Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » İbradı’da Gezilecek Yerler

İbradı’da Gezilecek Yerler


İbradı gezilecek yerler
İbradı, Antalya'nın bir ilçesidir. Bu isim Arapça kökenlidir ve soğuk yer anlamına gelmektedir. Bölge halkı genelde yörüktür ve soyları Oğuzların Salur boyundan gelmektedir. Antalya'nın pek az bilinen ilçelerindendir. Ama tarihte önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor. Osmanlı zamanında ulemadan kişiler sayesinde burası önemli bir yerleşim yeri olarak görülmüştür.

İbradı Tarihi

İbradı ilçesine ilk yerleşim Hititler tarafından yapılmıştır. Ama daha sonra Romalılar da kullanmıştır. Diğer taraftan bölgede bulunan bazı Osmanlı paralarının üzerinde İbradı ismi geçmektedir. Buradan da anlaşılıyor ki o zamanlar para bastırmak için merkezin dışındaki yerler de tercih edilmiştir. Belki seyahat edilen yerlere özel paralar bastırılmış olabilir. Günümüzde pek duyulmamış olan bu ilçe Osmanlı zamanında daha meşhur olabilir.


İlçede gezinti sırasında fark edeceksiniz ki pek çok tarihi yapı yok olmuştur. Bunun en büyük nedeni ise ilçede çıkan yangınlardır. Burada bir konakta bulunan Zeynep ismindeki cariye 1889 yılında bir yangın çıkarmıştır. Bu yangını cariyenin çıkardığı anlaşılınca cariye idam edilmiştir. Bu idam gazetelere de yansımıştır.

İbradı’da gezilecek yerler için aşağıdaki önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Arapastık Kestanesi

Arapastık, bir kestane ağacının adıdır. 1889 yılında bu bölgede çıkan yangından sonra yangını çıkaran kişinin buraya asılması nedeniyle Arapastık adını almıştır. Çünkü yangını çıkaran Arap bir cariyedir ve araştırmalar sonucunda yangının sebebi olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu kestane ağacına asılarak idam edilmiştir. Ağacın 1000 yaşında olduğu biliniyor. 18 m çevresiyle görkemli bir ağaçtır.

Kargıhan Kervansarayı

Kargıhan Kervansarayı Selçuklulardan kalma bir eserdir. Yapımı çok eskiye dayandığı için harap görünümdedir. Ortasında bir avlu bulunmaktadır. Bu avlu konaklamak için yapılan odalarla çevrelenmiştir. Oda tavanlarında pencerelerin olması ilginçtir. Ayrıca karvansaraydaki hayvanların karnını doyurmak için yapılan yemlikler taş oymadır.

Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi ilçeye 8 km uzaklıktadır. Aynı zamanda Manavgat Çayı üzerinde bulunmaktadır. Vadi ormanlık bir görünüme sahiptir ve yeşilliklerle çevrilidir. Aynı zamanda Manavgat Çayı kenarında alabalık çiftlikleri ve restoranları bulunmaktadır. Çünkü çaydan alabalık avlanmaktadır. Bu alan piknik yapmak için de uygundur. Çünkü yemyeşil bir vadi ve ormanlık alanlarla Manavgat Çayının doğaya kattığı güzellik eşliğinde huzurlu vakit geçirilebilir.

Sülek Yaylası

Sülek Yaylası İbradı ilçesine 22 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaylanın festival günleri meşhurdur. Bahar geldiğinde Nisan ayının ilk haftasında yapılan Kardelen Festivali büyük rağbet görmektedir. Adını ise Toros dağlarındaki kardelenlerden almaktadır.

Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası İbradı’ya 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyüne bağlıdır. Köyün 5 km uzağındaki mağaranın bulunduğu yer sarp ve kayalıktır. Altınbeşik Mağarasının olduğu yer aynı zamanda milli park olarak korunmaktadır. Fakat turizme açık değildir. Mağaranın altındaki yer altı gölü son derece ilgi çekici ve 200 metre uzunluğundadır. Aynı gölün bitiş kısmında travertenler bulunmaktadır. Bu alandan mağaranın üst katına çıkabilirsiniz. Ama yanınızda gerekli malzemeler ve eşyalar yoksa çıkamıyorsunuz. Çünkü ikinci kata çıkabilmek için çivili ayakkabı gerekiyor. İkinci katta yine alt kattaki kadar olmasa da uzunca bir göl bulunuyor. 1966 yılında bulunan mağaranın içindeki suyun ise Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu biliniyor.

Tarihi Yapılar

İbradı ilçesinde 8 tane tarihi konak bulunmaktadır. Tarihi yapıların çoğu yok olsa da bu konaklar koruma altına alınmıştır. Evler genelde kesme taşlardan yapılmış ve yer yer ahşaptan yararlanılmıştır. Ayrıca ahşabın tercih edildiği yerlerde oymacılığın izlerine rastlanmaktadır.


İbradı Nerede, Nasıl Gidilir?

İbradı ilçesi Antalya’ya 180 km uzaklıktadır. İlçenin Manavgat'a uzaklığı ise 93 km olarak bilinmektedir. İbradı’ya varmak için Manavgat’tan geçmeniz gerekir.admin / 10.05.2018 / 1 / 10 237

Yorum Ekleyin


  1. ramazan kuru
    Ziyaretçi
    4 Ekim 2018 02:48
    0

    İbradı çok iyi anlatılmış, teşekkürler 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Belek'te Gezilecek Yerler

Belek'te Gezilecek Yerler

Belek gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca ilçesi, Antalya Körfezinin batı tarafında bulunan Teke Yarımadasının
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Alanya tüm dünyada tarihi ve
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up