Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı


Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il merkezine 105 kilometre mesafede bulunur. Burası Türkiye'nin en iyi korunmuş köyü olarak geçer. Sit alanı statüsünde korunur. Bu sayede doğası bakir kalmış, tarihi yapıları günümüze ulaşmıştır. Adatepe, tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile dikkat çekicidir.

Adatepe Çanakkale
Köyde Selçuklu Devleti zamanında ilk kez Türk yerleşimi görülür. O tarihten beri köyde pek çok farklı millet ve halk beraber yaşamıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar Türk ve Rum nüfusu olan köyden, Rumlar mübadele sonucu ayrılmışlardır. Sonraki süreçlerde bölgede yaşayan Türkler de şehir merkezlerine göç etmiştir.


Bir süre sahipsiz kalan köy, 1980’li yıllarda tekrar keşfedilmiştir. Tekrar keşfeden kişiler köydeki 110 yapıyı onarmış ve bölgeyi turizme açmıştır. 9 yıl sonra da köy sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Bu sayede köye yeni yapı inşası çok az düzeyde kalmış ve köy korunmuştur. Buradaki taş binalar gibi ağaçlar da tarihidir. Asırlık çınar ağaçları köyün büyük bölümünü kaplar. Ayrıca Adatepe’de Türkiye'nin ilk Zeytinyağı Müzesi kurulmuştur.

Yazımızın devamında ise en sevilen köylerimizden biri olan Adatepe gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Taş Evler

Çanakkale Adatepe köyünün sokaklarında 100’ü aşkın tarihi taş ev bulunur. Dönemin mimarisini yansıtan ve özgün biçimiyle korunmuş olan yapılar görülmeye değer bir ortam oluşturur. Yeşil ve el değmemiş doğanın ortasındaki taş evler, ahşap pencereleri ve taş sokaklar ziyaretçilerin dikkatini çeker. Evler genellikle Rum evleri tarzındadır. Fakat bazı Osmanlı mimarisine uygun konak yapıları da dikkat çeker. Köydeki yerleşim bir yamaç üzerine kurulmuştur. Fakat eski tarihlerde korsanlardan bölgeyi korumak için denizi tam olarak görmez. Zamanla sahile doğru genişleyen köyün yeni yeni gelişmeye başlayan Küçükkuyu isimli bir sahili de bulunur.
Eğer Adatepe ziyareti düşünüyorsanız; Çanakkale'de Gezilecek Yerler başlıklı konumuzu da ziyaret ediniz.

Taş Mektep

Ayvacık Adatepe’de bulunan Taş Mektep 1947 yılında eğitim vermeye başlayan bir okuldur. Daha sonra, 1987’de köydeki nüfus azaldığı için kapatılmıştır. Köy keşfedildiğinde aslına uygun olarak onarılan yapı bir atölye haline getirilmiştir. Burada felsefe, sanat tarihi, edebiyat gibi atölyeler bulunur. Burayı kuranlar arasında yazarlar, sanatçılar ve çeşitli akademisyenler bulunur. Daha çok yaz aylarında faaliyet gösteren okul değerli bir hizmet veriyor.
Adatepe'nin bağlı olduğu ilçe olan Ayvacık hakkında detaylı bilgi için; Ayvacıkta Gezilecek Yerler isimli konumuzu inceleyebilirsiniz.

Zeus Altarı

Zeus Altarı Kaz Dağları’nın en tepe noktalarından birinde yer alıyor. Köy Kaz Dağları’nın eteklerine kurulduğu için buraya oldukça yakın konumda bulunuyor. Kaz Dağları’nın mitolojideki adı İda’dır ve olaylar genellikle burada geçer. Zeus Altarı da Kaz Dağları’nda denize bakan bir konumda yer alır. Buradan bakıldığında Küçükkuyu sahili, Edremit Körfezi ve Midilli görülür. Manzarası muhteşemdir. Mitolojiye göre Zeus Truva Savaşı’nı bu noktadan izlemiştir. Tarihte insanların tanrılara kurban sunduğu nokta da burasıdır. Bir kayanın üzerine oyulmuş merdivenlerle en yüksek noktasına çıkılabilir.
Bu bölgede iseniz; Kaz Dağları Gezilecek Yerler konumuzdan güncel bilgi alabilirsiniz.

Zeytinyağı Müzesi

Zeytinyağı Müzesi Adatepe’ye giden yolun başlangıç noktasında bulunur. Türkiye'nin ilk Zeytinyağı Müzesi’dir. 2001 yılında açılan müze köyün sahiline yakın bir sabunhane binası onarılarak oluşturulmuştur. Bölgede zeytinyağı üretimi uzun yıllardır yaygın olarak yapılmaktadır. Müzede de çevre köylerden toplanan presler, taşıma, saklama ve zeytin toplama aletleri gibi gereçler sergileniyor. Burada kuru baskı tarzı ile zeytinyağı üretimine de devam ediliyor. Müzenin yanında küçük bir alanda da satış yapılıyor. Burada zeytin ve zeytinden elde edilen birçok şey satılıyor. Müze haftanın her günü saat 08.00-18.30 arasında hizmet veriyor.


Adatepe Nerede? Nasıl Gidilir?

Adatepe köyü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Çanakkale’ye 105 kilometre mesafede bulunur. Kara yolu ile bölgeye ulaşım için Tekirdağ- Çanakkale yolu kullanılabilir. Eceabat üzerinden Çanakkale’ye oradan da İzmir'e giden yolu takip ederek köyün sahili olan Küçükkuyu’ya varılabilir. Buradan da 4 kilometre gidilerek köye varılır.

Çanakkale tarafına geçmek için Gelibolu’dan feribota da binilebilir. Bu yol kullanıldığında Lapseki veya Çardak üzerinden 30 kilometre gittikten sonra Çanakkale’ye varılır. Buradan da aynı şekilde Adatepe’ye varılır diyerek Adatepe nerede? Sorusuna da yanıt vermiş olalım.admin / 08.10.2018 / 0 / 2 214

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Biga’da Gezilecek Yerler

Biga’da Gezilecek Yerler

Biga, Çanakkale'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale'de Gezilecek Yerler

Hem tarihimiz hem de turizmimiz açısından en önemli şehirlerden biri de
Yeşilyurt Köyü Tanıtımı

Yeşilyurt Köyü Tanıtımı

Kaz Dağları’nı saran, yemyeşil çınar ve çam ağaçlarının hayat verdiği Yeşilyurt
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) mitolojide Poseidon’un adası
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up