Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Hatay » Erzin'de Gezilecek Yerler

Erzin'de Gezilecek Yerler


Erzin gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Hatay Erzin hakkında bilgi bulabilir, Erzin tarihi ve Erzin nerede ile ilgili tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Hatay ilinin 15 ilçesinden birisidir, Hatay'ın en kuzeyinde bulunur. İlçe Amanos dağlarının bati eteklerindeki düzlüğe kurulmuştur. Kışın ılık ve yağışlı, yazın ise nem oranının da artmasıyla oldukça sıcaktır Yazın bölge halkı, deniz ve yayla bölgelerine gider. Hatay Erzin ilçesinin en önemli özelliği ziraat ileri düzeydedir. Washington portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi narenciye üretimi oldukça yaygındır. Burada üretilen meyveler; Rusya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edilmektedir. Ayrıca bölgede nar ekşisi üretimi oldukça yaygındır. Gelen turistler yoğun olarak nar ekşi almaktadır.

Erzin Tarihi


Erzin tarihi 1473 yılında yapılan Otlukbeli Savaşı’na kadar dayanır. Bölgede Akkayunlu Türkmen boyları tarafından buraların yurt tutulmasıyla kurulmuştur. Daha sonra da Selçuklu ve Memluk hakimiyetine giren bölge uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde de kalmıştır. 1903 yılında Mutasarrufluk olan bölge 1906’da bucak olarak Adana’dan Hatay'a bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız ve Ermeni işgali yaşamış ve 1922 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Erzin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Erzin, birçok Türk devletine ve topluluğuna ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden ilçede Türk İslam kültürüne ait çok sayıda tarihi esere rastlanabilir. Bu eserlerin bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır ve bugün Erzin’de gezilecek yerler listesine girmiştir.

 • İssos Harabeleri

Kalıntılar, Erzin ilçe merkezine 7 km. uzaklıktaki istasyon mevkiinde bulunmaktadır. Bölge, Büyük İskender ile Pers kralı III.Darius arasında yapılan savaş ile bilinmektedir. Bölgenin Roma döneminde ki imar faaliyetleri sayesindeki gelişimi, günümüze kadar gelmesine büyük katkıda bulunmuştur. Ayrıca bu tarihi bölge: Bizans, Geç Hitit, Seleukos, Pers ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır.

İssos kalıntıları içerisinde su kanalları bulunmaktadır. Bu su kanalları: 1-2 km. uzunluğunda ve 7-8 metre yüksekliğinde olup günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Su kemerleriyle dönemin Cenevizli gemicilerine ve Amanos dağlarına su götürülmüştür.
Eğer Erzin ziyareti düşünüyorsanız; Hatay Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.
Şehrin döneminde; tiyatro, hamam, tapınak, mezar gibi yapılara sahip olduğu bilinmektedir. Ancak bugün bölgede su kemerleri dışında başka bir yapıya rastlanmamaktadır. Çünkü kalıntılar toprağında altında kalmıştır. Arazinin volkanik yapısı nedeniyle oluşan depremler ve rüzgarın getirdiği kumlar, diğer yapıları toprağın altında bırakmıştır.

Erzin’de Gezilecek Doğal Yerler


Erzin’de gezebileceğiniz çok sayıda doğal güzellik bulunur. Erzin gezilecek yerler arasında bölgenin güzelliklerini ortaya koyan ve insanının sıcaklığını hissedebileceğiniz şu ziyaret noktaları ilginizi çekebilir:

 • İçmeler Kaplıcası

Yılın 12 ayı hizmet veren Hatay Erzin kaplıcaları, özellikle yaz aylarında gelen insanlar tarafından dolduruluyor. Kaplıca ilçe merkezinin 3 km doğusunda bulunmaktadır.

Çevresi; maki, meşe, çam ormanlarıyla kaplı olan kaplıca suları 24 derece sıcaklığa ve 6,7 derece sertliğe sahiptir. Suların bileşimi; bikarbonat, sülfat, magnezyum, karbondioksit, kalsiyum ve bromürden oluşmaktadır. İçme kürlerine uygun olan bu bileşimli sular; böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına, sindirim sistemi hastalıklarına olumlu etki yapıyor.

