Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


aydında ne yenir
Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan olmanın yanında, filmlere ve türkülere de defalarca konu olan yapılarını halen devam ettirmeyi başarmaktadır. Aydın mutfağı birçok yönden zengin ve önemli unsurlar içerirken;
 • Zeytinyağlılar
 • Zengin ve taze balık çeşitleri (özellikle mercan, barbunya, kefal ve çipura)
 • Narenciye ürünleri
 • Yöresel çorbaları
 • Üzüm ve incir şaraplarıyla daha da ön plana çıkmayı başarmaktadır.

Aydın’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Aydın mutfağı Ege ve Akdeniz mutfağının önemli bir temsilcisi olmakla beraber coğrafi konumu nedeniyle yöresel lezzetler bakımından aynı zamanda bir geçiş noktası olarak da ifade edilebilir. “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan” şehir olarak isimlendirilen Aydın için bu yönde ortaya çıkan lezzetlerin başlıcaları ve Aydın'da ne yenir denildiğinde öne çıkan liste aşağıdaki gibidir;

 • Keşkek

Ege düğünlerinin tartışmasız vazgeçilmez lezzeti olan keşkek buğday yanında kuzu ve tavuk etiyle yapılan oldukça dominant bir yöresel tat olarak ön plana çıkmaktadır. İsteğe göre altında pilavla da servis edilebilen keşkeğin ana vatanının Aydın olduğu ifadelerine de sıkça rastlanmaktadır.
 • Yuvarlama

Tereyağının en çok yakıştığı Aydın yöresel lezzetlerinin başında gelen yuvalama; kıyma, yumurta, soğan ve baharatların birleşimi sonucu üzerine dökülen sosla bir efsaneye dönüşmeyi başarırken; Aydın yuvarlamasının dünyaca ünlü bir hale gelmesini de fazlasıyla hak etmektedir.
 • Ciğer Dolması

Küçük küçük doğranan karaciğer, yanında hazırlanan iç pilava eklenerek tepsiye gerilen karın zarına doldurulup fırına atıldığında Aydın’ın en önemli yöresel lezzetlerinden biri de ortaya çıkmış olmaktadır. Ciğer dolması aynı zamanda yapımındaki ufak değişikliklerle tüm Ege’ye yayılmış ve bölge genelinde oldukça sevilen önemli bir lezzet olarak da ifade edilmektedir.
 • Aydın Bolaması

Aydın’da çok meşhur olan bir başka lezzet olan Aydın bolaması aynı zamanda Lok Lok pilavı olarak da isimlendirilmektedir. Aydın’da dilek yemeği, Kuşadası’nda ise adak yemeği olarak da anılabilen bu özel lezzet nohut, kuşbaşı dana eti ve sarımsaklı bir pilav olarak oldukça dominant bir lezzet olarak da ifade edilebilir. Aydın'ın en özel lezzetlerinin başlıcalarındandır.
 • Kapama

Hem dana hem de kuzu etiyle yapılabilen Aydın kapaması parçalanmış etlerin tavada kızartıldıktan sonra yıkanıp sonra tekrar kavrulması şeklinde yapılırken şehrin en özel lezzetlerinden de biri olarak ön plana çıkmayı başarmaktadır. Özellikle şehirdeki elit restoranlarda bolca karşılaşılabilecek kapama Ege'nin de en popüler tatlarından biridir.
 • Çine Köftesi

Aydın'ın Çine ilçesinin imzası olarak da kolaylıkla nitelendirilebilecek olan Çine köftesi lezzetini baharatlarından alırken; yayık ayranıyla beraber dillere destan bir lezzet haline gelmeyi de başarmaktadır.
 • Zeytinyağlı Börülce

Tüm Ege’de bolca tüketilen börülce, Aydın il genelinde sıkça toplanan ve pişirilen özel bir lezzet olarak ön plana çıkmaktadır. Aydın usulü zeytinyağlı börülce Aydın'a yolu düşen zeytinyağlı meraklılarının mutlaka denemesi gereken lezzetlerin de başında gelmektedir. Aynı zamanda diyet listelerinin de önemli bir öğesi olan börülce için Aydın belki de en doğru adres.
 • Kırlı Kızartması

Aydın her türlü kızartmanın bol olarak yapıldığı, topraklarındaki lezzet nedeniyle de özellikle sebzelerin oldukça farklı tatlara sahip olduğu bir ildir. Bu yönde kırlı kızartması da bölge genelinde Aydın'ın yöresel yemekleri açısından önemli bir üne sahiptir. Sarımsak, soğan, patlıcan ve yeşil sivri biberle yapılan ve soğuk olarak servis edilen bu yemek aynı zamanda şehir lokantalarının da favori lezzetlerinden biridir. Yoğurtla harika bir ikili olmaktadır.
 • Paşa Böreği

Aydınlılar tarafından “bir börekten çok daha fazlası” olarak lanse edilen Paşa böreği hem bir ara sıcak hem de ana yemek olarak değerlendirilebilirken, et suyuyla ıslatılmış el açması yufkaların dana kıymasıyla olan bütünleşmesinden doğan çok özel bir lezzettir. İl genelinde çok sık tüketilen Paşa böreği oldukça doyurucu olduğu kadar göz zevkine de hitap eden özel bir lezzettir.
 • Çingene Pilavı

Aydınlıların kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde afiyetle yedikleri bir yemek ya da salata olarak oldukça dikkat çeken çingene pilavı zeytin, kekik, maydanoz, domates, çökelek, salatalık ve biberle hazırlanıp üzerine hakiki zeytinyağı dökülerek yenen şehrin popüler bir yemeğidir.


