Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Polonezköy'de Gezilecek Yerler

Polonezköy'de Gezilecek Yerler


Polonezköy gezilecek yerler
Yürüyüş, paintball, binicilik, golf, tenis ya da yüzme gibi birçok aktivitenin yapılabildiği ormanların içindeki Polonezköy İstanbul’un burnunun dibindeki sayfiyelerinden biri. Üstelik Türkiye'nin ilk BMX parkuru da burada.

Polonezköy Tarihi

İstanbul Polonezköy (Adampol), Polonya'nın bağımsızlığı için mücadele eden Prens Adam Czartoryski tarafından kurulmuş. Alemdağ’ın eteklerinde kurulan koloniye 19 Mart 1842 günü dini bir törenle Adampol adı verilmiş. Koloninin adı kurucusu Adam Czartoryski’nin adıyla Polonya'nın ilk hecesinin birleşmesinden oluşuyor. 19. yüzyılın sonundan itibaren Polonezköy olarak adlandırılan Adampol, Polonya sınırları dışında kurulan ve yönetimine yabancıların karışmadığı Dünyanın ilk Polonyalı köyüymüş.

1938 yılında tamamı Türk vatandaşlığına geçmiş. Şimdi köyde yaşayan 750 kişinin 100 kadarı Polonya kökenli; Polonyalıların sayısı en kalabalık oldukları yıllarda bile 250 kişiyi geçmemiş. Polonyalıların kurduğu ilkokul, köylüler Türk vatandaşı olunca kapanmış, ancak Polonezköylüler dillerini ve kültürlerini korumayı başarmış.

Polonezköy'de Gezilecek Yerler


Türkiye’ye ev pansiyonculuğu kavramını ilk getirenler Polonezköylüler olmuş, burada yüz yıldan fazladır pansiyonculuk yapılıyor. 1980’li yıllardan sonra Polonez köy büyük bir değişim yaşamış. Köyde bir yandan yeni işletmeler açılırken, bir yandan da İstanbullu zenginler malikaneler inşa ettirmiş. İşletmelerin çoğu Polonya kökenlilerin. Yazımızın devamında ise Polonezköy gezilecek yerler listemize göz atacağız.

 • Polonezköy Tabiat Parkı

Yemyeşil ormanların içindeki köyün çevresi Tabiat Parkı ilan edilerek korumaya alınmış. 1500 hektarlık alanda geyik ve karacalar yaşıyor. Köyün evleri de doğayla iç içe; orman yer yer evlerin bahçelerine kadar sokuluyor. Genelde iki katlı olan evlerin alt katları mutfak ve kiler, üst katlarıysa pansiyon olarak kullanılıyor.

 • Meryem Ana Katolik Kilisesi

Köye girişte ilk olarak Katolik mezarlığı ve Jandarma karakolu yer alıyor. Mezarlığın karşısında Meryem Ana Katolik Kilisesi bulunuyor. Bir dağ evini andıran kilise, geniş ve bakımlı bir bahçenin içinde; köylülerin çoğu geçimini turizmden sağladığı için bu kilisedeki ayinler Pazar yerine Cumartesi günleri yapılıyor.

 • Ahşap Heykel Müzesi

Köyün meydanında kahve, market, muhtarlık, arıcılık müzesi ve Polonezköy Kültürevi sıralanıyor. Türkiyeli ve Polonyalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği ahşap heykel müzesi de burada. Hafta sonları köy meydanında kurulan pazarda ev yapımı vişne ve ceviz likörü, reçel ve marmelatlar, bal ve tereyağı satılıyor. Köyün en ünlü ürünü kiraz. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında Polonezköy’de Kiraz Festivali düzenleniyor. Polonya’dan gelen folklor ekibi köy meydanında gösteriler düzenleniyor, köy kilisesinde klasik müzik konserleri veriliyor.

 • Zosia Teyze Anı Evi

Zosia Teyze Anı Evi de görülmesi gereken yerlerden. Cumartesi-Pazar günleri ziyaret edilebilen evde Rizi ailesine ait fotoğraf, belge ve kitaplar sergileniyor. Köyün tarihini merak edenler muhtarlıktaki siyah-beyaz fottoğrafları inceleyebilir.

Yapmadan Dönme!

- Zosia Teyze Anı Evini ziyaret etmeden,
- Köy kilisesini ve mezarlığını görmeden,
- Ormanlarda dolaşıp temiz hava almadan,
- Polonya yemeklerinden tatmadan,
- Ev yapımı likörlerden almadan, DÖNME!

Polonezköy'de Ne Yenir?

Polonezköy'deki kır lokantalarında Doğu ve Kuzey Avrupa mutfağının lezzetlerini tatmak olanaklı. Ponçki Tatlısı, Mantarlı Piroşki Böreği, fesleğenli Sarma Bonfile gibi başka bir yerde bulamayacağınız Polonya yemeklerini burada tadabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan mekanlarda serpme kahvaltı yapma şansı bulabilir veya Polenezköy Tabiat Parkında bulunan uygun alanlarda mangal keyfi yaşayabilirsiniz.

Polonezköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Polonezköy'e ulaşmanın en kolay yolu Kavacık-Acarkent yolu üzerindeki tabelaları takip etmek. Alemdağ-Cumhuriyet köyü rotasını izleyerek Şile yolu üzerinden ya da Beykoz-Mahmut Şevket Paşa üzerinden ulaşılabilir. Polonezköy'e herhangi bir toplu ulaşım aracı çalışmıyor.admin / 16.10.2017 / 2 / 3 385

Yorum Ekleyin


 1. neşe keskin
  Ziyaretçi
  1 Şubat 2018 07:40
  0

  İzmir'den gezi için gelmiştik, gerçekten muhteşem bir yer. Hele o ahşap işlemeler daha önce hiç görmediğim bir güzellikte idi. İstanbul'a gezmeye gidildiğinde muhakkak uğranması gereken bir yer kesinlikle tavsiye ederim. 

 2. utku
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2018 14:52
  0

  Yemeklerine bayılıyorum. Nakliyat şirketi olarak oradan geçtiğimizde hep yöresel yemek yiyoruz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Nalıncı Baba Türbesi

Nalıncı Baba Türbesi

Nalıncı Baba işine akıl sır ermez, gizemli ve keramet sahibi garip kullardan
Kilyos Gezilecek Yerler

Kilyos Gezilecek Yerler

Eski adı kum anlamına gelen kilya kelimesinden gelen Kilyos, cumhuriyetin
Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

İstanbul ilimizin zengin tarihi mirasları arasında en çok göze çarpan
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Büyükada'da Gezilecek Yerler

Büyükada'da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca sürekli ilgi odağı olan ve halen İstanbul’un en gözde yerlerinde
Yıldız Parkı Tanıtımı

Yıldız Parkı Tanıtımı

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan, yaklaşık 46 hektarlık alana sahip olan
Belgrad Ormanı Tanıtımı

Belgrad Ormanı Tanıtımı

İstanbul’un akciğeri denildiğinde akla ilk gelen isim, Belgrad Ormanı’dır.
Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogu

Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogu

Üsküdar'a bağlı Kuzguncuk, bugün hala bir Boğaziçi köyü özelliğine sahip.
Vialand Tema Park Tanıtımı

Vialand Tema Park Tanıtımı

Amerika'nın Disneyland’ı var ise, Türkiye'nin de Vialand’ı var. Üstelik Vialand
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up