Kaplıcada konaklayabileceğiniz Erzin Belediyesi tarafından işletilen, 150 yataklı bir motel var. Bunun dışında özel şahıslara ait pansiyonlarda var. Ancak bölge konaklamak için modern tesislere sahip değildir.

 • Burnaz Plajı

Burası yalnızca Erzin halkı tarafından değil çevre halkları tarafında da ilgi gören günü birlik tatil bölgesidir. Sahil 6 km. uzunluğunda ve 1 km. genişliğindedir. Erzin ilçesine 22 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca sahilde çadır kurabileceğiniz kamp alanı bulunmaktadır.

 • Karıncalı Yaylası

Yayla, Erzin ilçesinin sınırında bulunan Nurdağı’nın zirvesinde bulunmaktadır. Yaklaşık 2000 metre rakıma sahiptir. Uzaktan bakıldığında çıplak gibi görünen aslında otsu bitkilerle kaplı tepe “Keldaz” olarak da bilinir. Bölge, çam başta olmak üzere, gürgen, sedir, mezdeki, ladin ve ardıç gibi ağaçlarla kaplıdır.


Zirveden 500 metre aşağıda ise yaylalar, Küçük ve Büyük Karıncalı düzlükleri yer almaktadır. Bu bölgelerde yaklaşık olarak 450 civarında konut bulunur. Erzin halkı, yazın nem ile birlikte artan sıcaklıklardan dolayı, yaz aylarında bu bölgelere gelmektedirler.

Erzin Festivalleri

Erzin’de her yıl düzenli olarak Narenciye Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşir. Bu festival oldukça dolu dolu geçer. Bu  etkinlik kapsamında kortej yürüyüşü, konserler, yarışmalar ve daha birçok gösteri halkın yoğun katılımıyla son derece coşkulu geçer. Sizler de sonbahar aylarında şehirdeyseniz bu etkinliğe mutlaka katılmanızı öneririz.

Erzin Müzeleri

Erzin Hatay'ın ana vatana katılma işlemleri sırasında önemli bir merkez olmuştur. Burada Mustafa Kemal Atatürk 1926 yılında ve 1931 yılında Hatay'a gelerek burada bir evde ikamet etmiştir. Bu ev belediye tarafından restore edilerek günümüzde Atatürk Evi olarak hizmet vermektedir.

Erzin Yöresel Yemekleri

Şehre geldiğinizde Hatay yöresine ait dünyaca ün yapmış lezzetleri tadabilirsiniz. Erzin’de ne yenir, diyorsanız şu lezzetleri tavsiye edebiliriz:
 • Efsane Döner
 • Kaytaz Böreği
 • Humus Paçası
 • Saçta Ispanaklı Börek
 • Biberli Ekmek
 • Belen Tava
 • Ekşili Çorba

Erzin Neyi Meşhur?


Erzin’in mutfağı kadar bölge iklimine bağlı olarak yetişen narenciyeleri de meşhurdur. Burayı ziyaret etmişken mutlaka turunçgil almadan dönmeyin. Ayrıca şehir merkezinde çok sayıda yöresel ürün satan satıcılara ve yöresel baharatları satan aktarlara rastlayabilirsiniz. Ayrıca nar ekşisi üretimi bakımından da burası önemli bir merkezdir.

Erzin Nerede Nasıl Gidilir?

Erzin-Adana arası 85 km. Erzin–Osmaniye arası 23 km. Erzin–Dörtyol arası 15 km. Erzin–İskenderun arası 45 km. Erzin–Antakya arası ise 110 kilometredir. İlçeye bu il ve ilçelerden kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Erzin ilçesi İstanbul'a ortalama 1000 km, Ankara’ya ise 550 km mesafede yer alır. Şehre hava yoluyla da ulaşabilirsiniz. Ülkemizin çeşitli hava limanlarından Hatay Hava limanına giderek buradan şehre ulaşmanız mümkündür.

Sizler için Hatay Erzin ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Erzin'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Erzin gezilecek yerler listesini yazarak; Erzin nerede ve Erzin'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 24.07.2019 / 0 / 7 141

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, İskenderun'a seyahat
Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Dörtyol , Hatay'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya’da Sünni ve Alevi Türkler; Sünni, Alevi, Ortodoks ve Katolik Araplar,
Hatay'da Gezilecek Yerler

Hatay'da Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up