Aydın'ın En İyi Restoranları

Ege'nin incisi olan Aydın temiz havası, dillere destan zeytinyağı, hayvansal ürünlerinin lezzeti, sebze yemeklerindeki lezzet ve ustalığıyla üzerinde önemle durulması gereken özel bir yöresel mutfağa sahip olmakla beraber, bu mutfağın tüm yönleriyle sergilendiği ve şehrin her notasına yayılan önemli restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. İşte Aydın’da ne nerede yenir sorusunun cevapları ve Aydın restoran tavsiyeleri:

Sümer Pide: Aydın'ın en meşhur lezzet duraklarından biri olan Sümer Pide, pidelerin üzerine sıkılan turunçla daha da popüler hale gelirken müşterilerine tam anlamıyla bir lezzet festivali yaşatmayı da başarmaktadır. Sümer Pide hazırladığı pide hamurlarını Madran kaynak suyuyla açarken özellikle tahinli kaymaklı pidelerin ivedilikle denenmesi gerekiyor.

U2 Leon Cafe Bar:Aydın’da içkili restoranlar anlamında oldukça dikkat çeken adreslerin başında gelen ve Didim’de bulunan U2 Leon Cafe Bar yemeklerindeki lezzet kadar personellerinin yakın ilgisiyle de ön plana çıkan adreslerden biri konumunda bulunuyor. Hem Türk hem de yabancı ziyaretçilerin yoğun olarak akın ettiği mekan samimi ve neşeli ortamıyla da kolaylıkla farklılık yaratmayı başarıyor.

İpek Hanım Çiftliği: Aydın Nazilli’de organik gıda tercihlerinin merkezi konumunda bulunan İpek Hanım Çiftliği doğal reçel ve sebzelerin yanında kendi çiftliğinde büyüttüğü inek ve tavuklarla da oldukça dikkat çekiyor. Otlu ve delikli börek yanında enfes çay ya da tercihe göre yöresel sebze yemekleri için İpek Hanım Çiftliği en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Köfteci Enişte: Aydın’da köfte nerede yenir sorusuna kolaylıkla verilecek cevapların başında gelen Köfteci Enişte Aydın Muğla kara yolu Belediye Sosyal Tesisleri’nde bulunmaktadır. Çine'nin en önemli lezzet noktalarından biri olan mekan köftelerinin eşsiz lezzetlerinin yanında uygun fiyatlarıyla da dikkat çekerken, samimi ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla da oldukça dikkat çekmeyi başarıyor.

Mikado Pide: Aydın Bozdoğan’da bulunan Mikado Pide Aydınlılar tarafından “kalitesini hiçbir zaman bozmayan bir esnaflık abidesi” olarak tanımlanırken, pidelerin yapılışından müşteriye servis edilene kadar her daim kontrol etmesiyle de ön plana çıkıyor. Tüm pidelerinin ayrı ayrı lezzeti yanında çalışanların güler yüzlü ve kaliteli hizmet anlayışı da mekanın değerini daha da yukarılara çıkartırken özellikle peynirli, kıymalı ve tahinli pidelerinin mutlaka denenmesi gerekiyor.

Zeytin Restaurant: Aydın'ın en farklı ve organik lezzet duraklarından biri olarak dikkat çeken, Nazilli yolu üzerinde Bozdoğan’da bulunan Zeytin Restaurant özellikle çıntar mantar kızartması, tereyağında bonfile ve fırında 5.5 saat pişen kuzu tandırıyla ön plana çıkarken; eşsiz mezeleriyle de her türlü övgüyü fazlasıyla hak eden bir yapıda bulunuyor. Yolu Aydın'a düşenler için ihmal edilmemesi gereken bir lezzet durağı.

Kalyon Çöp Şiş: Söke yolu üzerinde Ortaklar Caddesi’nde bulunan Kalyon Çöp Şiş etinin kalitesi yanında çalışanların güler yüzlü hizmetiyle de ön plana çıkan önemli bir lezzet durağı olarak göze çarpıyor. Yemek gelmeden masaları şenlendiren lavaş ve lavaşla birlikte gelen köy tereyağından da ayrıca söz etmek gerekiyor. Mekan fiyat anlamında da oldukça uygun.

