Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Dünyada Görülmesi Gereken 10 Yer

Dünyada Görülmesi Gereken 10 Yer


Dünyada Görülmesi Gereken Yerler
Birçoğumuzun hayali dünyayı gezmektir. Ama o kadar fazla gezilebilecek yer var ki bunların arasından doğru yerleri seçmek bizim için en önemli nokta olacaktır. Tabi ki bir de güzellik kavramı kişiden kişiye değişim göstermekte olduğu için yazımızda ki tüm doğa harikalarını özenle seçtiğimizi bilmenizi isteriz. Haydi, herkes tarafından gezilmesi ve görülmesi hayal edilen dünyada görülmesi gereken 10 yeri beraber inceleyelim;

Plitvice Lakes Ulusal Parkı ( Hırvatistan )

Plitvice Lakes Ulusal Parkı, Hırvatistan gezisine çıkmak isteyen herkesin ilk duraklarından biridir. UNESCO kültür mirasları listesinde yer alan bu dünya harikası doğal parkın resimlerine baktığınızda içinizde müthiş bir heyecan hissediyorsunuz. Zagreb’den otobüs ulaşımı ile sadece 2,5 saat uzaklıkta bulunan Plitvice ’de ister gün boyu bu güzelliklerin tadını çıkartıp, fotoğraf ve video çekebilir ve sonrasında dönebilir, ya da hemen yanı başınızda parkın içerisinde bulunan otellerde kalıp, ertesi gün gezinize devam edebilirsiniz.


Yanınızda bir çanta varsa burada ki otellere 3 Euro gibi bir ücret ödeyerek emanete bırakabilirsiniz. Parka giriş ücretli yaklaşık 15 Euro bir ücret ödemeniz gerekiyor ve biletle giriyorsunuz. Yeryüzünde ki doğal cennetlerden biri olan bu harika park 16 gölden ve aralarına serpiştirilmiş birçok şelaleden oluşmakta. Her noktayı ayrı ayrı gezeyim derseniz, günübirlik ziyaretin yetmeyeceğini bilmelisiniz. Ama yine de görebildiğim kadar çok yer görmeliyim derseniz, parkın içerisinde belli noktalara sizi ulaştıran ücretsiz otobüs ve deniz araçları bulunmaktadır.

Yabancı turistler için belli rotalar var ve girişte bunlar size harita olarak da veriliyor. Bunun yanında yeme içme olayı için parkın içinde restoranlar var. Burada damak tadınıza uygun menüleri değerlendirebiliyorsunuz. Hırvat ailelerinin çoğu ellerinde sepetle evden getirdikleri yiyeceklerini burada piknik yaparak tüketiyor, güzel bir gün geçiriyorlar.

Büyük Set Resifi ( Avustralya )

Size uzaydan görülebilen tek canlı nedir diye sorsam, sanırım birçoğunuz çeşitli hayvan isimleri söylerdiniz. Hâlbuki uzaydan görülebilen yaşayan tek canlı büyük set resifidir. 344.440 km2 alana sahip yaşayan bir organizma olan büyük set resifi, dünya gezegeninin kendi kendine yarattığı doğa mucizelerinin en başında yer almaktadır. İçerisinde binlerce farklı türde canlıya sahip olan resif 1981 yılında dünya mirasları listesine alındı. Özellikle türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan deniz memelilerine, 6 farklı tür kaplumbağaya, 1 milyondan fazla balığa büyük set resifi ev sahipliği etmektedir.

Dalış ve su altı yaşamı meraklıları için dünyada ki en iyi dalış yeri büyük set resifi diyebiliriz. Burada dalan kişiler vatoz ve deniz kaplumbağaları ile yüzebiliyor, sualtı kameraları ile bu anları kalıcı hale getirebiliyorlar. Ayrıca günden güne yok olmaya yüz tutan mercanları, yumuşakçaları, deniz solucanlarını, kabuklu deniz hayvanlarını, dugong türü memelileri yakından görebiliyorlar. Avcı yılanlar, korsan balıklar, kavga eden mercanları gördüğünüzde doğanın mucizeleri karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Büyük set resifi, her geçen gün iklim değişiklikleri nedeni ile yok oluyor. Bu yüzden henüz genç ve kendinizi iyi hissederken, mutlaka gitmeniz ve güzelliklerini görmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Lord Howe Adası ( Avustralya )

