Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı


Antalya Hadrian Kapısı
Hadrian kapısı, zamanın imparatoru Hadrianus tarafından Antalya’ya gelişi şerefine yaptırılmıştır. Kaleiçi mevkisine girişinizi sağlayan bu bölge Üç Kapılar olarak da anılır. Burası Antalya'nın en iyi korunmuş tarihi yapılarından biridir. Sizler de Antalya üç kapılar bölgesinde hem Roma hem de Selçuklu tarihinden izler görebilirsiniz.

Hadrian Kapısı Tarihi


Hadrian Kapısı tarihi MS 130 yılına kadar gider. Bu yılda İmparator Hadrianus tarafından yaptırılan bölge bir Roma eseridir. Zamanla şehrin surlarının kapı dışına taşmasıyla uzun yıllar kullanılmamıştır. Bu yüzden de günümüze kadar gelebilmiştir. Sizler de Üç Kapılar’dan geçerek Kaleiçi’ni gezebilir ve buradaki dokuyu inceleyebilirsiniz. Ayrıca burada Selçuklu izlerini de bulabilirsiniz. Bir tarafı Antalya'nın tarihi yüzü olurken bir tarafı da modern yüzünü sizlere sunar.

Hadrian Kapısı Hakkında Kısa Bilgi

Hadrian kapısı kısa bilgi verecek olursak zamanla kullanılmadığı için hiç tahrip olmadığını söyleyebiliriz. Burada yuvarlak yapıda kemerli 3 adet kapı hala vardır. Sütunları dışından tamamı beyaz mermerden yapılan oyma ve kabartmalarla süslenen kapıların yanında 2 tane de kule vardır. Güney bölümünden Julia Sancta Kulesi ilk zamanlardan kalmıştır . Kuzeyde bulunan kule ise Antik çağdan kalsa da üst bölümü Selçuklu döneminde yapılmıştır. Dört ayak üstünde yükselen üç gözlü giriş ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarı Roma stilini yansıtır. Ayrıca üzerinde daha önce imparator ve ailelerine ait heykellerin olduğu bilinmektedir.

Harian kapısı giriş ücreti hakkında güncel fiyatlar değiştiği için bir tutar vermemiz şuan için yanlış olur. Bu yüzden gittiğinizde ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hadrian Kapısı Neyi Meşhur?


Antalya Hadrian kapısı en eğlenceli etkinliklerinden biri de kapının önünde yer alan faytonlardır. Sizler de hoş bir fayton gezisiyle şehrin ve bölgenin dokusunu görebilirsiniz. Bugün koruma altına alan bu bölgede dünyada örneği çok az olan bir tarihi yapıyı görebilirsiniz. Akdeniz’in en önemli şehri olan Antalya’yı gezerken mutlaka Hadrian kapısını ziyarete edin ve önündeki faytonlarla bir gezi etkinliğine katılın.

Hadrian Kapısı Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya’ya ülkemizin ve dünyanın birçok yerinden gün içinde direkt uçuşlar bulunur. Özellikle de yaz aylarında sıklaşan seferler ile şehirdeki havalimanına ulaşabilirsiniz. Genel olarak tatil için geldiğiniz bu şehirde tarihi noktaları da görebilirsiniz. Hadrian Kapısı nerede diyorsanız buraya Kaleiçi bölgesine giden belediye otobüslerine binerek ya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu bölge Antalya şehir merkezinde yer alan bir gezi noktasıdır.
Hadrian Kapısı ziyaretinde bulunacaksanız; civarda gezilecek en güzel yerler için Antalya'da Gezilecek Yerler listemizi inceleyiniz. 
Havalimanından araç kiralayarak hem meşhur Üç Kapılar bölgesini hem de şehrin diğer tarihi noktalarını gezebilirsiniz. Kendi arabanızla gelecekseniz de İstanbul’dan 700 km, Ankara ise 480 km mesafede yer alır. Çeşitli güzergahlar üzerinden kendi arabanızla da buraya ulaşabilirsiniz. Henüz Antalya şehrine bir tren yolculuğu söz konusu değildir.admin / 26.07.2019 / 1 / 4 771

Yorum Ekleyin


  1. Akın
    Ziyaretçi
    30 Temmuz 2019 17:59
    0
    Antalyanın mutlaka görmeniz gereken bir yeri

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon milli park olarak hizmet veren bir doğal alandır. Burası her yıl
Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Takvimler 2 Mart 2008’i gösterdiğinde Resmi Gazetede yayınlanan bildiri
Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli Antalya iline bağlı bir Akdeniz bölgesi ilçesidir. Doğu tarafından
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, bugüne kadar inatla dayanmış ve saygıyla korunmuş bir
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up