Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında bilgi bulabilir, Diyarbakır kahvaltı mekanları, Diyarbakır kahvaltı yerleri ve Diyarbakır yöresel yemekleri hangileridir hep birlikte görelim.

diyarbakırda ne yenir
Diyarbakır'ın meşhur yemekleri için oldukça fazla seçenekten bahsetmek mümkün olmakla beraber, şehrin sahip olduğu tarihi dokusu, zengin kültürel mirası ve tarih boyunca birçok halka ev sahipliği yapmasından dolayı Diyarbakır mutfağının da oldukça zengin olduğu göze çarpan bir diğer seçenek olarak dikkat çekiyor. Son dönemde turizm açısından da ülkenin yükselen değeri olarak göze çarpan Diyarbakır’da şehre gelen ziyaretçilerin anlata anlata bitiremediği özel lezzetler ise şehrin mutfağının bir derece daha özel hale gelmesini sağlaması bakımından da oldukça değerli.

Diyarbakır’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Diyarbakır tarihine bakıldığında şehrin Arap, Süryani, Yahudi, Türk ve Kürt halklarının yoğun olarak yaşadığı topraklar olması nedeniyle Diyarbakır'ın yöresel yemekleri oldukça fazla çeşitlilik içermekle beraber, Diyarbakır mutfağının gün geçtikçe dünya genelinde daha bilinir hale geldiğinin de ifade edilmesi gerekiyor. Bu yönde belirtilecek onlarca farklı lezzet olmasına rağmen Diyarbakırda ne yenir denildiğinde daha da ön plana çıkan Diyarbakır lezzetleri ise şu tatlardan oluşuyor;

 • Diyarbakır Karpuzu

Diyarbakır'a gidildiğinde özellikle yaz mevsiminde tadılması gereken lezzet listesinin en başına kolaylıkla koyulabilecek olan Diyarbakır karpuzu, yemek üzerine tüketilebilecek önemli bir lezzet olmasının yanında, başlı başına ana öğün olarak da rahatlıkla tüketilebilen bir yapıda bulunuyor.

 • Diyarbakır Ciğeri (Diyarbakır Ciğer Kebabı)

Türkiye'nin birçok noktasında oldukça başarılı bir şekilde pişirilip servis edilen ciğer, özellikle boyutları ve yan lezzetleriyle bölgeler göre farklılık yaratırken Diyarbakır Ciğeri de şehrin yemek kültüründe her zaman çok önemli bir yerde bulunmaya devam ediyor. Tane boyutu olarak bakıldığında muadillerine göre daha büyük olarak servis edilen Diyarbakır ciğer kebabı yan ürün olarak da böbrek, dalak ve gömlek yağıyla beraber pişirilir. Ek olarak ciğer yanında servis edilen aperatif lezzetler ve salata konusunda da Diyarbakır oldukça özel bir konuma sahip.

 • Kaburga Dolması

Diyarbakır’da kaburga dolması nerede yenir arayışlarının odak noktasında bulunan Diyarbakır kaburga dolması aynı Diyarbakır ciğerinde olduğu gibi benzer şekillerde birçok yörede pişirilirken, birçok gurme tarafından Diyarbakır'ın kaburga dolmasının lezzet bakımından tek geçildiği ifade ediliyor. Koyun kaburgası kullanılarak yapılan Diyarbakır kaburga dolması fiyatı bakımından da oldukça uygun. Aynı zamanda bu lezzetin Diyarbakır'daki servisinin de eşsiz olduğunu belirtmek gerekiyor.

 • Kibe Mumbar

Kibe Mumbar Adanalılar tarafından yakından tanınan bir yemek olarak göze çarparken, Kibe Mumbar’aasıl olarak Mumbar Dolmasının Diyarbakır temsilcisi benzetmeleri de yapılmaktadır. Diyarbakır yanında Mardin’de de önemli bir yere sahip olan Kibe Mumbar sadece bağırsağın değil, ek olarak işkembenin de doldurulmasıyla yapılan bir yöresel lezzet. Doldurma işlemi için bol baharatlı Diyarbakır usulü iç pilav da (pirinç ve bulgur karışımıyla hazırlanan) kullanılan kibe mumbar mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri.

