Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Önemli bir doğa alanı olan Bafa Gölü ve çevresi, tarih öncesinden bu yana süren yerleşimlerin izleriyle dolu. Bafa Gölü antik dönemde denizin bir parçasıymış, Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlar Orta çağın sonlarında körfezin denizle ilişkisini keserek göle çevirmiş. Gölün doğusunda heybetli Beşparmak Dağı uzanıyor. Antik dönemde dağ, körfez ve burada kurulan bir kent Latmos olarak adlandırılıyordu. Türkler Latmos Dağı’na çok uzaklardan görülen siluetinden dolayı Beşparmak adını vermiş.

Bafa Gölünün Tarihi

bafa gölü
Latmos Dağının eteklerindeki yaşamın neolitik dönemden bu yana sürdüğünü birkaç yerde kayalara kırmızı boyayla yapılmış resimler kanıtlıyor. Bu yörede iki önemli antik kentin kalıntısı var. Bunlardan ilki gölün üzerinde yükselen dağ ile aynı adı taşıyan Latmos kenti, İkincisi ise MÖ 4. yüzyılda kurulmuş yeni kent Herakleia. Terk edilen Latmos antik kentinin taşlarının yeni kentin inşasında kullanıldığı anlaşılıyor.


Heraklia altın çağını Karia Kralı Mausolos döneminde yaşamış; Büyük İs­kender’in komutanlarından Pleistarkhos ise kenti sahip olduğu toprakların başkenti yaparak adını vermiş. Daha sonra Heraklia (Herakles’in yurdu anlamına gelir) olarak anılmaya başlayan kenti diğer Heraklia'lardan ayırmak için Latmos Heraklia de­nilmiş. Latmos körfezinin içinde bir liman kenti olan Heraklia'nın çevresi bu yıllarda 65 kulesi bulunan ve günümüzde de rahatlıkla izlenebilen 6 km uzunluğunda surlarla çevrilmiş. Menderes Nehri körfezi doldurmaya başlayınca Heraklia'nın denizle bağlantısı kesilmiş ve Roma döneminde yıldızı sönmüş.

Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Latmos, Anadolu’nun kutsal dağlarından biriydi. Dağın zirvesi Hava Tanrısının tahtıydı, yerel bir dağ tanrısıyla birlikte tapınım görüyordu. Bu iki Tanrının yerini daha sonra Yunanlıların Hava Tanrısı Zeus ve Ay Tanrıçası Selene’nin sevgilisi Endymion almıştı. Mitolojiye göre Latmos Dağı Çoban Endymion’un yurduydu. Baş Tanrı Zeus yakışıklı Endymion’un Latmos Dağı’ndaki bir mağarada sonsuza dek uyumasını sağlamış, Ay Tanrıçası Selene ise ona aşık olmuş. Selene Zeus’tan sevgi­lisi Endymion’un uyanmamasını ve sonsuza kadar genç kalmasını dilemiş. Bu aşk ilişkisinden elli kız çocuğu dünyaya gelmiş. Antik kaynaklara göre Endymion’un mezarı ve tapınma alanı Latmos Dağı’ndaydı, Heraklia’da da kentin kurucusu olarak kabul edilen Endymion’a adanmış bir tapınak vardı.

Herakleia Antik Kenti

herakleia antik kenti
Dağın kutsallığı Hristiyanlık döneminde de sürmüş. Latmos Dağı’nın etekleri, Herakleia antik kenti ve Bafa gölündeki dört adaya manastırlar inşa edilmiş. Bu çevrede on üç Bizans manastırının kalıntısı var. Ancak bu manastırlara araç yolu yok, yürüyerek ulaşılabiliyor ve mutlaka köylülerden birini rehber olarak almak gerekiyor. Adalardaki kalıntıları görmek için ise Kapıkırı köyünden kalkan motorlara binmek gerek.

