Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler


Kadıköy gezilecek yerler
M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy, Fenikeliler tarafından kurulmuş ve bu bölgede bir ticaret kolonisi oluşturulmuştur. Dönem şartlarına bakıldığında coğrafi olarak büyük bir öneme sahip olan bölge, Harhadon ticaret kolonisinin yanı sıra çok sayıda medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Dilerseniz ilçenin tarihine detaylı bir şekilde göz atalım…

Kadıköy Tarihi

M.Ö 658 yılında Sarayburnu’nu ziyaret eden Bizanslılar, bölgenin güzelliğine hayran kalır ve bu kadar güzel bir yer varken insanların neden karşıda yani Kadıköy’de yaşadığına anlam veremezler. Bir dönem Kadıköy’ün "Körler Diyarı" olarak nitelendirilmesi de bu yüzdendir. Farklı tarihi kaynaklarda da bu adlandırma yer alıyor ve karşımıza bu şekilde çıkıyor.


Bölgenin Kadıköy adını alması ise İstanbul’un Fatih tarafından fethedilmesi ile gerçekleşiyor. Lale devri boyunca Kadıköy’ün çevresinin mesirelik alan olarak kullanıldığı ifade ediliyor ve kaynaklar bunu işaret ediyor. 19. Yy ile birlikte bölge büyük bir gelişmeye imza atıyor ve o dönemden bu yana her geçen gün biraz daha gelişiyor.

Kadıköy, tarihi değerinin yanı sıra samimi ve sıcakkanlı insanları ile İstanbul’un en yaşanılır semtlerinden bir tanesi olmayı da başarıyor. Dilerseniz bölgede keşfedilecek noktalara ve Kadıköy'de gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım…

Akmar Pasajı

Antika eşya, ikinci el kitap ve nostaljik değer taşıyan birçok ürünün satışının yapıldığı bu pasaj, Kadıköy’ün sembollerinden bir tanesidir. Fiyatların uygun olması da bu noktayı daha popüler hale getiriyor.

Aya Triada Kilisesi

Kutsal Üçleme ile birlikte bu ismi alan kilise, 1982 yılında inşa edilmiş ve görkemli kubbesi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Kadıköy ziyaretlerinizde bu yapıyı da görmenizi tavsiye ediyoruz.

Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Adını Ayia Efimia’dan alan kilise, 1964’lü yıllarda inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yerli ziyaretçilerin yanı sıra çok sayıda yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekiyor.

Osmanağa Camii

Kadıköy’deki sayılı camilerden bir tanesidir. Mısırlı Osman ağa tarafından inşa edildiği söyleniyor. İbadet ve ziyarete açık olduğunu da belirtmekte fayda var.

Boğa Heykeli

1864 yılında yapılan heykel, Kadıköy’ün simgelerinden bir tanesidir. 1. Dünya Savaşı devam ederken Enver Paşa’ya hediye edilmiştir. İstanbul’da birçok noktayı gezmiş olan heykel, son olarak Kadıköy’deki yerini almıştır.

Haydarpaşa Garı

Yine İstanbul ve Kadıköy’ün sembollerinden bir tanesi olan Haydarpaşa Garı da ziyaretlerinizde değerlendirmeniz gereken noktalardan bir tanesidir. 1908 yılında açılan gar, adını da Haydar Paşa’dan almıştır. Yakın dönemde yaşanan üzücü yangın nedeniyle harap olmuş fakat gerekli çalışmalar ile birlikte bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur. Garın, bugüne kadar birçok sinema filmi ile birlikte diziye de ev sahipliği yaptığını belirtmekte fayda var.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı özellikle hafta sonları çok fazla kişinin tercih ettiği bir yer. Yeşilin maviyle buluştuğu bu alan dinlendirici ortamıyla da adından söz ettiriyor. Parkın içinde beş tane restoran bulunuyor. Genellikle ziyaretçiler kahvaltı yapmak için bu alanları tercih ediyor.