Akay Et & Balık Restaurant: Aydın’da balık yenilebilecek en doğru adreslerin başında gelen Akay Et & Balık Restaurant her daim özel olarak marine edilmiş taze balıkları yanı sıra salata ve mezeleriyle de oldukça ön plana çıkmayı başaran bir konumda bulunuyor. Aydın en iyi balık restoranı tanımlamasını fazlasıyla hak eden mekan, balığa ek olarak kırmızı et anlamında da müşterilerine oldukça önemli tatlar sunmayı başarıyor.


Aydın'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Aydın şehri yöresel mutfağı ve et lezzetleri yanında son yıllarda kahvaltı kültürüyle de ön plana çıkan Ege illerinden biri olarak dikkat çekerken Aydın kahvaltı yerleri anlamında oldukça önemli seçeneklerden de bahsetmek mümkündür. Aydın'ın kahvaltı adresleri için aşağıdaki adreslerin ön plana çıktığı görülürken detayları ise şu şekildedir:

Çıtlık Belen: Aydın merkezde Gölhisar Mahallesi’nde yer alan Çıtlık Belen müşterilerine Aydın Ovası manzaralı bahçe kahvaltısı keyfi sunarken ferah ortamıyla da dikkat çekiyor. Aynı zamanda kahvaltı lezzetiyle müşterilerinden tam not alan ve Aydın kahvaltı mekanları arasında ön saflarda bulunan bu yer bol ve leziz kahvaltı çeşitleriyle de oldukça önemli bir lezzet durağı olarak ifade edilebilir. Fiyat anlamında ortalama denebilecek bir düzeyde seyreden mekan ailecek gidilebilecek oldukça şirin bir kahvaltı adresi.

Değirmen Köy Sofrası: Aydın Efeler Danışment Mahallesi’nde bulunan Değirmen Köy Sofrası manzarası ve müşterilere sunduğu ortam yanında leziz kahvaltılarıyla da fazlasıyla ön plana çıkmayı başarıyor. Servis hızını biraz arttırdığında şehirdeki en önemli kahvaltı mekanı olmaya aday olacak olan Değirmen Köy Sofrası enfes reçelleriyle de fark yaratmayı başaran bir konumda bulunuyor.

Gönül Hanı Restaurant: Nazilli kara yolu üzerindeSultanhisar Atça’da bulunan Gönül Hanı Restaurant bol çeşit kahvaltı yanında hızlı ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla müşterilerinden daima tam puan alan bir işletme olarak dikkat çekerken fiyat anlamında da oldukça uygun yapısıyla dikkat çekmektedir.

Sultan Ana Köy Kahvaltısı: Aydın İncirliova’da bulunan Sultan Ana Köy kahvaltısı gerek kahvaltı gerekse de hizmet kalitesi ve müşteriye yaklaşımıyla tam not alırken, mekanla iç içe olan kümesiyle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Ailecek gidilen Pazar kahvaltıları için harika bir seçenek olan Sultan Ana Köy Kahvaltısı ağaç gölgeleri altında doğal bir kahvaltı için mutlaka tercih edilmesi gereken bir adres.

Köfteci Enişte: Aydın'ın en iyi restoranları başlığında da belirttiğimiz lezzet duraklarından biri olan Köfteci Enişte, köfteleri yanında sabah kahvaltısındaki kalitesiyle de oldukça ön plana çıkmayı başarmaktadır. Müşterilerine temel anlamda kahvaltı hizmeti sunan ancak tüm ürünleriyle lezzet anlamında tam not almayı başaran mekan öğle ve akşam yemekleri yanında kahvaltısıyla da büyük bir övgüyü hak ediyor.

Alibey Gurme: Aydın Efeler’de bulunan Alibey Gurme Aydın kahvaltıcı tavsiyesi anlamında müşterilerine oldukça değişik tatlar sunan bir mekan olarak ön plana çıkarken, beklentileri fazlasıyla karşılayan kahvaltı hizmetiyle tüm Aydın’da ismini duyuran ender mekanlardan biri konumundadır. Güler yüzlü ve çalışkan personelleri yanında uygun fiyat politikasıyla da dikkat çeken Alibey Gurme serpme kahvaltı anlamında Aydın'ın en iyisi olma misyonuyla yoluna devam etmektedir.

Kahvaltı Sefası: Aydın köy kahvaltısı için müşteri memnuniyetini ön plana alan işletmelerden biri olan Kahvaltı Sefası Aydın Efeler’de İmam Köy Yolu üzerinde bulunurken inanılmaz makul fiyatlarını birleştirdiği hizmet kalitesiyle de son dönemlerde Aydın kahvaltı mekanları anlamında adını sıkça duyuran bir konumda bulunmaktadır. Kahvaltılıklarının tamamına yakını ev yapımı olan işletme personel ilgisi anlamında da övgüleri fazlasıyla hak etmektedir.admin / 02.05.2019 / 0 / 10 197

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up