Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Poyrazköy'de Gezilecek Yerler

Poyrazköy'de Gezilecek Yerler


Poyrazköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde İstanbul Poyrazköy hakkında kısa bir bilgi verelim:

Poyrazköy gezilecek yerler
İstanbul'un Anadolu yakası kıyısında Karadeniz tarafına doğru, Anadolu Kavağı'ndan hemen sonra gelen küçük bir tepeye kurulmuş olan boğazın en manzaralı köyü Poyrazköy keşfedilmek için sizi bekliyor. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz'e uzandığı yerde bulunan Poyrazköy'de bütün bir yaz boyunca tekneler ve yatların sığındığı korunaklı bir koy bulunmaktadır. Günümüzden 600 yıl önce kurulmuş olan Poyrazköy’e ilk yerleşen medeniyetin, Cenevizliler olduğu öne sürülmektedir.


Sahili tamamen kum plaj şeklinde olan Poyrazköy’ün görüntüsüne, kıyı boyunda yer alan muhteşem deniz manzaralı balık restoranları ayrı bir cazibe katmaktadır.

Poyrazköy'de Gezilecek Yerler 
  • Poyrazköy Camii
  • Poyrazköy Kalesi
  • Poyrazköy Limanı 
  • Poyrazköy Plajı

Poyrazköy Camii

Poyrazköyü Cami'nin tarihi yaklaşık 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Eski kaynaklardan rivayet edildiğine göre 1441 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Askeri Tabur tarafından yapıldığı öne sürülmektedir. O tarihten günümüze gelene kadar bazı tamiratlar geçirmek zorunda kalmıştır. Toplam olarak 200 metre karelik bir alan üzerine kurulmuş olan Poyrazköy Cami kubbeli ve çinili ahşap döşemeli bir mimariye sahip olup üç bölümden meydana gelmektedir. Ayrıca, bu cami Poyrazköy’de bulunan tek camidir. Camiye ulaşım ise, köy merkezinden ve plaj alanından rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Poyrazköy Kalesi

Poyrazköy'de gezilip görülebilecek bir diğer önemli tarihi yer ise kuruluş tarihi yaklaşık 600 yıl öncelere dayanan Poyraz Kalesi'dir. Bu kaleyi mutlaka görmek ve eşsiz manzaranın tadını çıkartmak gerekir.

Poyrazköy Limanı 

İstanbul İli Beykoz ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu liman Anadolu yakasının Karadeniz'e açıldığı en son noktası konumundadır. Bir cennet köşesi Poyrazköy Limanı İstanbul kalabalığından sıkılanlar için de sığınılacak harika bir limandır. İstanbul’da bozulmadan bugüne kadar kalan nadir yerlerden birisi diyebiliriz. Doğal güzelliğinin yanı sıra yeşilin her tonunu içinde barındıran ve boğaz manzarası ile insanları büyüleyen çok güzel bir yerdir.

Sahil kenarındaki yerlerde sıralı olarak kurulmuş bir çok balık restoranı adeta bir mıknatıs gibi insanları bu limana çekmektedir. Burada yenilen balık yemekleri İstanbul’da çok az yerde yenilebilir ek kadar harikadır. Ayrıca diğer mekanlara ve diğer semtlere göre de fiyatlar oldukça makul seviyededir. Muhteşem bir manzara eşliğinde taptaze balık lezzetine varırken koyu bir sohbet sizleri bekliyor olacak. Liman çıkışında sahil kenarında pek çok fotoğraf ve video çekip bu anı hatıralara kazıyabilir siniz.

Poyrazköy Plajı 

Poyrazköy'e içine girmeden hemen önce yolun sol tarafında sade ve küçük bir kumsalı bulunan Poyrazköy plajı çok hoşunuza gidecek. Plaj etrafında ise çeşitli tesisler, cafe ve restoranlar ile soyunma kabinleri bulunmaktadır. Burada rahatlıkla denize girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca, Poyrazköy’de toplam 3 adet plaj yer almaktadır. İki adet plaj karma plaj olup ayrıca bir adet plaj ise sadece bayanlara tahsis edilmiştir. Buraya Poyrazköy Kadınlar Plajı denilmektedir.


Poyrazköy Plajı giriş ücreti: 10 TL
Otopark ücreti: 10 TL
2 şezlong 1 şemsiyeye ücreti: 30 TL

Poyrazköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Poyrazköy ile Beykoz arası mesafe yaklaşık olarak 18 km civarıdır. Poyrazköy'e ulaşımiçin önce Beykoz'u biraz geçtikten yaklaşık olarak 4 km. sonra Poyrazköy-Anadolu Feneri yazılı tabelayı takip etmek gerekmektedir. Bu tabela yönünde ilerledikçe sonra dar ve ormanlık olan yol takip edilerek önce Poyrazköy ve sonrasında Anadolu Feneri'ne ulaşılmaktadır.
Eğer Poyrazköy civarındaysanız; Beykoz'da Gezilecek Yerler konulu makalemizi mutlaka okuyunuz.
Eğer kendi özel aracınız yoksa Beykoz ilçesinden hareket eden belediye veya halk otobüsleri vasıtasıyla da Poyrazköy'e ulaşım sağlanabilir. Ayrıca, Kavacık semtinden de Poyrazköy'e belediye otobüsü bulabilmek mümkündür. Bir diğer ulaşım şekli olarak da vapur tercih edilebilir. Eminönü'nden gün içerisinde belli saatlerde 3 defa Poyrazköy güzergahına hareket eden şehir hatları vapurları ile önce Anadolu Kavağı'na ve sonrasında da oradan Poyrazköy'e ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.admin / 07.02.2019 / 0 / 24 843

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up