Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Taksim’de Gezilecek Yerler

Taksim’de Gezilecek Yerler


Taksim'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Taksim hakkında bilgi bulabilir, Taksimde ne yapılır ve Taksim Meydanı ile ilgili tüm sorunların cevabını öğrenebilirsiniz.

Taksim dediğimizde aklımıza ilk olarak İstiklal Caddesi gelir. İstanbul Taksim belki de şehrin en popüler yeridir. Eskiden beri hep ziyaret noktaları arasında olan bu semt, İstanbul'a gelen kişiler için mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.  Burayı gezmeden İstanbul’dan ayrılırsanız bu mükemmel şehri gezmemişsiniz demektir.

Taksim Tarihi


Taksim tarihi boyunca her zaman İstanbul’un en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Eski adı Pera olan Beyoğlu civarı her zaman dünyada önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Semt Bizans yönetiminden beri sürekli zenginlerin oturduğu bir bölge olmuştur. Bu güzel semtin meydanı da zamanında Topçu Kışlası gibi birçok yapıya ev sahipliği yapmıştır.

Taksim Gezilecek Yerler

Taksim’de gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir semttir. Bölgede İstanbul’un tarihi olan birçok yapısını görebilir ve geniş bir ziyaret listesi oluşturabilirsiniz. Ziyaret edebileceğiniz noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Taksim Meydanı

Burası yüzlerce yıllık bir meydandır. Buradaki cami, kilise ve İstiklal Caddesi ile şehrin kilit noktasıdır. Burası daha önce insanlara su temin etmek için yapılan bir depoya ev sahipliği yapmıştır. Daha sonrada buradan suyun taksim edilmesiyle bu ismi almıştır. Meydanda Cumhuriyet Anıtı ülkemizdeki önemli anma törenlerinin yapıldığı yerdir.  Ayrıca meşhur 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının da bir dönem merkezi olan meydan dünyanın en işlek meydanlarından biridir. Ayrıca burada şuan araç trafiği yoktur. Taksim Meydanı için otobüsle ve tramvay ile geldiğinizde merkezine çıkabilirsiniz.
 • Gümüşsuyu Caddesi

Taksim’den Dolmabahçe’ye giden yol üzerindeki cadde İdris Ağa Çeşmesi’ne ev sahipliği yapmıştır. Burası İstanbul’un en seçkin caddelerinden biridir ve semtin denize doğru inen yoludur. Burada bir yürüyüş yaparak mutlaka yer alan özgün restoranları da denemelisiniz. Çin mutfağına meraklı olanlar burada güzel bir restoran da bulabilir.


 • Talimhane

Burası Taksim’in kısa sürede değişen tarihi bir yapısıdır. Binaları kısa süre önce restore edilen mekanın çevre düzenlemesi de yeniden yapıldı. Burası çok sayıda uygun fiyatlı otelin bulunduğu bir bölgedir. Hem İstiklal Caddesi hem de Taksim Meydanı buradan çok kısa mesafede yer alır. Dar sokaklarıyla size eski İstanbul’da hissettirecek bir mekandır.
 • Tarlabaşı

Taksim gezilecek yerler arasında çok önemli bir yeri olan Tarlabaşı, şehrin kalbidir. İstiklal Caddesi ile Karaköy’ü birbirine bağlayan bu bölge daha önce tehlikeli olarak görülürdü. Ancak daha sonra yapılan titiz çalışmalar sonucunda şuan oldukça güvenli hale gelmiştir. İstiklal Caddesi’nde yürümek isteyenler buradan Karaköy’e inerek Galata Köprüsü’nü de görebilir. Ayrıca ara sokaklardaki tarihi ahşap evler de görülmeye değerdir.
 • Cihangir ve Çukurcuma

Kanuni Sultan Süleyman oğlu Cihangir’den gelen semt, İstiklal Caddesi’ne yakın olduğu için hali vakti yerinde bir bölgedir. Burada tarihi camileri ziyaret ederek dokusunu korumuş olan bu semti gezebilirsiniz. Ayrıca Cihangir kedileriyle ünlü bir semttir. Rum mimarisinin en karakteristik örneklerini burada görebilir ve İstanbul'a yerleşen yabancıların yoğun olarak tercih ettiği bu bölgede alışveriş caddelerini de gezebilirsiniz.
Eğer Taksim'de bulunuyorsanız; İstanbul'da Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Çukurcuma ise adını Fatih Sultan Mehmet’in ilk Cuma namazı kılmasından aldığı rivayet edilir. Burada İstanbul ve dünyanın en iyi antikacıları vardır. Ayrıca Ağa Hamamı 1562 senesinde yaptırılmış ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Semtin dar sokaklarında yerel dükkanları gezebilir ve yürüyerek İstiklal Caddesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Gezi Parkı

Gezi Parkı son zamanlardaki ülkemizde en çok bilinen yerlerden biridir. Çünkü bir zamanların polemik konusu olan park tam Taksim Meydanı içinde bulunan ağaçlık bir alandır. İstanbul’da bu noktasında doğayla iç içe bir vakit geçirerek şehir hayatını izleyebilirsiniz.


