Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı


Gökçeada Kaleköy
Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Çanakkale Kaleköy hakkında güncel bilgiler hazırladık. Ayrıntıları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.


Kaleköy, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı köylerden biridir. Geçmiş tarihlerde adı Kastro olan kent o dönemde ismini burada bulanan kaleden almıştır. Kastro kelimesi “kale” anlamına gelir ve Rumca bir kelimedir. Köy, Gökçeada ilçesine 5 kilometre mesafede bulunur. Aynı isimli bir köy de Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunur. İki yer birbirinden farklıdır. Eğer o köyle ilgili bilgi almak isterseniz Antalya Kaleköy Tanıtımı konumuzu inceleyiniz.

Kaleköy Tarihi

Kaleköy’deki yerleşim çok eski tarihlere uzanır. Bölgedeki kalıntılar bu alandaki ilk yerleşimin Pelasglar tarafından kurulduğunu gösterir. Pelasglar milattan önce 4-5’inci yüzyıllar arasında yaşamış bir halktır. Helen Kavimleri bölgeye gelmeden önce Kuzey ve Orta Yunanistan’da yani Girit ve Ege Adaları’nda yaşamışlardır. Kendilerine ait bir dilleri olan halktır. Sonraki yıllarda bölgeyi Persler ele geçirmiştir. Ardından bir anlaşma ile Atina’ya bağlanmıştır. Milattan önce 168 yılında uzun süren bir savaşın sonunda Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. Roma bölündükten sonra Bizans sınırları içinde kalmıştır. Birçok kez el değiştiren bölge birkaç kez Venedik ve Cenevizlilerin eline geçmiştir. Daha sonraki dönemde ise Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına dâhil olmuştur. 1. Dünya Savaşı’nda Yunanistan’ın ele geçirdiği bölge Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye’ye katılmıştır.
Kaleköy ziyareti planlıyorsanız; Gökçeada'da Gezilecek Yerler konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Kaleköy’de tarihi bir kalenin kalıntıları bulunur. Bu kalenin Helen döneminden önce inşa edildiği düşünülmektedir. Buradaki yerleşimi korsanlardan korumak için inşa edilmiştir. Milattan önce 5’inci yüzyılda Atinalılar kalenin surlarının çevresine Yunan şehir devletlerindekilere benzer bir akropol kurmuşlardır. Akropol yapısı Yunan kent devletlerinde bir iç kale yapısıdır. İçinde Saray, önemli yapılar ve tapınaklar bulunur. Bizans ve Ceneviz bölgede hüküm sürdükleri zamanlarda kalenin surlarını genişletmiş ve yapıyı onarmıştır.

Kaleköy Özellikleri

Kaleköy yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş tarihi bir Rum köyüdür. Koruma altında olan beş Rum köyünden biridir. Güzel bir doğası, berrak denizi, limanı ve kültürel mirası ile dikkat çekicidir. Bölgede birçok otel bulunduğu için konaklama sıkıntısı yoktur. Yunanistan'ın Semadirek adası Kaleköy’den çok net görülür ve manzarayı güzelleştirir. Yerleşim yüksekte kurulduğu için bölgeye hakim konumdadır. Birçok restoran bu hakim tepede kuruludur ve güzel bir akşam yemeği için ideal yerleri oluşturur.


Havalimanı bu bölgede bulunduğu için hava yolu ile ulaşım sağlanabilir. Tarihte önemli bir yeri olan kalenin kalıntıları günümüzde ziyaret edilebilmektedir. Kaleköy kıyılarında rüzgar sörfü yapılabilecek alanlar da vardır. Bu yönüyle sporseverler için ideal bir konum oluşturur. Köyün bozulmamış dokusu, yeşil doğası ve güzel denizi tercih sebebidir.

Kaleköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaleköy Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı köylerden biridir. İlçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunur. Çok yakınında Gökçeada Havaalanı vardır. Hava yolu ile bölgeye gitmek isteyenler kolayca Kaleköy’e ulaşabilir. Karayolu ile Gökçeada’dan kısa bir yolculukla gidilebilir. Köye deniz yolu ile ulaşım da vardır. Çanakkale Eceabat üzerinden kalkan feribotlar ile Kaleköy’e ulaşmak mümkündür.admin / 18.01.2019 / 3 / 4 567

Yorum Ekleyin


 1. Samet
  Ziyaretçi
  19 Ocak 2019 11:56
  0

  Gökçeada taraflarına ne kadar gitsem de bir türlü Gökçeada Kaleköy tarafına gidemedim her seferinde bir şey oldu, ama güzel tanıtım için çok teşekkür ederim bu sefer kesin gideceğim. 

 2. Tülay
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 12:57
  0

  Rüzgar sörfü yapmak için o taraflara doğru yelken açmıştık. Daha önce burada Kaleköyün çok güzel eski kalıntılar olduğunu okumuştum. Sayesinizde onlarıda ziyaret ederek güzel vakit geçirdik. 

 3. Samet Turan
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 18:02
  0
  çanakkale gökçeada ya bu yıl turist akını yaşandı resmen. çok fazla insan biliyor artık burayı.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Ege'nin başladığı yer olarak da bilinen Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğu en
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Biga’da Gezilecek Yerler

Biga’da Gezilecek Yerler

Biga, Çanakkale'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale'de Gezilecek Yerler

Hem tarihimiz hem de turizmimiz açısından en önemli şehirlerden biri de
Saros Körfezi Tanıtımı

Saros Körfezi Tanıtımı

Saros Körfezi, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Güneyde bulunan
Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) mitolojide Poseidon’un adası
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up