Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy, Fenikeliler tarafından kurulmuş ve bu bölgede bir ticaret kolonisi oluşturulmuştur. Dönem şartlarına bakıldığında coğrafi olarak büyük bir öneme sahip olan bölge, Harhadon ticaret kolonisinin yanı sıra çok sayıda medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Dilerseniz ilçenin tarihine detaylı bir şekilde göz atalım…

kadıköy
Kadıköy Tarihi

M.Ö 658 yılında Sarayburnu’nu ziyaret eden Bizanslılar, bölgenin güzelliğine hayran kalır ve bu kadar güzel bir yer varken insanların neden karşıda yani Kadıköy’de yaşadığına anlam veremezler. Bir dönem Kadıköy’ün "Körler Diyarı" olarak nitelendirilmesi de bu yüzdendir. Farklı tarihi kaynaklarda da bu adlandırma yer alıyor ve karşımıza bu şekilde çıkıyor.


Bölgenin Kadıköy adını alması ise İstanbul’un Fatih tarafından fethedilmesi ile gerçekleşiyor. Lale devri boyunca Kadıköy’ün çevresinin mesirelik alan olarak kullanıldığı ifade ediliyor ve kaynaklar bunu işaret ediyor. 19. Yy ile birlikte bölge büyük bir gelişmeye imza atıyor ve o dönemden bu yana her geçen gün biraz daha gelişiyor.

Kadıköy, tarihi değerinin yanı sıra samimi ve sıcakkanlı insanları ile İstanbul’un en yaşanılır semtlerinden bir tanesi olmayı da başarıyor. Dilerseniz bölgede keşfedilecek noktalara ve Kadıköy'de gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım…

Akmar Pasajı

akmar pasajı
Antika eşya, ikinci el kitap ve nostaljik değer taşıyan birçok ürünün satışının yapıldığı bu pasaj, Kadıköy’ün sembollerinden bir tanesidir. Fiyatların uygun olması da bu noktayı daha popüler hale getiriyor.

Aya Triada Kilisesi

aya triada kilisesi
Kutsal Üçleme ile birlikte bu ismi alan kilise, 1982 yılında inşa edilmiş ve görkemli kubbesi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Kadıköy ziyaretlerinizde bu yapıyı da görmenizi tavsiye ediyoruz.

Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Efimia Rum Ortodoks Kilisesi
Adını Ayia Efimia’dan alan kilise, 1964’lü yıllarda inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yerli ziyaretçilerin yanı sıra çok sayıda yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekiyor.

Osmanağa Camii

Osmanağa Camii
Kadıköy’deki sayılı camilerden bir tanesidir. Mısırlı Osman ağa tarafından inşa edildiği söyleniyor. İbadet ve ziyarete açık olduğunu da belirtmekte fayda var.

Boğa Heykeli

boğa heykeli
1864 yılında yapılan heykel, Kadıköy’ün simgelerinden bir tanesidir. 1. Dünya Savaşı devam ederken Enver Paşa’ya hediye edilmiştir. İstanbul’da birçok noktayı gezmiş olan heykel, son olarak Kadıköy’deki yerini almıştır.

Haydarpaşa Garı

haydarpaşa garı
Yine İstanbul ve Kadıköy’ün sembollerinden bir tanesi olan Haydarpaşa Garı da ziyaretlerinizde değerlendirmeniz gereken noktalardan bir tanesidir. 1908 yılında açılan gar, adını da Haydar Paşa’dan almıştır. Yakın dönemde yaşanan üzücü yangın nedeniyle harap olmuş fakat gerekli çalışmalar ile birlikte bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur. Garın, bugüne kadar birçok sinema filmi ile birlikte diziye de ev sahipliği yaptığını belirtmekte fayda var.

Fenerbahçe Parkı


Fenerbahçe Parkı özellikle hafta sonları çok fazla kişinin tercih ettiği bir yer. Yeşilin maviyle buluştuğu bu alan dinlendirici ortamıyla da adından söz ettiriyor. Parkın içinde beş tane restoran bulunuyor. Genellikle ziyaretçiler kahvaltı yapmak için bu alanları tercih ediyor.

Kadıköy Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul'a bağlı en önemli semtlerden bir tanesi olan Kadıköy, Anadolu Yakasında yer almaktadır. Boğazın Marmara ağzının orta kısmına düşen Kadıköy, konum olarak kusursuz bir noktada yer alıyor ve bu bağlamda ulaşım konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı belirtmek isteriz. Maltepe, İstanbul Boğazı, Üsküdar ve Marmara Denizi ile çevrili ve hoş bir manzaraya sahiptir.


Otobüs, vapur ve deniz otobüslerini kullanarak İstanbul’un birçok ilçesinden ve havalimanından bu semte ulaşmak mümkündür. Taksim ve Bostancı’dan hareket eden sarı dolmuşlar da yine Kadıköy'e seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza her dönem hizmet vermektedir. Kadıköy ve Moda arası nostaljik tramvay deneyimini de mutlaka yaşamanız gerektiğini düşünüyoruz.

Ulaşım konusunda çok sayıda alternatif var ve bu bağlamda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız.admin / 26.04.2018 / 5 / 694

Yorum Ekleyin


 1. Samet
  Ziyaretçi
  23 Aralık 2018 10:57
  0

  Kadıköy gerçekten de İstanbul'un incisidir. Gezip görülecek yerler açısından sınırsız alternatif bulunuyor. Fakat benim için sizinde belirttiğiniz gibi Moda sahilin yeri bir başkadır. Kayalıklarda oturup denizi izlemenin keyfini hiçbir yerde bulamıyorum.

 2. Beni Bırakma
  Ziyaretçi
  24 Aralık 2018 22:50
  0

  Kadıköy bana göre İstanbul'un en güzel semtidir. Özellikle Moda, Kalamış, gibi tarihi yerleri hep cezbedicidir. Güzel semt olarak tarihinide içinde barındırır. Kadıköy'ün güzelliklerini anlattığınız için teşekkür ederim.

 3. Batıkan
  Ziyaretçi
  3 Şubat 2019 02:46
  0

  Kadıköy bence İstanbul'un en nezih semtlerinden biridir. Boğadan yukarıya doğru Süreyya caddesinde yürümek, ardından ise moda sahilde turlamak gibi sayısız alternatif bulunuyor. Halkının kültürlü ve gayet terbiyeli olduğunun da altını çiziyorum.

 4. şehriban
  Ziyaretçi
  8 Mart 2019 22:24
  0

  Kadıköye gidince sadece birkaç merkezi caddede dönüp duruyorum. İstanbulun heryerinde olduğu gibi kadıköy de beton çöplüğüne dönmüş durumda. Ben o bölgenin altında bolca tarihi kalıntı olduğuna eminim. maalesef ki rantçılık ve plansız şehirleşme tarihi eserleri mahvediyor.

 5. Engin ÖZTÜRK
  Ziyaretçi
  20 Mart 2019 00:54
  0

  İstanbul'un bana kalırsa en modern ve güzel yerlerinden birisi Kadıköy. Burayı bu kadar güzel yapan şeylerden birisi ise kesinlikle insanları. Gerçekten çok yardımsever ve anlayışlı insanların bir araya geldiği inanılmaz bir bölge. İstanbul'u yılda birkaç kez ziyaret ediyorum ve her ziyaretimde kesinlikle bir günümü Kadıköy'e ayırıyorum. Aynı yerleri tekrar tekrar gezmek bile farklı bir haz, duygu yaşatıyor insana.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nde özellikle tarihi ile ön plana çıkan köklü illerimizden biri
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up