Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Akbük’te Gezilecek Yerler

Akbük’te Gezilecek Yerler


akbük gezilecek yerler
Didim’in şirin ve küçük bir beldesi olan Akbük, masmavi deniz ile yemyeşil bir doğayı aynı anda insanlara sunuyor. Gerek havasının güzelliğiyle gerek insanları rahatlatan sessizliğiyle tam bir cennet olan Didim Akbük, yaklaşık olarak 11 kilometre plaja sahip bir bölgedir. Kaldı ki bu bölgedeki en büyük ormanlar ve yeşil alanlar Aydın Akbük’te bulunmaktadır.


Sakin bir deniz tatili, doğada kamp yahut koy gezisi yapmak isteyen gezginlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Akbük, M.Ö. 4000 yılına dayanan bir geçmişe sahip olması sayesinde tarih severlere de hitap etmektedir. Bu anlamda Ege’ye, doğaya ve denize kalpten bağlı olan gezginlerin görmesi, tanıması için Akbük Gezilecek Yerler hakkında detaylı bir rehber hazırladık.

Akbük’te Gezilecek Yerler

 • Akbük Koyu

Onlarca doğal limana sahip olmasıyla bilinen Akbük Didim’deki bu limanlardan bir tanesi Akbük Koyu’dur. Akbük’ün en lezzetli ve güzel balıklarının yetiştiği bu koyda aynı zamanda su sporları da yapılabiliyor. Yılın çeşitli zamanlarında bölgeye gelen yelken ve su kayağı sporlarıyla uğraşan insanlar burada çok keyifli vakitler geçirebiliyorlar. Kaldı ki koyun hemen 50-100 metre ilerisinde olan Saplı Ada ve Kömür Ada’sı sayesinde doğal kamp alanı hüvviyetine de sahip olan Akbük koyu, yıl içerisinde kampçılarında uğrak mekanları arasındadır.
 • Saplı Ada

Didim Akbük’te bulunan bir doğa harikası olan Saplı Ada, yukarıdan bakıldığında bir cezve görünümüne yahut Akbük’e uzanan bir kaşık görünümüne sahiptir. Kaldı ki tam bir ada hüvviyetine sahip olmayan bu adayı karaya bağlayan bir deniz yolu bulunmaktadır. Nitekim denizin çekildiği dönemler Saplı Ada’ya deniz yolu üzerinden araç ile ulaşım rahatlıkla yapılabiliyor. Diğer yandan sit alanı olarak kabul edilen bu adanın tabanı kül tabakasından oluşmaktadır. Bu anlamda Saplı Ada, Özellikle doğal manzaralardan sakinlikten hoşlanan gezginlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.
 • Akbük Plajı

Didime denize girmeye, mavi doğanın tadını çıkarmaya giden gezginler için biçilmiş kaftan olan Akbük Plajı, Didim merkezden ortalama 20 km uzaklıkta mavi bayraklı bir plajdır. Bu plajın en önemli özelliği yılın her döneminde insandan uzak ve sakin bir ortama sahip olmasıdır. Yerel halk ile konuştuğunuzda bu bölgede denize girilecek en güzel alanın Akbük Plajıolduğunu söyleyeceklerdir. Ayrıca bu plajın olduğu bölgede yılın her döneminde su sporlarına ilişkin etkinliklere rastlamanız da mümkündür.
Eğer Akbük gezisi düşünüyorsanız; Didim'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka okuyunuz.

Akbük'te Gezilecek Tarihi Yerler

 • Tarihi Su Sarnıcı

Bizans dönemlerinde Rumlara ev sahipliği yapan Akbük’te bulunan o döneme ilişkin eserlein başında gelen Tarihi Su Sarnıcı, zamanında bu bölgede kurulmuş olan şehrin su ihtiyacını karşılamıştır. Nitekim sarnıcın olduğu civarda eski şehirlerden kalmış bulunan sur yıkıntılarını, tarihi evlerin kalıntılarını da görebilirsiniz. Eğer tarihe merakınız var ise; bu bölgeye geldiğinizde mutlaka Tarihi Su Sarnıcını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 • Şapelin (Tonozlu Yapı)