Kadıköy Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul'a bağlı en önemli semtlerden bir tanesi olan Kadıköy, Anadolu Yakasında yer almaktadır. Boğazın Marmara ağzının orta kısmına düşen Kadıköy, konum olarak kusursuz bir noktada yer alıyor ve bu bağlamda ulaşım konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı belirtmek isteriz. Maltepe, İstanbul Boğazı, Üsküdar ve Marmara Denizi ile çevrili ve hoş bir manzaraya sahiptir.


Otobüs, vapur ve deniz otobüslerini kullanarak İstanbul’un birçok ilçesinden ve havalimanından bu semte ulaşmak mümkündür. Taksim ve Bostancı’dan hareket eden sarı dolmuşlar da yine Kadıköy'e seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza her dönem hizmet vermektedir. Kadıköy ve Moda arası nostaljik tramvay deneyimini de mutlaka yaşamanız gerektiğini düşünüyoruz.

Ulaşım konusunda çok sayıda alternatif var ve bu bağlamda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.admin / 26.04.2018 / 5 / 4 786

Yorum Ekleyin


 1. Samet
  Ziyaretçi
  23 Aralık 2018 10:57
  0

  Kadıköy gerçekten de İstanbul'un incisidir. Gezip görülecek yerler açısından sınırsız alternatif bulunuyor. Fakat benim için sizinde belirttiğiniz gibi Moda sahilin yeri bir başkadır. Kayalıklarda oturup denizi izlemenin keyfini hiçbir yerde bulamıyorum.

 2. Beni Bırakma
  Ziyaretçi
  24 Aralık 2018 22:50
  0

  Kadıköy bana göre İstanbul'un en güzel semtidir. Özellikle Moda, Kalamış, gibi tarihi yerleri hep cezbedicidir. Güzel semt olarak tarihinide içinde barındırır. Kadıköy'ün güzelliklerini anlattığınız için teşekkür ederim.

 3. Batıkan
  Ziyaretçi
  3 Şubat 2019 02:46
  0

  Kadıköy bence İstanbul'un en nezih semtlerinden biridir. Boğadan yukarıya doğru Süreyya caddesinde yürümek, ardından ise moda sahilde turlamak gibi sayısız alternatif bulunuyor. Halkının kültürlü ve gayet terbiyeli olduğunun da altını çiziyorum.

 4. şehriban
  Ziyaretçi
  8 Mart 2019 22:24
  0

  Kadıköye gidince sadece birkaç merkezi caddede dönüp duruyorum. İstanbulun heryerinde olduğu gibi kadıköy de beton çöplüğüne dönmüş durumda. Ben o bölgenin altında bolca tarihi kalıntı olduğuna eminim. maalesef ki rantçılık ve plansız şehirleşme tarihi eserleri mahvediyor.

 5. Engin ÖZTÜRK
  Ziyaretçi
  20 Mart 2019 00:54
  0

  İstanbul'un bana kalırsa en modern ve güzel yerlerinden birisi Kadıköy. Burayı bu kadar güzel yapan şeylerden birisi ise kesinlikle insanları. Gerçekten çok yardımsever ve anlayışlı insanların bir araya geldiği inanılmaz bir bölge. İstanbul'u yılda birkaç kez ziyaret ediyorum ve her ziyaretimde kesinlikle bir günümü Kadıköy'e ayırıyorum. Aynı yerleri tekrar tekrar gezmek bile farklı bir haz, duygu yaşatıyor insana.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunur. Deniz kenarında yer
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Silivri’de Gezilecek Yerler

Silivri’de Gezilecek Yerler

Prehistorik döneme kadar uzanan köklü bir geçmiş bizleri bekliyor. Bu detay,
Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanmış olan ve coğrafi olarak önemli bir
Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler

Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile,
Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Beykoz’da Gezilecek Yerler

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Yapılan araştırmalar, en eski tarihin M.Ö 700’lere dayandığını ortaya koyuyor
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up