Volkanik patlamalarla yedi milyon yıl önce doğal olarak meydana gelen ve 1700 lü yıllarda şans eseri bir gemi tarafından keşfedilen ada, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Sydney’den 2 saatlik bir uçuş mesafesinde olan Lord Howe adası en fazla 400 turisti aynı anda kabul ediyor. Burada ki insanların çoğu adanın yerlisi ve adayı dışardan gelebilecek her türlü tehlikeye ve bozulmaya karşı koruyorlar. Öyle ki doğayı bozmamak için sokak lambası bile koymamışlar. Ulaşım sadece bisikletle sağlanıyor ve motorlu, gürültü yapan hiçbir makine adada kullanılmıyor. Dünya da ki en uzun kaya oluşumuna sahip ve hiçbir yerde bulunmayan sualtı canlılarına ev sahipliği yapıyor. Adada 9 odası bulunan bir otel var ve her şey dâhil konaklama yapılabiliyor. Lord Howe adasında müthiş manzara eşliğinde tırmanış yapabilir, şnorkel ile mercan kayalıklarına dalıp birçok sualtı canlısını fotoğraflayabilir, deniz kaplumbağaları ile yüzebilir ve balıkları ellerinizle besleyebilirsiniz. Eşiniz veya arkadaşlarınızla huzur dolu bir tatil istiyorsanız Lord Howe adası, sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Buz Kanyonu ( Grönland )

Buz örtüsü ile kaplı bembeyaz bir cennet görmediyseniz, Grönland sizin için benzersiz bir bölge olacaktır. Danimarka’ya bağlı, Atlas okyanusunun kuzeyinde yer alan 2.166.086 km2 alana yayılan bu büyük buz örtüsü, yeryüzünün en büyük adasıdır. 2013 yılında bilim insanları buzulların altında 800 metre derinliğinde ve 800 metre uzunluğunda bir buz kanyonu keşfettiler. Bundan milyonlarca yıl önce henüz buzul tabakası oluşmadan önce, bu kanyonu bir Akarsu’nun oluşturduğu konusunda hemfikirler. Kanyon o kadar uzun ki Arizona da bulunan kanyondan bile daha geniş bir alana sahip. Kanyon buzullara rağmen oluştuğu ilk gün ki gibi korunmuş ve bu durum gerçekten inanılmaz. Bu kanyonu görmek, yaşayan her insanın için bir ayrıcalık. Çünkü kanyon oluştuğunda dünya da insan bulunmuyordu. Yeni keşfedildiğinden dolayı da kanyonu gören insan sayısı çok az. Gezi severlerin, hayatta iken bu mucizevi buzul kanyonunu görmelerini şiddetle tavsiye ederiz. Tabi ki soğuk hava nedeni ile bu şartlarla başa çıkabilecek güç ve dayanıklıya sahip olmak gerekiyor.

Mavi Göl ( İzlanda )

Adı filmlere konu olmuş, dünyaca ünlü Mavi Göl İzlanda’nın Grindavik köyünde bulunmaktadır. İzlanda’nın turistik açıdan en çok rağbet gören yerlerinin başında gelen bu harika jeotermal göl özellikle son 10 yıl içerisinde dünya da ki en büyük şifa merkezlerinden biri haline gelmiştir. Göl silis ve sülfür açısından çok zengin olduğundan dolayı, birçok deri hastalığına iyi gelmektedir. Özellikle dünyanın farklı ülkelerinde bulunan sedef hastaları her yıl Mavi Göle akın etmektedirler. Bu eşsiz jeotermal göl, ülke turizmini hızla geliştirmiş, jeotermal göle ait son derece lüks bir tesiste misafirler konforlu şekilde misafir edilmeye başlanmıştır. Yıl içerisinde birçok misafiri ağırladığından dolayı, göle giriş ve çıkışlardan sonra duş alma zorunluluğu bulunmaktadır. Tesisin yakınında ayrıca, deri hastalıkları araştırma merkezi de bulunmaktadır.


Aşk Tüneli ( Ukrayna )

İnsanlar ile doğa, birbirini sevdiği takdirde çok güzel işler çıkarabilirler. İşte bunun en güzel örneklerinden biride Ukrayna’nın Klevan isimli küçük kasabasında bulunan Aşk Tünelidir. Tünel tek yönlü bir tren rayı sisteminin etrafını kaplayan ağaçlarla oluşmuştur ve tamamen doğal bir görüntüye sahiptir. Normalde bu ray sistemi kullanılmıyor fakat sadece orman işletmesi günde 2-3 defa kendi işleri için kullanıyor. Onun dışında tamamen turistlerin gezip fotoğraf çektiği bir yer. Aşk tüneline gidiş oldukça kolay. Kiev’den 097 K numaralı Kovel treni ile Klevan durağında inerek, kısa bir yürüyüş mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca yolunuzun üzerinde hatıra alabileceğiniz ufak dükkânlar mevcut buradan magnet satın alabiliyorsunuz. Aşk tüneline giriş tabi ki ücretsiz. Aşk Tüneli dünya da başka bir benzeri olmadığı için gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri. Özellikle çiftlere tavsiye ederiz.