Yediler Manastırı

yediler manastırı
Beşparmak (Latmos) dağının eteklerindeki en büyük manastırlar ise Yediler ve Stylos. Yediler Manastırı’na Gölyaka köyünden bir saatlik bir yürüyüşle ulaşılıyor. Latmos Dağının en büyük manastırı olan Yediler Manastırının yapılan iki avlunun etrafında toplanmış. Kaleyi andıran manastırın yakınlarında içi fresklerle süslü bir mağara da var.

Stylos Manastırı

Stylos Manastırı
Beşparmak Dağının Arap Avlusu olarak bilinen bölgesinde yer alan Stylos Manastırı’na ise Kapıkırı köyünden yapılacak uzun bir yürüyüşle ulaşılıyor. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş manastırın kuzeyinde Genç Paulos adlı bir keşişin inzivaya çekildiği kabul ediliyor. Meryem Ana’ya adandığı bilinen fresklerle süslü bir mağarada yaşayan Genç Paulos Latmos Dağının en ünlü keşi­şiymiş, geleceği bildiğine ve mucizeler yarattığına inanılıyormuş ve hatta imparator bile ona danışırmış. Didim’de görüleceği gibi Hı­ristiyanlıkla beraber kehanet merkezleri kapatılmış ancak gelecekten haber alma tutkusu bitmemiş. Kahinlerin yerini keşişler almış.

Bafa Gölünün Biyolojik Çeşitliliği

bafa gölü nerede
1994 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen Bafa Gölü’nde 208 kuş türü yaşıyor. Göl nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Cüce Karabatak, Tepeli Pelikan ve Deniz Kartalı gibi kuş türlerinin üreme alanı. Yapılaşmaya izin verilmemesi sayesinde gölün çevresi bakir kalmış. Gölün kıyısındaki Kapıkırı köyü doğayla baş başa kalmak ve kafa dinlemek için ideal bir yer. Kayalıkların üzerine kurulmuş Heraklia’nın kalıntılarıyla köy iç içe. Gerçekten bir köy ortamı var burada, öyle iki kağnı tekerleğiyle birkaç eşyadan oluşturulmuş “çakma” köy havası değil.

Yapmadan Dönme!

» Heraklia'nın kalıntılarını gezmeden,
» Beşparmak Dağının eteklerindeki manastırlara çıkmadan,
» Tekneyle göldeki adalara gitmeden,
» Yılan balığının tadına bakmadan, DÖNME

Bafa Gölünde Ne Yenir?

Yöre mutfağının temelinin zeytinyağlılar ve ot yemekleri oluşturuyor. Yılan Balığı ızgarası Bafa çevresinin en ünlü yemeği. Tilkişen otlu omlet, Turp otu salatası ve Çaykıma Böreği de yöreye özgü lezzetlerden.

Bafa Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Bafa Kasabası İzmir'e 160 km, İstanbul'a 428 km ve Ankara'ya 650 km uzaklıkta. Bafa Söke'ye 54 km, Milas'a 38 km uzaklıkta. Bafa'ya Milas ya da Söke den kalkan minibüslerle; İzmir ve İstanbul'dan Bodrum'a giden otobüslerle ulaşabilirsiniz. En yakın hava alanı ise Bodrum'da. Kapıkırı köyü ise Bafa'ya 11 km uzaklıkta.admin / 15.01.2018 / 1 / 1 310

Yorum Ekleyin


  1. Beni Bırakma
    Ziyaretçi
    22 Aralık 2018 12:43
    0

    Bafa Gölü hep merak ettiğim yerdir, sizlerin olağan üstü bilgiler vererek bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Akbük’te Gezilecek Yerler

Akbük’te Gezilecek Yerler

Didim’in şirin ve küçük bir beldesi olan Akbük, masmavi deniz ile yemyeşil bir
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Kapıkırı Köyü Tanıtımı

Kapıkırı Köyü Tanıtımı

Bafa Köyü ile Beşparmak Dağları arasında yer alan Kapıkırı Köyü’nde temiz hava
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Milet (Miletos) Antik Kenti

Milet (Miletos) Antik Kenti

Söke Ovasının ortasında yer alan Milet (Miletos) antik dönemde Latmos
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up