 • Nardanaşı

Diyarbakır'a özgü yöresel bir lezzet olan nardanaşı Diyarbakır genelinde önemli restoranların menülerini süslemekle birlikte yağsız kıyma, köftelik bulgur, çeşitli baharatlar ve nar ekşisiyle hazırlanan sulu bir yemek olarak dikkat çekmektedir. Yemeğin üzerini süslemek için kullanılan narlardan ismini alan yemek Diyarbakır'a yolu düşenlerin tatması gereken önemli bir lezzet olarak ifade edilebilir.

 • Duvaklı Pilav

Sadece Diyarbakır'a özgü olmayan ancak Diyarbakır’da bir başka yapılan duvaklı pilav özel bir kıymalı sos ve bademle karıştırılarak yapılan pirinç pilavından oluşurken pilavın üzeri de el açması yufkayla kaplanıyor. Oldukça lezzetli ve farklı bir pilav olmakla beraber oldukça da hafiftir.

 • Diyarbakır Saç Tava

Saç tava Diyarbakır'ın Türkiye mutfağına kendi yorumuyla sunduğu özel bir lezzet olarak ifade edilebilirken, Diyarbakır’da yenen en pahalı yemeklerden biri olarak göze çarpıyor. Özellikle dillere destan Diyarbakır etinin önemli bir yansıması olan Diyarbakır saç tava bölgenin olmazsa olmazlarından.

 • Pıçık

Görünüş olarak Ege mantısına benzeyen pıçık, küçük şekillerde yuvarlanan bulgur toplarının üzerine isteğe göre tereyağlı sos, bol yoğurt, bol sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilirken ünü Diyarbakır dışına taşan bu lezzetin bir diğer adının da Hillorik olduğunu belirtmek gerekiyor.

 • Meftune

Kuzu eti, patlıcan ve kabakla yapılan; görünüş olarak güvece benzeyen meftune aynı zamanda içindeki sumak sayesinde farklı bir ekşiliğe sahip önemli bir Diyarbakır lezzeti olarak da dikkat çekiyor.

 • Burma Kadayıf

Diyarbakır lezzetleri açısından es geçilmemesi gereken önemli bir tatlı olan Diyarbakır burma kadayıf şöhreti Diyarbakır’dan tüm Türkiye’ye yayılmakla beraber Diyarbakır’dan diğer şehirlere en fazla götürülen hediyelik tatlı olarak da dikkat çekmektedir.

Eğer Diyarbakır ziyareti planlıyorsanız; Diyarbakır Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.
 • Mahlepli Diyarbakır Çöreği

Diyarbakır genelinde satılmakla beraber Diyarbakır evlerinde de oldukça sık pişirilen bir çörek olan Mahlepli Diyarbakır çöreği yassı olarak hazırlanabildiği gibi, pelik biçiminde de hazırlanabilmektedir. Bol susamla süslendikten sonra servis edilen mahlepli çörek Diyarbakır'ın simgelerinden biri olarak da kolaylıkla ifade edilebilmektedir.

Diyarbakır'ın En İyi Restoranları

Türkiye'nin birçok yönden en merak edilen şehirlerinden biri olan Diyarbakır, son 20 yıldır sağladığı önemli büyüme ve gelişmeyle birlikte yemek mekanları açısından da Diyarbakırlılara oldukça önemli seçenekler sunarken Diyarbakır restoran tavsiyeleri bakımından oldukça çeşitli ve değerli adreslerden de bahsetmek mümkündür. Aynı zamanda her ay açılan önemli lezzet duraklarını da hesaba katmak gerekirse, Diyarbakır ziyareti yapan herkesin yeni lezzet durakları keşfetmesi de oldukça mümkün görünmektedir. Son yıllarda literatüre giren yemek turizmi kavramının da Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri olan Diyarbakır oldukça dikkat çekici restoranlara sahip.

Dağkapı Ciğercisi: Çoğu Diyarbakırlı tarafından Diyarbakır'ın en ünlü ciğercisi olarak anılan Dağkapı Ciğercisi Diyarbakır merkezde bulunmakla beraber, fiyat bakımından da müşterilerine oldukça uygun koşullar sağlamayı da başarıyor.

