içerisinde yer alan evlerin tarihi dokusunun büyüsüne kapılmamak elde değil. Bu yüzden de Assos’a gitmeden önce içerisinden mecburi olarak geçmeniz gereken yerler arasında Behramkale köyü bulunmaktadır.

Assos Gezilecek Yerler nerelerdir?

Athena Tapınağı

Assos’a geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasında sizlere Athena Tapınağı’nın bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Assos’un en yüksek noktasına kurulan bu tapınağın özellikle gün batımı için oldukça fazla tercih edilen bir nokta olduğunu belirtmek istiyoruz. Buraya geldiğiniz zaman tapınak üzerinde yer alan bir bölgeden gün batımını izlemenizi öneriyoruz. Tapınak çevresine yapılan arkeolojik çalışmalardan elde edilen birçok eserin günümüzde İstanbul, Paris ve Boston gibi müzelerde sergilendiğini sizlere açıklamak istiyoruz.

Agora (Kent Merkezi)

İsim olarak Kent Merkezi anlamına gelen Agora’da Assos’ta gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Akropol’un hemen güney yamacında yer alan bu yerde halen M.Ö döneme ait kalıntıların bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak zaman içerisinde meydana gelen doğa olayları burada çok fazla bir kalıntının kalmamasına neden olmuştur.

Gymnasium ve Bouleuterion

Antik Yunan’da son derece önemli bir yere sahip olan Gymnasium ve Bouleuterion’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle kent meclisi olarak belirttiğimiz Agora’nın hemen ilerisinde bulunan bu noktada Antik Yunan Meclis binası yer almaktadır. İçerisinde birçok irili ufaklı heykelin yer aldığı Gymnasium ve Bouleuterion merkezinin ne yazık ki büyük bir bölümünün yok olduğunu belirtmek istiyoruz.

Yunan Tiyatrosu

Assos içerisinde yer alan tiyatro’da M.Ö dönemden kalma eserler arasındadır. Özellikle Athena Tapınağı’nın hemen güneyinde yer alan bu eserin halen tarihi dokusu bozulmamıştır. Günümüzde Assos’da yapılan birçok festivale ve tiyatroya buranın ev sahipliği yaptığını belirtmek istiyoruz. Assos Antik Kenti için son derece önemli bir yer olan tiyatroda denk geldiğiniz zaman festivallere de katılabilirsiniz.

Assos’ta Yapılan Festivaller

Tarihi dokusunun yanı sıra Assos’ta yapılan festivallerde yerli ve yabancı turistlerin bu kente akın etmesine neden olmaktadır. Özellikle Ayvacık Deve güreşi festivalinin 200 deve ile yapılması her ne kadar biz uygun görmesekte birçok turistin Mart ayı içerisinde bölgeye akın etmesine neden olmaktadır.
Assos civarındaysanız; Çanakkale'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka ziyaret ediniz.
Bu sene 7. Düzenlenecek olan Assos Briç ve Kültür Festivali de ilçe halkı tarafından oldukça rağbet gören festivaller arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu festival sırasında kent ile özdeşleşen birçok turnuva ve sosyal etkinlikler de bu bölgede yapılmaktadır.
Eğer Assos ziyareti planlıyorsanız; Ayvacık'ta Gezilecek Yerler konumuzu da incelemenizi öneririz.
Her yıl Eylül ayında düzenlenen bir festivalde Küçükkuyu Kültür ve Sanat Festivali olarak Assos’ta düzenlemektedir. Bu festivallerin tarihlerinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi almak resmi sitelerin takip edilmesini öneriyoruz.

Assos’ta Ne Yenir?

Tarihi dokusunun yanı sıra bir liman kenti olma özelliği de bulunan Assos’ta yenilecek yemekler arasında sizlere deniz mahsullerinin ilk sırada olduğunu belirtmek istiyoruz. Liman kenti olmasının avantajını kullanan Assos’un bu sayede deniz ürünleri ile ilgili olan bütün yemekleri ziyaretçiler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.


Balık sevmeyen ziyaretçiler içinse bölgede yer alan onlarda yöresel yemeği yeme şansınız bulunmaktadır. Özellikle zeytinyağı ile yapılan yemeklerin çok fazla tercih edildiği Assos’ta patlıcan yemekleri, Fava ve mantı favori yemekler arasında yer almaktadır.

Assos Nerede, Nasıl Gidilir?

Assos nerede diye yapılan aramalar için; Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesine bağlı olan Behramkale mahallesi içerisinde kalan Assos, Edremit körfezinin de kuzey kısmında yer alır.

İstanbul üzerinden karayolu ile gitmek istediğiniz zaman ortalama olarak 6-7 saat arası bir yolculuk sizleri beklemektedir. İzmir ile Assos’un arasının ise 290 KM olduğunu belirtmek istiyoruz. İzmir'e geldikten sonra buradan Altınoluk üzerinden geçmeniz gerekmektedir. Ardından ise Küçükkuyu ilçesine geldikten sonra sizleri bekleyen yolculuk süresinin ortalama olarak 30 dakika olduğunu belirtelim.

Assos’un Midilli Adası manzarasının da bulunduğunu ayrıca sizlere buradan belirtmek istiyoruz.admin / 06.02.2019 / 2 / 4 302

Yorum Ekleyin


 1. Baran
  Ziyaretçi
  20 Ekim 2019 16:00
  0
  Assos gidilmesi görülmesi gereken yerlerden biridir. Hem tarihi yapısı hem de denize yakınlığıyla Ege Denizi kıyısındaki yegane yerlerden biridir. Eski tarihi şehir, yeri, yapısı, Athena tapınağı... saymakla bitmez. Yaz aylarından ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
 2. Elifay
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2019 15:47
  0
  ne kadar çok tarih eser anıtlar var ya ben şey duydum druidlerin kutsal yerlerinden bir tanesi Türkiye'de bulunuyormuş çok detaylı araştırmadım bilginiz var mı? 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Ege'nin başladığı yer olarak da bilinen Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğu en
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale'de Gezilecek Yerler

Hem tarihimiz hem de turizmimiz açısından en önemli şehirlerden biri de
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Ege Denizi ile Tuzla Çayı (Satnioeis) arasındaki kayalık tepe üzerindeki Assos
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up