Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından ilgi ile araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Yalıköy'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Didim Yalıköy hakkında kısa bir bilgi verelim:

didim yalıköy
Aydın'ın Didim ilçesine bağlı olan Yalıköy, sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği noktalardan birisidir. Didim’in kuzeyinde yer alan Yalıköy, Ege Denizi kenarında yer alıyor. Uzun bir sahile sahip olan Didim Yalıköy, yeşil ile mavinin bütün tonlarının görülebileceği yerlerden birisidir.

Yalıköy Tarihi


Aydın Yalıköy, uzun zamandır yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Bu köyün tarihinin tam olarak ne zamana kadar dayandığı bilinmemektedir. Günümüzde kendi halinde olan bir merkez olan Yalıköy’ün, Roma İmparatorluğu ve Bizans döneminde de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Konumunun stratejik olması sebebiyle bu tahminler yapılıyor. Fakat bu zamana kadar söz konusu iddia ile ilgili herhangi bir kanıta ulaşılabilmiş değil.

Yalıköy Gezilecek Yerler

Yalıköy gezilecek yerler bakımından oldukça zengin sayılabilir. Fakat bu zenginlik arasında tarihi yapıların ağırlığı oldukça azdır. Geçmişte burada inşa edilen yapıların doğal sebepler ya da zamanında yaşanan savaşlar nedeniyle yıkıldığı tahmin ediliyor. Bundan dolayı kayda değer bir tarihi yapı yoktur.
Yalıköy civarında bulunuyorsanız; Didim'de Gezilecek Yerler isimli konumuzda mutlaka okuyunuz.
Yalıköy, konumu itibariyle birçok doğal güzelliğe sahiptir. Ege Denizinin kenarında bulunması, köyün uzun bir sahile sahip olmasını sağlamıştır. Kumsalı ile özel bir görüntü oluşturan bu sahilin biraz gerisinde, çok sayıda ağaç vardır. Böylece mavi ve yeşilin tonlarını köyün pek çok noktasında görmek mümkündür.

 • Yalıköy Sahili

didim yalıköy sahili
Yalıköy sahili,Didim bölgesinin en güzel sahillerinden biridir. Ege’nin eşsiz güzelliği içinde güzel bir tatil geçirmek ve plajların tadını çıkarmak istiyorsanız Yalıköy sahilleri tam aradığınız yerdir. Üstelik burada çok sayıda mekanda hoş vakit geçirebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden kısa bir süre de olsa uzaklaşmak istiyorsanız bu sahil tam aradığınız yer.
 • Tavşanburnu Tabiat Parkı

tavşanburnu tabiat parkı
2014 yılında Didim Belediyesi tarafından işletilmeye başlayan doğa ile iç içe, stres ve şehir karışıklığından uzak, deniz ve ormanın iç içe olduğu bu mekan çok sayıda kamp severi çeker. Burada duş, tuvalet, elektrik kullanım, market ve kafeterya gibi hizmetleri alabilir ve doğa ve denizin kucaklaştığı bir kamp tatili yapabilirsiniz. Ayrıca tatiliniz boyunca ihtiyaç ünitelerini kiralayabilir ve burada kalmak için çadır da edinebilirsiniz.
 • Didim Aqua Park

didim aqua park
Didim’de sizler de bir tatil yapacaksanız mutlaka yaz tatilinize renk katmak adına ülkemizin en büyük aqua parklarından biri olan bu tesisi ziyaret etmelisiniz. Tesisin bünyesinde farklı derinliğe sahip yüzme havuzları, adrenalin arayan kişiler için kaydıraklar ve bazı eğlence alanları yer alır. Şu parkına girerken yiyecek içecek kabul edilmediğini bilmelisiniz. Bu ihtiyaçlar tesisteki işletmeden halledilebilir. Aracınız yoksa Didim’in merkezinden kalkan servis ve halk otobüsleri ile kısa sürede Didim Aqua Park’a ulaşabilirsiniz.

Yalıköy’e Yakın Gezilecek Yerler

Yalıköy konum itibariyle oldukça stratejik bir noktadadır. Bu yüzden Yalıköy yakın yerler anlamında birçok doğal ve tarihi güzelliği barındırır. Didim’e kadar gitmişken bu yerleri görmeden dönmemelisiniz. Bu noktalar tüm gezginlerin rotalarına aldığı gezi bölgeleridir.
 • Milet Antik Kenti

millet antik kenti
Didim’e bağlı Balat köyünde yer alan Milet Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’ne kadar gider. Geçmiş dönemlerde denizcilikle öne çıkan kent, Ege Denizi’nde suların yükselmesiyle ve Büyük Menderes’in doldurmasıyla bugün 10 km içeride kalmıştır. Bu eşsiz kent akılcı düşüncenin, geometri, astronomi ve felsefe gibi bilimlerin temellerinin atıldığı yer olarak ün yapmıştır. Bu açıdan özgür düşünce anlamında çok önemli bir kenttir.
 • Altınkum