Paçacı Fazıl: Paça çorbasını bayat ekmekle yapan, Diyarbakır'ın en meşhur sakatatçılarından biri olan Paçacı Fazıl, paça çorbası yanında beyin haşlama ve her türlü sakatatın özenle hazırlanarak müşteriye sunulduğu tarihi bir mekan.

Onur Ocakbaşı: Onur Ocakbaşı Diyarbakır babadan oğula geçen b,r gelenekle Diyarbakır'ın tüm otantik et lezzetlerini ocakbaşında müşterilerine sunarken; gerek hizmet kalitesi gerekse de menü çeşitliliğiyle kendini ödüllendirmek isteyenlerin uğrak noktası olmayı sürdürüyor.

Hacı Halit: 1940 yılından itibaren Diyarbakırlılara et yemekleri konusunda en iyisini sunmayı amaçlayan ve şehirle bütünleşmiş esnaflardan biri olan Hacı Halit ilk bakışta bir esnaf lokantasını andırsa da et yemekleri ve kebaplarıyla dikkat çekiyor. Kaburga dolması Hacı Halit’in en önemli lezzetlerinin başında gelirken baharda 6 aylık kuzu etinden, sonbahar geldiğinde ise 1 yaşındaki oğlak kaburgasından yapılan kaburga dolması yanında, kenger meftunesi ve nardan aşı da Hacı Halit tarafından Diyarbakırlılara sunulan diğer önemli lezzetler olarak göze çarpıyor.

Hazrolu Mehmet: Diyarbakır kebapları açısından en önemli adreslerin başında gelen Hazrolu Mehmet Lüle Kebabı,patlıcanlı kebap, saç tava, kuzu pirzola, kuzu kuşbaşı ile dikkat çeken Hazrolu Mehmet aynı zamanda kebap arkasından yenilen burma kadayıf, bulgur helvası, nuriye baklavası, güllaç, bohça tatlısı, kadayıf, lelengi, nazik ve iri helva gibi tatlılarla da ön plana çıkmaktadır.

Doğan Sofra Salonu: Yeni Hal Caddesi’nde bulunan Doğan Sofra Salonu Diyarbakır yöresel lezzet ağırlıklı yemek tercih edenlerin buluşma noktası olarak göze çarparken et yemekleri ağırlıklı hizmet veren bu işletmenin özellikle tandır etinin denenmesi ısrarla tavsiye edilir. Etlerin yanında sunulan salata bile başlı başına bir Diyarbakır havası taşırken Doğan Sofra Salonu fiyat bakımından da oldukça uygun yapısıyla müşterilerini şaşırtmayı da başarıyor.

Marina Balık Evi: Diyarbakır balık restoranları bakımından da oldukça zengin alternatiflere sahip bir il olmakla beraber Diyarbakır en iyi balık restoranı arayışlarında öne çıkan marina Balık evi bu noktada taze balık, lezzet ve sağlığı müşterilerine bir arada sunmaktadır. Bir balıkçıdan beklenmeyecek derecede zengin menüleriyle dikkat çeken Marina Balık Evi Diyarbakır’da doğal bir ortamda balık yenilebilecek ender adreslerden biri konumundadır.

Balıkçı Kemal Diyarbakır Balık Restaurant: Diyarbakır Sur’da Eski Mardin Yolu 4. kilometrede bulunan Balıkçı Kemal Diyarbakır Balık Restaurant, Diyarbakır alkollü restaurant arayışları için önemli bir seçenek olarak göze çarparken, her daim taze balığın yanı sıra mezeleriyle de ön plana çıkan bir yapıya sahiptir.

Kadayıfçı Saim Usta: Diyarbakır’da tatlı yenebilecek en iyi mekanlardan biri olan ve özellikle kadayıflarıyla ön plana çıkan Kadayıfçı Saim Usta şehrin en iyi kadayıflarını müşterilere sunarken fıstıklı ve cevizli burmalarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Diyarbakır'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Hem Diyarbakırlılara hem de Diyarbakır'ı ziyaret edenlere yemek kültürü bakımından oldukça önemli kazanımlar sağlayan Diyarbakır son dönemde sahip olduğu önemli kahvaltı mekanlarıyla da adından sıkça bahsettirmeyi başarmaktadır. Diyarbakır kahvaltı mekanları tavsiyeleri için aşağıdaki adresler önemle vurgulanmaktadır.

