Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Van'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Van yemekleri hakkında bilgi bulabilir, Van kahvaltı yerleri, Van'ın meşhur yemekleri ve Van yöresel yemekleri hangileridir gelin birlikte inceleyelim.

vanda ne yenir
Van'ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir şöhret yakalamakla beraber Van’ı yemek kültürüyle fark yaratan illerden biri haline getirmeyi başarmaktadır. Yöresel lezzetlerin yanında Van'ın hayvancılığının oldukça gelişmiş olması şehrin yemek kültüründe de tam bir çeşitlilik yaratmayı başarmıştır. Aynı zamanda Van kahvaltısının dünyaca ünlü yapısı şehirde kahvaltı mekan çeşitliliğini her geçen yıl arttırmış ve önemli bir istihdam kaynağı olmayı da başarmıştır.

Van’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

Van Türkiye’de yöresel lezzet farklılığı açısından kendine has önemli bir yer edinen şehirlerden biri olmakla beraber yemek kültürü bakımından da çorbalarından sebze yemeklerine, et yemeklerinden de salata ve tatlı çeşitlerine kadar oldukça geniş bir perspektifte inceleme yapılması mümkün olan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrin bulunduğu coğrafi şartlar da mutfak kültürüne oldukça olumlu katkılar yapmayı başarmıştır.
Eğer Van gezisi planlıyorsanız; Van'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka okuyunuz.
Van’da ne yenir? Diye sorulduğunda öne çıkan başlıca Van yemeklerini aşağıda sizlere sunduk.

Van Kahvaltısı:

Van denildiğinde mutlaka yenilmesi gereken yemeklerden önce Van kahvaltısından bahsetmek gerekmektedir. Önce gözü sonra mideyi doyuran Van kahvaltısı Van'ın dünya meşhur otlu peyniri, yumurtası, ev yapımı organik reçelleriyle birlikte Van kahvaltısı Van yemek kültürünün olmazsa olmazıdır.

Van Ciğer Köftesi:

Hem karaciğer hem de akciğerin ortak bir lezzet kattığı, reyhan ve maydanozla bütünleşmiş bulgurla taçlanan Van ciğer köftesi görüntü olarak mercimek köftesine benzeyen; lezzet açısından ise tarif edilemez bir ara sıcak olarak isimlendirilebilir. Van mutfağına damga vurmuş lezzetlerden biri olarak ifade edilebilir.

Van Kurut Köftesi:

Van'a özgü lezzetlerin en önemlilerinden olan Van kurut köftesi bulgur, soğan, un, ezilmiş kurut ve küçük parçalar halinde doğranmış kavurmayla birlikte Van'ın efsane lezzetlerinden biri konumundadır.

Tandır Balığı:

Van Gölü’nden elde edilen dünyaca ünlü inci kefallerinin tandırda pişirilmesi sonucu elde edilen tandır balığı Van iline ait meşhur bir lezzet olarak dikkat çekerken, tandır balığını yemek için binlerce kilometre öteden Van'a gelen misafirler olduğu da bilinmektedir.

Van Borani (Pemgamber Yemeği):

Fırınlanmış kabak, eritilmiş kurut, pişmiş mercimek ve yağla pişirilen ve üzerine özel salça sosuyla servis edilen Van Borani aynı zamanda Peygamber yemeği olarak da isimlendirilirken şehre özgü çok önemli bir lezzet olarak da dikkat çekmektedir.

Murtuğa:

Van kahvaltısı içerisinde de sunulan ancak başlı başına bir ana yemek olarak da yenilebilen murtuğa, Van'ın özel yöresel lezzetlerinden biri olmanın yanında oldukça değişik bir lezzet olarak da dikkat çekmektedir. Görüntü anlamında da dikkat çeken murtuğa yağ ve un karışımının yumurta katılması sonucu ortaya çıkan özel bir lezzettir. Aynı zamanda şehirdeki kahvaltı sofralarının da vazgeçilmezlerinden biridir.

Gavut:

Eski zamanlarda Anadolu’da savaşlarda askere verilen aynı zamanda da oldukça besleyici bir lezzet olan gavut bir kahvaltılık lezzeti olduğu gibi, başlı başına bir ana yemek ya da meze olarak da tüketilebilir. Buğdayın kavrulması sonucu elde edilen undan yapılan gavut, Van evlerinin Van’ın yöresel yemekleri anlamında vazgeçilmez yöresel tatlarından da biridir.

Keledoş:

Kavurma et, nohut, ak pancar, kurut, yeşil mercimek ve döğmeyle hazırlanan keledoş üzerine tereyağı eritilerek yenilen muhallebi kıvamında özel bir lezzettir. Van evlerinin yıldızı olduğu kadar şehirdeki restoranların da en özel lezzetlerinden biridir.