Akbük’te Eski Romanın hüküm sürdüğü dönemlerde dinler üzerinde baskı kuran Roma Hükümetinin etkisiyle inşa edilen Şapelin, Akbük’te bulunan bir ibadet merkezidir. Bu yapının en önemli özelliği gizli olacak şekilde inşa edilmesidir. Halk dilinde Tonozlu Yapı olarak da bilinen Şapelin bir nevi gizli tapınaktır.
 • Rum Kilisesi

Coğrafi olarak Rumların yaşadığı bölgelerden biri olan Akbük’te Rum döneminden eserler bulmak oldukça kolaydır. Nitekim o dönemin Rumları tarafından inşa edilen ve halen belde merkezinde sağlam bir şekilde turistlerin gezilerine açık bulunan Rum Kilisesi, 19.yy’da inşa edilmiştir. 2000’li yıllarda Akbük Belediyesi tarafından restore edilerek turistlerin ilgisine sunulan Rum Kilisesi, bu beldede bulunan en önemli tarihi yerler arasındadır.

Akbük’e Yakın Gezilecek Yerler

 • Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı, her ne kadar tam olarak Akbük içerisinde yer almasa da bu bölgeye gezmeye gelenlerin kısa bir yolculuk ile ulaşabileceği bir mevkide yer alır. Konum olarak Didim’in girişinde bulunan bu tarihi yapının inşa edildiği dönemde falcıların merkezi olduğuna inanılıyor. Batı Anadolu çoğrafyasında bulunan en önemli tapınak unvanına sahip olan Apollon Tapınağı’nın yaklaşık olarak 2500 sene önce inşa edildiği düşünülüyor. Kaldı ki antik dünyanın en önemli tapınakları arasında sayılan bu tapınağın Arkaik devrinde kehanet merkezi olarak hizmet vermiştir. Bu tapınağın M.Ö. 5. yy civarında Persler tarafından yıkıldığı tahmin ediliyor.


 • Altınkum Plajı

Son dönemlerde insanlar arasında güzelliği ve temizliğiyle adından oldukça sık söz ettiren Altınkum Plajı, Akbük’e yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölgedeki en güzel denizin olduğu Altınkum Plajı; rüzgar sörfü yahut diğer su sporları için de uygun bir destinasyondur. Diğer tatil beldelerine oranla daha sakin ve huzurlu bir plaj havasında olan Altınkum, rahat bir tatil yapmak isteyen tatil severler tarafından tercih ediliyor. Bu anlamda Didim Akbük’e gelmişken zamanınız varsa mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Altınkum Plajı’dır.
 • Filezofların Kenti Milet

Yunan ve Roma döneminden günümüze kalan nadir şehir yapılarından olan Milet’in 2500-2600 sene öncesinde en parlak dönemlerini yaşadığı tahmin ediliyor. Kaldı ki bir şehir olduğu dönemde 4 tane büyük antik tiyatroya, limanlara sahip olan Milet’in o dönem için dünyanın aydınlanma merkezi olduğu tahmin ediliyor. Dönemin en büyük filezoflarının yetiştiği Milet, tarih içerisinde İyonya’nın başkenti de olmuştur. Milet’in o ihtişamlı şehir görüntüsünden günümüze bir antik tiyatro ile diğer kültür mirasları kalmıştır. Kaldı ki günümüze ulaşan antik şehirler arasında en değerlisinin Milet Antik kenti olduğunu söyleyebiliriz.
Bu güzel kent hakkında daha detaylı bilgi için Milet Antik Kenti isimli konumuzu da ziyaret ediniz.
 • Bafa Gölü

Bafa Gölü, aslen Ege Denizi’nin bir koyu olmasına rağmen zaman içerisinde koyda biriken alüvyonlar neticesinde deniz ile ilişkisi kesilmiş ve zamanla göl haline gelmiştir. Didim merkeze ortalama 10 kilometre uzaklıkta bulunan bu gölün çevresinde sıradan bir Akdeniz iklimi görülmektedir. Ayrıca gölün içerisinde irili ufaklı birkaç tane ada bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde en derin noktasının 20 metre olduğu tespit edilen Bafa gölü, tatlı su özelliğine sahiptir. Kaldı ki bu bölgede gözlemlenen iklim ve doğa manzaralını göz önünde tuttuğumuzda Bafa Gölü, Didim bölgesine gelen gezginlerin uğraması lazım gelen yerler arasında gelir.
Latmos ve Herakleia nedir? Öğrenmek için Bafa Gölü Tanıtımı isimli konumuzu da inceleyiniz.
 • Akköy

