Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Giresunda Gezilecek Yerler

giresun
Yemyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan Giresun, gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengin seçenekler sunan bir şehir. Burada yeşilin her tonunu bir arada görebilir, doğal güzellikler ile tarihin iç içe geçtiğine şahit olabilirsiniz.

Giresun Müzeleri

giresun müzesi
Giresun’da gezilecek yerlerarasında tarihi mekanlara öncelik vermeyi düşünüyorsanız müzelerden başlayarak öncelikle yöre tarihi hakkında fikir edinebilirsiniz. Kurtuluş Savaşı gazi ve şehitlerinin hatıralarını görebileceğiniz Kuvayi Milliye ve Osman Ağa Müzesi ile taş kabartmalar, eski silah ve giysiler ile paralar ve antik eserleri görebileceğiniz Giresun Müzesi ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında yer alıyor.

Giresun Kaleleri

tirebolu kalesi
Giresun’da görülmesi gereken yerlerarasında kaleler de önemli bir yer tutmaktadır. Şehre hakim tepelere kurulmuş olan Giresun, Bedrama ve Tirebolu Kaleleri tarihi önemlerinin yanı sıra sunduğu eşsiz manzara ile de görülmesi gereken mekanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


Tirebolu Kalesi, şehrin çok uzun süre ayakta kalmayı başaran simgelerinden biridir. Doğal kayalardan yapılmış olan ve sur duvarlarının büyük bir kısmı günümüze ulaşamayan Bedrama Kalesi ise Tirebolu’ya 8 km mesafededir.

Giresun Kalesinin tarihi Helenistik ve Roma dönemlerine kadar dayandırılmaktadır. Kalede yöre halkı tarafından çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir.

Tarihi Cami ve Türbeler

giresun kale camii
Türbe ve tarihi camiler de giresunda gezilecek yerler arasında önem taşımaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde alınan Giresun’un Osmanlı topraklarına katılmasında yarar sağlamış olan Seyyid Vakkas’ın türbesini ziyaret edebilirsiniz. Tarihi 17. yüzyıla kadar dayanan Hacı Miktat Camii görülmesi gereken yerler arasındadır. Mimari açıdan da oldukça değerli bir yapı olan Giresun Kale Cami 19. Yüzyıla dayandırılmaktadır. Görülebilecek bir başka tarihi cami ise 1594 yılında inşa edilmiş olan Hacı Hüseyin Camidir.

Yaylaya Çıkılmadan Giresun Gezisi Bitmez

paşakonağı yaylası
Doğal güzellikleri ile meşhur kentlerden biri olan Giresun yayla turizmi açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Çok sayıda yaylaya ev sahipliği yapan şehir özellikle bahar ve yaz ayları için oldukça keyifli vakitler vaat etmektedir. Paşakonağı, Bektaş, Gölyanı, Sis Dağı, Kümbet ve Kulakkaya Yaylaları giresunda görülmesi gereken yerlerarasında yer almaktadır. Bulancak ilçesindeki Paşakonağı Yaylası temiz havası, doğal güzelliği ve mor, sarı ve beyaz açelyaların bulunduğu vadideki şelaleleri nedeniyle ilgi görmektedir. Gölyanı Yaylasının içerisinde ise küçük bir göl yer almaktadır. Sis Dağı Yaylasında da temmuz ayında yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Giresun Adası

giresun adası
Giresun’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri de Giresun Adası’dır. Karadeniz’de bulunan iki adadan biri olan bu ada müthiş bir doğal güzelliğe sahiptir ve 71 tür bitki barındırmaktadır. Ayrıca adadaki sur kalıntıları ile manastır ve kuleler de ziyaretinize aynı zamanda tarihi bir özellik kazandırmaktadır. Ada ziyaretinizde Kybele’yi temsil eden Hamza Taşını görebilirsiniz.


Adaya ulaşmak için limandan günübirlik kalkan tekneleri kullanabilirsiniz. Sahil şeridinin oldukça temiz olduğu şehrin plajları da gidilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Karadeniz'e gitmişken denizin tadını da çıkarmak isteyenler için Giresun, Emniyet, Jandarma ya da Tabya plajları hizmet vermektedir.

Giresun Fındığını Tadınca Farkı Göreceksiniz

giresun fındık
Giresun’un neyi meşhursorusuna alınacak pek çok cevap bulunmakla birlikte hemen her yörede bilinen ürünü fındık olarak öne çıkmaktadır. Fındığın başkenti olarak ulusal ve uluslararası bir üne sahip olan şehrin büyük bölümünde fındık ağaçları bulunmaktadır. Şehrin ekonomisini ve sosyal yaşamını şekillendirmede büyük etkisi olan fındık kolesterolü düşürmesi, kalbe iyi gelmesi ve ciltte meydana getirdiği güzelleşme ile bilinmektedir. Ağustos ayı civarında şehri ziyaret ettiğiniz takdirde taze fındık bulabilirsiniz.admin / 17.12.2017 / 0 / 1 349

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Cide'de Gezilecek Yerler

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Cide'ye seyahat etmeyi düşünen
Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Sinop’un tüm Türkiye tarafından bilinen bir ilçesi olan ve özellikle yaz
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Tirebolu’da Gezilecek Yerler

Tirebolu’da Gezilecek Yerler

Tirebolu Giresun’un ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up