Eşkili Kavurma (Ekşili Kavurma Et):

Erik pestilinin (Van yöresinde Alca pestili olarak isimlendirilmektedir) kavurma etle olan uyumu sonucunda ortaya çıkan çok özel bir lezzet olan eşkili kavurma yapılışı zor ve zahmetli bir yemek olsa da Van sofralarının en özel lezzetlerinden de biri konumundadır. Özellikle düğün ve özel günlerin vazgeçilmezi olan eşkili kavurma içindeki kişnişle beraber sahip olduğu özel tadıyla da bir hayli dikkat çekmektedir.

Şile:

Döğme (çekilmiş den), tereyağı ve salçadan yapılan oldukça pratik bir yemek olan şile, tuzlu balıkla yenen özel bir yöresel lezzettir. Özellikle Van restoranlarında sık rastlanan özel bir tat olan şilenin Van’da birkaç yüzyıldır yapıldığı bilinmektedir.

Kürt Köftesi:

Van’da yoğurtlu köfte olarak da isimlendirilen Kürt köftesi Van ilinin tamamında oldukça sık yapılan önemli bir yöresel lezzettir. Bulgurdan yapılan ve üzerinde sosla servis edilen köfte yolu Van'a düşenlerin vazgeçemeyeceği özel lezzetlerden biri konumundadır.

Van'ın En İyi Restoranları

Eşsiz Van lezzetlerine ulaşım için Van il geneline yayılmış olan restoranlar Van ziyaretçilerine Van'ın yemek kültürü anlamında önemli lezzetler sunmayı başarırken, Van Gölü başta olmak üzere şehrin turistik değerinin gittikçe artması Van restoranları açısından da oldukça olumlu anlamda gelişmeler sağlanmasına neden olmuştur. Bu yönde ön plana çıkan Van restoran tavsiyeleri ise aşağıdaki gibidir;

Elegant Restaurant: Van'ın Edremit ilçesinde özellikle kaburga, kuzu kol ve mezeleriyle ön plana çıkan Elegant Restaurant enfes yemekleri yanında manzarası ve hizmet kalitesiyle de şehrin en önemli yemek adreslerinden biridir. Müşterileri tarafından “mükemmel ötesi” olarak ifade edilen Elegant Restaurant, ayrıca Van Gölü manzarasıyla da fark yaratmayı başaran Van alkollü mekanlar için en önemlilerinden biri konumunda bulunuyor.

Martı Restaurant: Van Feribot Yolu üzerinde bulunan Martı Restaurant sadece Van'ın değil, Türk mutfağının önemli lezzetlerini müşterilerine ulaştırırken; Van Gölü kıyısında bahçesi, ağaçları hatta köpekleriyle harika bir atmosfere sahip özel mekanlardan biri olarak da dikkat çekiyor. Özellikle inci kefali için tavsiye edilebilecek adreslerden biri olan Martı Restaurant aynı zamanda kahvaltısıyla da fark yaratmayı başarıyor.

Aşiyan Ev Yemekleri: Van'ın yöresel lezzetleri için birincil olarak tercih edilebilecek adreslerden biri konumundaki Aşiyan Ev Yemekleri, ferah atmosferi ve hizmet kalitesiyle ön plana çıkan ve her hattıyla müşterilerini gülümsetmeyi başaran ender mekanlardan biri. Van yöresel lezzetlerinin uygun fiyat ve servis kalitesiyle tecrübe edilebileceği Aşiyan Ev Yemekleri, Van Melen Caddesi üzerinde bulunuyor. Van Kalesi ziyaretinden dönüşte harika bir soluklanma için bile tercih edilebilir.


Erkoç Çağ Kebap:Van Şabaniye Mahallesinde bulunan Erkoç Çağ Kebap Van’da kebap yemek için en doğru adreslerden biri olmakla beraber hizmet kalitesiyle de müşterilerinden tam puan almayı başarıyor. Öyle ki mekanda yer bulmak zor olsa da, müşteri memnuniyeti açısından tek bir olumsuzluğa rastlanmayan Çağ Kebap, enfes kebapları yanında oldukça çeşitli mezeleriyle de dikkat çekiyor. Hem leziz hem misafirperver hem de otantik bir yemek adresi arayanlar için Erkoç Çağ Kebap biçilmiş kaftan.

Tamara Grill: Van Tamara Otel içerisinde bulunan Tamara Grill hem atmosfer hem hizmet kalitesi hem çalışan ilgisi hem sanat müziği icra eden müzik ekibi hem de özel lezzetleriyle Van’ın ızgara anlamında en önemli markalarından biri olarak ifade edilebilir. Kaburga lezzeti başta olmak üzere; pirzola, köfte, biftek, böbrek ve enfes mezeleriyle Tamara Grill akşam yemekleri için çok önemli bir adres.

Star 2000 Cafe: Van Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan Star 2000 Cafe kesinlikle Van'ın gözde mekanlarından biri olarak ifade edilebilirken pizzadan tramusuya kadar birçok farklı lezzette müşteriden tam not almayı başarıyor. Nezih mekan özellikleri yanında fiyat olarak da gayet uygun bir mekan.