Meşhur Kahvaltıcı Kadri: Diyarbakır Kayapınar’da, Huzurevleri Mahallesi Diclekent Bulvarı’ndaki tarihi handa bulunan Meşhur Kahvaltıcı Kadri, Diyarbakır denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olurken masa donatan serpme kahvaltısıyla da ön plana çıkıyor. Fiyat bakımından da oldukça uygun olan mekan Diyarbakır'ın adeta küçük bir yansıması gibi.

Mustafa'nın Yeri (Mustafa'nın Kahvaltı Dünyası): Diyarbakır’da kahvaltının merkezi olarak nitelendirilen ve tabir-i caizse yataktan kalkanların soluğu aldıkları mekânlardan biri olan Mustafa’nın yeri Diyarbakır Hasan Paşa Han içerisinde müşterilerini ağırlarken, hafta içi bile boş masa bulmanın zor olduğu yerlerden biri. Ev yapımı kavurma, ev yapımı sucuk, leziz köy yumurtaları, çeşit çeşit peynirler, acılı ezmeler ve sıcacık ekmeklerle mutluluk veren bir kahvaltı mekanı.

Kahvaltıcı Edip: Diyarbakır Gazi Caddesi’nde Ulu Camii karşısında, Suluklu Han’ın olduğu caddede bulunan Kahvaltıcı Edip Diyarbakır kahvaltı yerleri olarak kolaylıkla sunulmakla beraber özellikle kıymalı ve sucuklu yumurtasıyla haklı bir ün sahibi olan bir işletme olarak göze çarpıyor. Diyarbakır yöresel peynirler, harika tereyağı, kaymak ve bal kahvaltıya eşlik eden diğer mükemmel lezzetler.

Kahvaltıcı Rıza Gültekin (Kahvaltıcı Gültekin): Diyarbakır Kayapınar Mezopotamya Mahallesi Çetin Durmaz Rezidansları’nda bulunan Kahvaltıcı Rıza Gültekin “gerçek Diyarbakır kahvaltısı” sloganıyla müşterilerine hizmet verirken hizmet kalitesiyle de ön plana çıkıyor. Aynı zamanda şehrin tanıdık simalarının müdavimi olduğu Kahvaltıcı Rıza Gültekin her daim “elit kahvaltı sunumu” iddiasını da devam ettirmeyi başarıyor.

Kasr-Van Kahvaltı Salonu: Kayapınar Diclekent Mahallesi’nde bulunan Kasr-Van Kahvaltı Salonu müşterilerine kahvaltı konusunda daima en iyisini vermekle beraber gerek mekan konforu gerekse de hizmet kalitesiyle Diyarbakır’da haklı bir şöhrete sahiptir. Yöresel reçelleriyle ön plana çıkan Kasr-Van aynı zamanda köy yumurtası, Diyarbakır kaymağı ve Diyarbakır peynirleriyle de kahvaltı konusunda fark yaratmayı başaran ender mekanlardan biri konumundadır.

Han Kapısı Kahvaltı Ve Yemek Sarayı: Konum olarak Kahvaltıcı Kadri ile Mustafa'nın kahvaltı Dünyasının arasında bulunan Han Kapısı Yemek ve Kahvaltı Sarayı, hem kahvaltı hem de Diyarbakır yemekleri bakımından müşterilerine zengin bir menü sağlar.admin / 06.08.2019 / 1 / 10 168

Yorum Ekleyin


 1. Emir Et Tava
  Emir Et Tava
  Ziyaretçi
  23 Kasım 2019 14:07
  0
  Sizleri Diyarbakır Emir Et Tava Lokantamıza Bekliyoruz. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri midelere bayram ettirecek lezzette ve
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi

Adana'nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri tadabileceğiniz restoran ve kahvaltı
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up