Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler


Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak bilinmektedir. Ayrıca Manavgat ve Alanya gibi diğer ilçelere de yakın mesafede bulunmaktadır. Doğal olarak Akdeniz Bölgesinde bulunmakta ve Akdeniz ikliminin etkileri görülmektedir. Fazla bilinmeyen bu bölge ağaçlarla donatılmış bir görüntü vermektedir.

Gündoğmuş gezilecek yerler
İlçeden Alara Çayı geçmektedir. Bu nedenle çayın etrafı tarım için elverişlidir. Bu tarım ürünleri genelde narenciye olarak adlandırılabilir. En çok irtibat kurulan ilçe Alanya’dır. Buranın halkı bazı dönemlerde Alanya ilçesinde tarım alanında işçi olarak çalışmaktadır.

Gündoğmuş Tarihi

Elde edilen bilgilere göre Bizans ve Selçuklu Dönemlerinin ilgi gören yerleşim yeridir. Bölge halkının kökeninin Karaman’dan geldiği bilinmektedir. İksire Köyünden geldikleri için köye bir süre Eksere ismi verilmiştir. Başka bir rivayet de eskiden bölge halkının kışın deniz kenarına inip yazın yaylaya çıkmasıdır. Bir süre sonra yaylaya yerleşenler sahili unutmuşlardır. Yerlerini değiştirmek istememişler ve sahilde kalanlar yayladakilere ekserisi kaldı demeye başlamışlar. Böylece bölge Eksere adıyla anılmaya başlamıştır. Bölgenin ilçe olarak varlığını göstermesi ise 1936 yılına rastlamaktadır.


Dilerseniz makalemizin geri kalan kısmında Gündoğmuş gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Antalya gezinizde Gündoğmuş’un önemli tarihi ve doğal güzelliklerini görmeyi de düşünebilirsiniz. Diğer ilçelere göre gezilecek mekânlar olarak fazla yer olmasa da önemli gezinti alanları mevcuttur.

Pınarbaşı

Pınarbaşı, piknikçiler için ideal bir mekandır. Doğayı sevenler ve sevdikleriyle tabiatın içinde vakit geçirmek isteyenler için ideal bir yeşil alandır. İlçeye 9 km mesafede bulunan piknik yerinde konaklama için düşünülmüş yerler bulunmaktadır. Gittiğinizde asırlardır varlığını sürdüren sedir ve çınar ağaçları ile karşılaşabilirsiniz.

Geyik Dağı

Geyik Dağı Gündoğmuş sınırlarında ziyaret edebileceğiniz bir dağdır. Yüksekliği 2500 metredir ve ziyaretçilerin doğa gezileri için tercih ettiği bir mekandır. Dağın eteklerinde üç göl bulunmaktadır. Bunlardan ilki Eğri Göl, ikincisi Paşa Göl ve üçüncüsü Karın Göl olarak bilinen göllerdir. Bu göllerden en bilineni Eğri Göl’dür ve ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Geyik Dağı ve Eğri Göl’ü ziyaret edenler burada eğlenceli vakit geçirebilir. Gölden balık tutabilir ve doğanın tadını çıkarabilir. Geyik Dağı piknik alanları konusunda da doğru bir seçenektir. Eğri Göl’e yakın bir mesafede Güzelbağ Yaylası bulunmaktadır. Burası sevdikleriyle piknik yapmayı sevenlerin tercih edebileceği doğal bir alandır. Bölgenin çevresinde bulunan diğer doğal mekanlar ve piknik alanları da günlük gezintiler için uygun yerlerdir.

Ayrıca Geyik Dağı pek çok çiçek ve şifalı bitkiyi barındırmaktadır. Yüzlerce şifalı bitkinin kaynağı olarak bilinmektedir.

Uçan Şelale

Uçan Şelale Köprülü Beldesinde bulunmaktadır. Şelale 50 metre yüksekten akmakta ve doğal güzelliğiyle etkileyici bir manzara sunmaktadır. Bölgede büyük çınar ağaçları bulunmaktadır. İlçenin ortasından geçen Alara Çayı buradan yani Toros Dağlarının eteğinden doğmaktadır. Şelaleye günlük geziler düzenleyebilir ayrıca burada konaklayabilirsiniz.

Gündoğmuş Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya’ya 149 km, Manavgat'a 71 km uzaklıkta olan Gündoğmuş Alanya’ya 75 km mesafededir. Yakın ilçelerle kurulan ulaşım ağı yoğun olarak işlemektedir. İlçelerden ve Antalya merkezden kolayca ulaşım sağlanmaktadır.admin / 09.05.2018 / 0 / 6 886

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Antalya Manavgat Şelalesi’nin şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama
Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
İbradı’da Gezilecek Yerler

İbradı’da Gezilecek Yerler

İbradı, Antalya'nın bir ilçesidir. Bu isim Arapça kökenlidir ve soğuk yer
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Alanya tüm dünyada tarihi ve
Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, bugüne kadar inatla dayanmış ve saygıyla korunmuş bir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up