Tandırvan Balık Evi: Tandırda balık keyfinin Van'daki en önemli adreslerinden biri olan Tandırvan Balık Evi Van en iyi balık restoranı olarak ifade edilebileceği gibi lezzet standardını aynı şekilde sürdüren ender mekânlardan biri olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda hizmet kalitesinin de oldukça üst düzeyde olduğu Tandırvan Balık Evi, Van’da balık yemek için en doğru adreslerden biri.

Med Sur Ciğercisi: Van Valiliğinde Arma İş Merkezi karşısında bulunan Sur Ciğercisi Van'a gelip de ciğer yemek isteyenlerin buluştuğu en önemli adreslerin başında geliyor. İçerisinde hem salaş hem de otantik öğeler barındıran mekan aynı zamanda çalışan ilgisinin de en yoğun olduğu adreslerden biri konumunda. Fiyat olarak oldukça makul karşılanabilecek olan mekan aynı zamanda yaptığı bol ikramlarla da ön plana çıkıyor. Van merkezde ödediğinizin tam karşılığını alacağınız önemli adreslerden biri.

Van'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Van kahvaltısı şehrin dünyaca ünlü bir markası haline gelmekle birlikte, Van kahvaltısı için şehir genelinde yüzlerce farklı mekândan bahsedilmesi mümkündür. Başlı başına farklı bir kültür olarak nitelendirilen Van kahvaltısı bu özellikleriyle şehirde önemli bir iş kapısı ve istihdam aracı haline gelmeyi de başarmıştır. Van kahvaltı yerleri için en fazla ön plana çıkan adresler şu şekildedir.

Sütçü Kenan Kahvaltı Salonu: Enfes Van kahvaltısı yanında inanılmaz menemeniyle de dikkat çeken Sütçü Kenan Kahvaltı Salonu, Van Cumhuriyet caddesi Kahvaltıcılar Sokak’ta yer alıyor. Çalışanların ilgili ve samimi yaklaşımları yanında sunduğu serpme kahvaltısı ve kahvaltı çeşitliliği bakımından Sütçü Kenan Van'ın kahvaltı adreslerinin önemli bir temsilcisi olarak nitelendirilebilir.

Sütçü Fevzi: Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sokak üzerinde bulunan Sütçü Fevzi benzersiz Van kahvaltısını özellikle kendine özgü otlu peynir, cacık, ballı ve cvizli kaymak ve Van köy yumurtasıyla süslerken; müşterilerine sunduğu süt detayıyla Van kahvaltıcı tavsiyesi anlamında tüm övgüleri üzerinde toplamayı başarıyor. Göl kenarında Van kahvaltısı için Sütçü Fevzi çok doğru bir adres.

Süphan Kahvaltı: Salaş kahvaltı mekanlarından hoşlananlar için tavsiye edilecek bir adres olan Süphan Kahvaltı, Van Bahçıvan Mahallesi’nde yer alıyor. Özellikle otlu peynir, sıcak lavaş, bal – kaymak ve menemeniyle bir hayli popüler olan mekan fiyat anlamında da oldukça uygun.

Bak Hele Bak Yusuf Konak: Van’da 1975 yılından itibaren en önemli kahvaltı noktalarından biri olarak gösterilen Bak Hele Bak Yusuf Konak, tamamen Van yöresinden elde ettiği kahvaltılıkları en taze halleriyle müşterilerine sunarken özellikle çömlekte kavurmalı yumurtasıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

Yeni İmsak Kahvaltı Salonu: Cumhuriyet Caddesi üzerinde önemli kahvaltı mekanlarından biri olan Yeni İmsak Kahvaltı Salonu öncelikle samimi ve kaliteli hizmet anlamında Vanlılara en iyisini sunmayı görev edinmekle birlikte; tamamı Van yöresine ait önemli kahvaltı lezzetlerine de ev sahipliği yapıyor. Anlatılmaz bal - kaymağı yanında kavut lezzeti de bir hayli başarılı.

Yöresel Van Kahvaltı Salonu: Van merkezde bulunan Yöresel Van Kahvaltı Salonu eşsiz peynirlerinin yanında tatlı lezzetleriyle de adından sıkça bahsettiren bir konumda bulunuyor. Van otlu peyniri dillere destan olan mekan aynı zamanda kavurmalı yumurtasıyla da oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Fiyatların gayet makul olduğu mekan %100 müşteri memnuniyeti çerçevesinde haftanın 7 günü müşterilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Damak Kahvaltı Salonu: Van'ın meşhur kahvaltı lezzetlerinin masayı donattığı bir mekan olan Damak Kahvaltı Salonu özellikle ceviz reçeliyle fark yaratan bir lezzet durağı olmakla beraber el kesimi patates kızartmasıyla da fazlasıyla fark yaratmayı başaran önemli bir kahvaltı mekanı olarak göze çarpıyor.admin / 17.02.2020 / 0 / 6 002

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri midelere bayram ettirecek lezzette ve
Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi

Konya'nın meşhur yemekleri ve tatları denenmeden Konya’dan dönülmemesi tavsiye
Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki

Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında bulunan çok özel tatlar lezzetleri ile
Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi

Adana'nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri tadabileceğiniz restoran ve kahvaltı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up