 • İstiklal Caddesi

İstanbul şehri dediğimizde akla gelen ve dört mevsim her zaman şehrin en kalabalık yeri olan İstiklal Caddesi, Taksim’i gezecek herkesin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Burada tarihi birçok noktayı görebilir ve şehrin eğlence hayatına adım atabilirsiniz. Günün her anı hareketli olan bu caddede sizler de trafiğe kapalı olarak yürüyebilir; sanat merkezi, sinema, alışveriş merkezi ve tarihi dokusunu hissedebilirsiniz. Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Sent Antuan Katolik Kilisesi, Pera Müzesi, Çiçek Pasajı, Hüseyin Ağa Camii ve Fransız Sokağı gibi birçok popüler yeri bu cadde üzerinde ziyaret edebilirsiniz.
 • Suriye Pasajı

İstiklal Caddesi’ne kapısı olan bu pasaj nostaljik havasıyla 1908 yılından beri Taksim’de hizmet veriyor. Bir dönem şehrin en önemli yerlerinden olan pasajda Santral Sineması hala hizmet vermektedir. Eski plak almak, derici ve kürkçü dükkanlarını gezmek istiyorsanız burayı gezebilirsiniz.
 • Hüseyin Ağa Camii

1594 yılında Galata Sarayı ağası Şeyhülislam Hüseyin Ağa tarafından yaptırılan cami günümüzde ağaçlar arasında tüm ihtişamıyla yükselmektedir. Restore işleminden sonra yeniden hizmete açılan cami şehrin en eski yapılarından biridir. İstanbul'daki işgal manzarasını gören Nazım Hikmet’in burada bir şiir yazdığı da bilinmektedir.


 • Tünel Meydanı

Taksim’in en önemli meydanlarından biri olan Tünel Meydanı, her milletten insana ev sahipliği yapar. Tarihi yapılar arasında kalan bu bölgeden dünyanın en eski ikinci metrosu Galata’ya ulaşabilirsiniz.  Galata Meydanı, Galata Kulesi gibi yapılara çok yakın olan meydandaki doku sizleri oldukça tatmin edecektir.
 • Tokatlıyan Han

Beyoğlu ile İstiklal Caddesi arasında yer alan han, daha önce bir hotel olarak kullanılmıştır. Tarabya’da bulunan şubesi büyük yangından yanmasının ardından 1945 yılında pasaj haline getirilen yapının ilk sahibi Mıgırdiç Tokatlıyan simli bir Ermeni’dir. Taksim İstanbul şehrinin en eski semtlerinden olduğu için birçok gezilecek yeri bulabilirsiniz.

Taksim Gezilecek Yerler HaritasıTaksim Neyi Meşhur?

Taksim, İşçi Bayramı kutlamaları ile meşhurdur. Son zamanlarda yapılmayan bu törenler şehrin başka bir yerinde yapılmaktadır. Ayrıca İstiklal Caddesi üzerinde yer alan alışveriş mağazaları da her türlü eşyayı bulabileceğiniz yerlerdir. Taksimde ne yapılır, diyorsanız bir sinemaya gitmeden mutlaka geri dönmemelisiniz.

Taksim Nerede, Nasıl Gidilir?

Taksim nasıl gidilir, sorusuna birçok alternatif vardır. Bu bölgeye gitmek istiyorsanız öncelikle Eminönü, Karaköy ya da Beşiktaş'a gelen vapurlarla ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin her semtinden direkt olarak otobüs de bulunur. Bunun dışında da metro ile Şişli hattından direkt olarak Taksim Meydan’a ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Kadıköy’den kalkan sarı dolmuşlarla da Taksim’i ziyaret edebilirsiniz.

Sizler için İstanbul Taksim hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Taksimde ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Taksim'de gezilecek yerler listesini yazarak; Taksim Meydanı ve Taksime nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 14.06.2019 / 1 / 3 891

Yorum Ekleyin


 1. Aylin
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 18:14
  0
  İstanbul Taksime bir kere gitmiştim bir daha gideceğim ve çok farklı yerler var içeriğinizde. Bir önceki gidişimde görmediğim yerler oralara mutlaka gideceğim. İçerik için teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Nişantaşı hakkında
Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir, İstanbul’un en önemli ve eski semtlerinden biridir. Bu güzel semt
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
İstanbul Havalimanı Tanıtımı

İstanbul Havalimanı Tanıtımı

Dünyanın en büyük havalimanı olarak inşa edilen ve adını kurulduğu şehirden
Sultan Ahmet Camii Tanıtımı

Sultan Ahmet Camii Tanıtımı

Sultan Ahmet Camii İstanbul’un en görkemli yapılarından biridir. 17’nci yüzyıl
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up