Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü, Gelibolu Yarımadasının güneye bakan uç noktasıdır ve bu adını da bu özelliği ile almıştır. Boğaza girişte bir set oluşturduğu için Seddülbahir denilmektedir. Huzur dolu atmosferi ve doğal güzellikleri ile Seddülbahir her yaştan insanın kendini mutlu hissedebileceği bir yer.

seddülbahir köyü
Coğrafik konumu özelliği ile tarih boyunca pek çok savaşa şahit olmuş olan Seddilbahir’i hafızalara kazıyan ise 1. Dünya Savaşının en önemli cephelerinden birisi olan Çanakkale Savaşıdır. Yöre halkı geçimini balıkçılık, turizm ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Seddülbahir halkı sıcakkanlıdır ve köyün huzur veren atmosferi sayesinde de bir kez giden kişiler mutlaka tekrar gitmektedirler.


Makalemizin devamında Seddülbahir gezilecek yerler Listesine göz atalım.

Seddülbahir Tarihi

Ege Denizinden Çanakkale Boğazına geçişin kontrol edilebildiği Çanakkale Seddülbahir oldukça eski bir yerleşim merkezidir. Bunun yanında 1. Dünya Savaşı sırasında tarihi doku çok fazla zarar görmüştür. Köyün her köşesinde bu savaşa ait izler bulunmaktadır. Çanakkale savaşlarında büyük mücadelelerin yapıldığı Seddülbahir Çanakkale geçilmez sözünün söylenmesinde önemli payı bulunmaktadır. Köyde ve o bölgede hala Çanakkale savaşının izleri bulunmakta ve bu çevrede dolaşan kişiler kurşunlar, asker kıyafetlerine ait düğmeler, kemikler bulabilmektedirler.

Çanakkale Zafer ve Meçhul Asker Anıtı

çanakkale zafer anıtı
Morto Koyu ve Hisarlık Burnunda yer almaktadır. Hisarlık Burnunun denizden 48 metre yüksekte olması ile doğal bir kale oluşturmaktadır. Burada 4 metre yüksekliğinde anıt platformu ve onun üzerinde de 39,75 metre yüksekliğinde anıt bulunmaktadır. Bu anıt 1960 yılında yapılmıştır.

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi
Tarihçi Ahmet Uslu’nun uzun çalışmaları sonucunda kurulmuş olan 1915 Seddilbahir Ahmet Uslu Müzesinde 1. Dünya Savaşına ait 8 000 metaryal yer almaktadır. Ahmet Uslu bu metaryalleri toplamak için uzun yıllar uğraşmıştır.

Seddülbahir Kalesi

seddülbahir kalesi
4. Mehmet zamanında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından Seddülbahir kaleleri yaptırılmıştır. Biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki kale yaptırılmıştır. Avrupa yakasında ki Seddülbahir Kalesi Anadolu yakasında ki ise Kumkale olarak adlandırılmaktadır. Bu kaleleri inşa eden ustaların ailelerini buraya getirmeleri ile köy oluşmuştur. Çanakkale Savaşı sırasında yoğun olarak bombalanan köy boşaltılmıştır. Daha sonra Bulgaristan ve Romanya göçmenleri 1934 ve 1938 yıllarında buraya yerleştirilmiş ve köyde yaşam tekrar başlamıştır.

Seddülbahir Plajları

Seddülbahir Plajları
Seddülbahir Köyünün plajları denizin temiz ve geniş kumsallarının olması sayesinde denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkartmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Müthiş manzarası ve temiz havası ile doğayla denizin birleştiği noktadır Seddülbahir Plajları. Plajlara yakın pansiyonların ve otellerin olması sayesinde yürüyerek plajlara ulaşım mümkündür.

Yahya Çavuş Anıtı

yahya çavuş anıtı
Çanakkale Savaşında önemli katkıları olan Ezineli Yahya Çavuş 25 Nisan 1915 Ertuğrul Koyu çıkarması sırasında arkadaşları ile birlikte büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bu anıt Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında burada şehit olan 9. tümenin 26. alayının 3. taburunun şehit olan askerlerin anısına yaptırılmıştır ve burada bir kitabe üzerinde şehitlerin isimleri ( 148 şehit )sembolik olarak da 67 adet mezar taşı bulunmaktadır.


Seddülbahir Nerde, Nasıl Gidilir?

Seddülbahir nerede diyecek olunursa; ulaşım için öncelikle Eceabat ilçesine gidilmesi gerekmektedir. Eceabat Seddülbahir arası 33 kilometredir. Buradan kalkan otobüsler ile köye ulaşılmaktadır. Eceabat'a ulaşım için İstanbul’dan feribotlar bulunmaktadır. Diğer şehirlerden Seddülbahir’e gitmek için öncelikle Çanakkale ilin gidilmesi gerekmektedir. Özellikle İstanbul'a yakın olması ve ulaşımın kolaylığı sayesinde yazları çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. İstanbul’dan 309 kilometre uzakta olan Eceabat'a araç ile E84 üzerinden ulaşım mümkün olmaktadır.
Eğer Seddülbahir'e gelmeyi planlıyorsanız; bağlı bulunduğu il olan Çanakkale'de Gezilecek Yerler ve bağlı olduğu ilçe olan Eceabat'ta Gezilecek Yerler isimli konularımızı mutlaka inceleyiniz!admin / 22.10.2018 / 1 / 784

Yorum Ekleyin


 1. Yunus
  Ziyaretçi
  30 Ekim 2018 14:59
  0

  Çanakkale’de gezilecek yerler konusunda tam da aradığım yazıyı sitenizde buldum teşekkürler...
   

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Bölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve
Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Kentin kimler tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat Truva kadar
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up