Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir'de Gezilecek Yerler


Cihangir'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Cihangir hakkında bilgi bulabilir, Cihangir nerede ve Cihangir nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Cihangir gezilecek yerler
Cihangir, İstanbul’un en önemli ve eski semtlerinden biridir. Bu güzel semt Avrupa yakasının daima gözde yerlerinden biri olmuştur. İstanbul Cihangir yıl içinde milyonlarca ziyaretçi tarafından gezilen bir yerdir. İstanbul’un farklı bir yüzünü görmek istiyorsanız bu güzel semti gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Cihangir Tarihi


Cihangir tarihi, İstanbul’un geçmişine dayanır. Bu güzel semt her zaman şehrin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Osmanlı döneminde pek kayıtları olmasa da eski devirde Bizans manastırı olduğu bilinir. Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Cihangir tarafından Mimar Sinan’a buraya Şehzade Cihangir Camii’nin yaptırıldığı bilinir.

Cihangir Gezilecek Yerler

Cihangir dışında farklı yerleri öğrenmek için İstanbul'da Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.
İstanbul’un çok sayıda yeri gibi eskiden ahşap yapılar olduğu için bu güzel semtte birçok defa büyük yangınlar yaşamıştır. 1916 yılındaki yangında birçok ahşap tarihi yapı yanmıştır. Ancak günümüzde hala eski ahşap yapı örnekleri Cihangirde gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.
 • Cihangir Camii

Cihangir camii, bu bölgedeki ilk yapılar arasındadır. Burası 1559 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Cihangir adına Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Daha sonra çevresine tekke ve okul yapılmıştır. Bu semt caminin etrafında şekillenmeye başlamıştır. Tarihte onlarca kez onarım geçiren bu yapı barok karakteriyle öne çıkar. Ayrıca terasından iyi bir manzara hakimdir.
 • Cihangir Çeşmeleri

Bu güzel semt tarih boyunca yapılan çeşmeleriyle meşhurdur. Burada onlarca tarihi çeşme bulunur. Bu çeşmeler zamanında birçok hayırsever tarafından İstanbul'a kazandırılmıştır.
 • Kadiriler Tekkesi

1600’lü yıllarda Tosyalı Şeyh İsmail Rumi tarafından yapılan bu yapı Bizans döneminden kalan bir manastır üzerine yapılmıştır. 1925 yılında ise tekke ve zaviyeler kapatılana kadar oldukça büyüyerek önemli bir yapı haline gelmiştir. Burayı hala eski haliyle ziyaret edebilirsiniz.
 • Taksim Sahnesi

1914 yılında yapılan bu yapı Mimar Mogeri tarafından inşa edilmiştir. İlk sahibi ise Sarıcızade Ragıp Paşa’dır. Bu bina ilk olarak Majik Sineması adıyla sessiz filmlere ev sahipliği yapıyordu. Bina 1944 yılında Türk Sineması, 46’da Yeni Taksim Sineması ve 1964’te Venüs Sineması adını almıştır.
 • Firuz Ağa Camii

Bu yapı Padişah İkinci Beyazıt’ın Hazinedarbaşısı Firuz Ağa tarafından 1491 yılında inşa ettirilmiştir. Bu yapı İstanbul’un en eski camilerinden biridir ve bugün hala ziyaret edilebilecek yapıdadır. Mutlaka Klasik Osmanlı mimarisini görebileceğiniz bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.
 • Firuz Ağa Kahvesi

Firuz Ağa Camii’nin yanında bulunan bu yer 1491 yılında yapılan caminin avlusudur. Bu avluda musalla taşı vardır. Dünyada musalla taşı üzerinde çay ve kahve içilen tek cami olmasıyla ünlüdür. Burada kahvesini bitirenler musalla taşına koyar. Kalabalık olduğu zamanlar eşyalar da musalla taşı üzerine konur.
 • Çukurcuma Hamamları

Çukurcuma Caddesi üzerinde iki tane ünlü hamam vardır. Çukurcuma Bostancıbaşı Hamamı ve Çukurcuma Sürahi Hamamı isimli bu yapılar Sultan Birinci Abdülhamit eşi ve Sultan Mahmut’un annesi Nakşidil Valide Sultan tarafından yaptırılmış ve 1831 yılında hizmete girmiştir.

Cihangir Müzeleri

Cihangir’de gezebileceğiniz müze seçenekleri bulunur. Burada dünyanın bir kitaptan esinlenen ilk müzesi yer alıyor. 2008 yılında piyasaya çıkan romandan sonra kahramanlarını yansıtan müze 2012 yılında açıldı. Romanınız varsa giriş ücreti alınmaz. Aksi halde giriş ücreti ödemeniz gerekebilir. Orhan Kemal müzesi bu ünlü romancıya ait değildir. Ailesi bu evi 1997 yılında satın alarak müzeye çevirmiştir. Burayı ziyaret ederek Türk Edebiyatı’nın ünlü isminin anılarını görebilirsiniz.

Cihangir Yöresel Yemekleri


Beyoğlu bölgesinin en ünlü restoranlarını Galatasaray Lisesinden başlayan sokakta bulabilirsiniz. Burası daha önce bir Fransız Sokağı olarak ortaya çıkmış ve zamanla Cihangir’de ne yenir sorusunun merkezi olmayı başarmıştır.

Cihangir Neyi Meşhur?

Cihangir semtinin gece hayatı meşhurdur. Cihangir’de ne yapılır, diye sormak yerine yüksek sesle canlı müziklerin olduğu ve her eğlence anlayışına uyan mekanlarını ziyaret edebilirsiniz. Sizler de burada sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenebilirsiniz. Ayrıca Cihangir’in dar sokaklarında yürümenin keyfi bir ayrıdır. İstanbul'u yaşamak istiyorsanız bu dar sokaklarda gezerek mekanlardaki kedileri ve bohem hayat tarzını görebilirsiniz.

Cihangir Nerede, Nasıl Gidilir?

Cihangir nerede, sorusunu merak edenler Taksim’e ulaştıktan sonra buraya kolayca gidebilirler. Cihangir semtine İstanbul’un birçok noktasından direkt olarak İETT otobüsü vardır. Ayrıca İstiklal Caddesi’nden buraya yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Karaköy’den deniz yoluyla ya da tramvay ile de Cihangir yürüyüş mesafesinde kalır.

Sizler için İstanbul Cihangir mahallesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Cihangir'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Cihangirde gezilecek yerler listesini yazarak; Cihangir nerede ve Cihangir'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 28.05.2019 / 1 / 7 608

Yorum Ekleyin


 1. uck
  Ziyaretçi
  31 Ekim 2020 12:59
  0
  Cihangiri gezme imkanım oldu. Dediğiniz gibi her yeri gezdim ve noktası noktası verdiğiniz tüm bilgiler doğru ve güvenilir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Taksim’de Gezilecek Yerler

Taksim’de Gezilecek Yerler

Taksim'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Taksim hakkında bilgi
Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Nişantaşı hakkında
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up