altınkum
Didim’in mavi bayrakları plajlarından olan Altınkum Plajı şehrin dünyaca ünlü plajlarından biridir. Bu mükemmel kumsalda denize girebilir, altın sarısı kumlarda yatabilir ve farklı su sporlarını yapabilirsiniz. Ayrıcalimanında günlük düzenlenen tekne turlarına katılarak koyları keşfedebilirsiniz. Kafe, bar ve disko gibi mekanlara a yakın olan plaj tüm gününüzü geçirmenizi sağlayabilir. Burası temmuz ve ağustos aylarında son derece kalabalıktır. Ayrıca gündüz vaktinde buradaki beach clublarda denize girerek eğlenebilirsiniz.
 • Saplı Ada

saplı ada
Akbük ilçesine bağlı Akbük Körfezi içinde bulunan Saplı Ada doğal güzelliği ve muhteşem manzarasıyla öne çıkar. Çok uzun zaman önce burada oluşan volkan patlamalarından gelen lavların toplanmasıyla oluşan ada deniz seviyesinin düşük olduğu anlarda kıyı şeridi ile ince bir bağlantı yoluna sahip olur. Deniz seviyesi yüksekken de bu yol ortalama diz seviyesine kadar yükselir.
 • Bafa Gölü Tabiat Parkı

bafa gölü tabiat parkı
Antik Çağlarda Ege Denizi’nin bir körfezi konumunda bulunurken Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar sebebiyle denizle bağlantısı kesilerek göl olan Bafa Gölü zengin doğal ve kültürel kaynaklar barındıdır. 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilen bölgede 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türü yaşar. Bafa Gölü içinde 5 tane de küçük ada bulunur. Bu adalarda Bizans Döneminden kalan savunma yapıları ve manastırlar yer alır. Bu yapılar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
 • Priene Antik Kenti

priene antik kenti
Priene Antik Kenti, Mykale Dağı eteklerinde yer alır v İyonya tarafında kurulduğu rivayet edilir. MÖ 1200’lerde Batı Anadolu’da kurulmuş olan İyon Uygarlığı; Priene, Efes, Khios gibi önemli olan 12 şehir devletinden meydana gelen bir birlik kurmuş, tarım ve deniz ticaretiyle zenginleşerek nemli medeniyetlerden biri olmuştur. Güvenlik konusunda önemli bir noktada yer alan Priene’nin arkasında Mykale Dağı’nın sert yamacı ve çok kenarlı taşlarla örülmüş surlar bulunur. Bu engeller şehri dışarıdan gelecek saldırılara karşı korumuştur ve günümüze kadar gelen antik tiyatro gibi yapılar hala ayaktadır. Yalıköy’e gittiyseniz mutlaka gezmenizde fayda var.
 • Manastır Koyu

didim manastır koyu
Didim’in batısında bulunan Manastır Koyu, bölgedeki en sakin koylardan biridir. Aracınız varsa sizin için huzur verecek bir köşedir. Koya giden yol toprak olduğu için biraz zorlanabilirsiniz ancak belli aralıklarla belediye tarafından düzeltilmektedir. Sizler de Yalıköy’e geldiyseniz bu koyu gezmenizi öneriyoruz.


Yalıköy Yöresel Yemekleri

lop incir
Yalıköy, Aydın’da yöresel yemeklerin halen yapılıp tüketildiği noktalardan birisidir. Söz konusu köyde, yemeklerde zeytinyağı etkin olarak kullanılırken, hayvansal ürünlerin de benzer şekilde tüketilmektedir. Yalıköy yöresel yemeklerinden bazıları şunlardır:
 • Kaşopita
 • Lop İncir
 • Tarhana Çorbası
 • Zeytinyağlı Taza Börülce
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Şevketi Bostan

Yalıköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Yalıköy nerede sorusu, genellikle sakin bir tatil geçirmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Söz konusu köy, Aydın'ın Didim ilçesine bağlıdır. Aydın'a yaklaşık 72 km mesafede bulunan köy, Didim ilçe merkezine ise sadece 7,4 km mesafededir. Bundan dolayı tatil için Didime gelenlerin önemli bir kısmı, burasını da ziyaret eder.

Yalıköy’e nasıl gidilir, toplu taşıma ile buraya gitmek mümkün mü sorularının cevabı ise kişilerin konumuna bağlı olarak değişmektedir. Aydın il merkezinden direkt olarak buraya toplu taşıma aracıyla gelmek mümkün değildir. Bunun yerine öncelikle Didime gelinmeli ve buradan dolmuşlara binilerek Yalıköy’e geçilmelidir.admin / 30.04.2019 / 0 / 188

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Akbük’te Gezilecek Yerler

Akbük’te Gezilecek Yerler

Didim’in şirin ve küçük bir beldesi olan Akbük, masmavi deniz ile yemyeşil bir
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up