1870’li yıllarda bölgeye kazı yapmak amacıyla gelen Rumların bölgeye yerleşmesi neticesinde oluşan Akköy, aslen bir Rum köyüdür. 1900’lü yıllarda yaklaşık 4.000 Yunan'ın yaşadığı bu köyde, çilek yetiştiriciliği ve şarap üreticiliği oldukça fazla gelişmiştir. Kaldı ki yolunuz Akköy civarına düşerse, bu bölgede yetişen üzümlerden üretilen şarapları tatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yaklaşık 200 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Akköy’ün çok güzel doğal manzaralara sahip olduğunu söyleyebiliriz.
 • Tavşanburnu Tabiat Parkı

Tavşanburnu Tabiat Parkı, şehir gürültüsünden, stresinden kaçmak isteyen kişilere günübirlik kamp imkanı sunan bir doğal parktır. 2014 yılında faaliyete geçirilen bu tabiat parkı, yaklaşık 16 hektarlık bir alana konumlanmış durumdadır. Didim Belediyesi tarafından işletilen Tavşanburnu Tabiat Parkı, insanlara doğanın içerisinde sessiz, kimsenin olmadığı huzurlu bir tatil vadediyor.
 • Haydar Koyu

Akbük’e yakın bir konumda bulunan Haydar Koyu, tertemiz bir denize ve altın renginde bir sahile sahiptir. Muhtemelen gezginler tarafından daha keşfedilmemiş olması nedeniyle halen güzelliğini ve sessizliğini koruyan Haydar Koyu’nda gezginlerin rahatlıkla kamp yapabileceği alanlar bulunmaktadır. Kaldı ki keşfedilmemiş cennetlerden biri olduğunu düşündüğümüz Haydar Koyu’nda sabah harika bir deniz manzarası eşliğinde uyanabilir, berrak gibi denizinde yüzebilir ve koyun keyfini çıkarabilirsiniz.


Akbük Nerede? Akbük’e Nasıl Gidilir

Akbük, son dönemde insanların sosyal medya paylaşımları sayesinde iyiden iyiye keşfedilmeye, duyulmaya ve merak edilmeye başlandı. Kaldı ki siteden bize gönderilen “Akbük Nasıl Gidilir, Akbük Nerede” sorularında oldukça bir artış oldu. Bu kapsamda Akbük’e gitmek isteyen okurlarımız için Akbük’e nasıl gidileceğini inceledik.

Öncelikle Akbük konum itibariyle Didim’e bağlı bir beldedir. Didim’e yaklaşık olarak 23 kilometre uzaklıkta bulunan bu şirin beldeye karayolu üzerinden ulaşmak mümkündür. Nitekim Aydın ve Didim merkezden kalkan otobüs ve minibüslerle de ulaşabileceğiniz Akbük’e şahsi aracınızı kullanarak da ulaşabilirsiniz. Akbük’e ulaşmak için kullanabileceğiniz en iyi güzergah Milas - Söke karayolu olacaktır.admin / 06.03.2019 / 1 / 16 649

Yorum Ekleyin


 1. Ceren
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 10:59
  0

  Sürekli olarak tatile gittiğimiz bir yer olan Akbük denizi ve plajı güzel olduğu kadar Roma ve Yunanlardan kalan bir çok antik kenti bulunmaktadır. Hem deniz tatili yaparken hemde külterel açıdan da geziyoruz :) 

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Germencik'te Gezilecek Yerler

Germencik'te Gezilecek Yerler

1950’li yılların başında çevre köylerden gelen kişilerle nüfusu artan şehir,
Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti

Söke'nin güneybatısında, Didim ilçesinin güneyindeki kalıntılar, antik dünyanın
Priene Antik Kenti Tanıtımı

Priene Antik Kenti Tanıtımı

Söke'nin 15 km güneyinde, Güllübahçe’de yer alan antik İon kenti. İonia
Doğanbey Köyü Tanıtımı

Doğanbey Köyü Tanıtımı

Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Doğanbey Köyü, bir diğer adıyla Eski Doğanbey Köyü
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Önemli bir doğa alanı olan Bafa Gölü ve çevresi, tarih öncesinden bu yana süren
Milet (Miletos) Antik Kenti

Milet (Miletos) Antik Kenti

Söke Ovasının ortasında yer alan Milet (Miletos) antik dönemde Latmos
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up