Crooked Ormanı ( Polonya )

Dünya üzerinde gizemi çözülememiş hala onlarca yer ve doğal güzellikler mevcut. Bunlardan biri de Polonya’da bulunan Crooked Ormanı. Efsanelere konu olmuş bu orman Polonya’nın kuzey batısında bulunan, Gryfino kasabasında yer almaktadır. Büyük ünü ise bu kasabada bulunan 400 adet çam ağacının 90 derecelik bir eğime sahip olmasıdır. Günümüzde hala bunun nedeni bilinmemek ile beraber, dünyada bu şekle sahip ağaçların bulunduğu başka bir orman bulunmuyor. Polonya 1937 yılı sonuna kadar Almanların kontrolünde bulunmaktaydı. O dönem ekilen bu ağaçlar 8-10 yıl sonra bilinmedik bir şekilde 90 derece eğim ile büyümeye başlamışlar. Daha fazla şaşkınlık yaratan şey ise, daha sonra dikilen ağaçların da aynı şekilde büyümesidir. Bilim adamlarının hem fikir olduğu tek konu ise, ağaçların bu şekilde büyümesinin sebebinin insan faktörü olmadığı..

Sihirli Dağ Oteli ( Şili )

Mimarlar her geçen gün sınırları zorluyorlar. Özellikle otel mimarileri, gelişen teknolojinin imkânlarından yararlanarak geliştiriliyor ve doğa ile bütünleştirilebiliyor. Şili’de bulunan Montana Magica Lodge ( Sihirli Dağ Oteli ) de bunların en önde gelenlerinden biri. Yanardağ şeklinde tasarlanan bu otel, lav yerine su püskürtüyor. Otele gidiş yolundan itibaren sizi bir hobbit hikâyesinde ki karakterler gibi hissettiriyor. Özellikle otele giden dar yollar, patikalar ve asma köprüler tamamen ambiyans ile uyumlu olarak tasarlanmış. Otel doğanın da yardımı ile komple sarmaşıklar tarafından sarılmış. Dışardan baktığınızda ise bir yanardağın üzerinden dökülen şelale görüntüsü ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Şili’ye giderseniz, mutlaka Los Rios bölgesinde ki Sihirli Dağ Otelinde kalmanızı öneririz.

The Cinque Terre ( İtalya )

İtalyanca beş toprak anlamına gelen ve İtalya’nın Cenova ile La Spezia bölgeleri arasında kalan, rengârenk evleri ve sahilleri ile ünlü küçücük 5 köy UNESCO dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Vernezza, Manarola, Riomaggiore, Monterosso ve Corniglia köyleri bu meşhur beş toprak parçasıdır. Gezmeye başlamadan önce elinize bir İtalya haritası alıp, sırayla bu köyleri gezebilirsiniz. Ulaşım Cenova üzerinden maksimum 2 saat sürüyor ve direk İstanbul’dan Cenova’ya uçak ile gidebilirsiniz. 2 günlük bir gezi planladığınız takdirde, doya doya bu şirin köyleri gezebilirsiniz. Monteresso köyü dalış yapmak için oldukça güzel bir sahil şeridine sahip, aynı zamanda ünlü İtalyan makarnalarının da tadına bakabilirsiniz.

Wisteria Tuneli ( Japonya )

Burnunuza harika çiçek kokularının geldiği, üstü rengârenk çiçeklerle kaplı bir tünel hayal edin. Bu tünelde yürüyebilir, ya da bankta oturarak o güzel ambiyansın tadını çıkarabilirsiniz. Burası Japonya’nın Kitakyushu şehrinde bulunan Wisteria Tünelinden başka bir yer olamaz. Dünyanın en güzel tüneli seçilen bu eşsiz şaheser, Nisan ayında açan mor, sarı, kırmızı ve pembe renkte çiçekler ile donatılmış. Tokyo’dan otobüslere binerek kolayca buraya ulaşabiliyorsunuz üstelik.admin / 25.01.2018 / 0 / 9 192

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Şaşırtıcı derecede güzel bir gezegende yaşadığımız sır değil ve teknolojimiz ne
İzmit'te Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmit'te Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bu yazımızda İzmit çadır kampı alanları hangileri ve bu bölgeye yapacağınız
Rize'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Rize'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bu yazımızda Rize çadır kampı alanları hangileri ve bu bölgeye yapacağınız
Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Sadece birkaç doğa harikası daha mağaralar kadar hayranlık uyandırıcıdır. Dünya
Gökçeada'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Gökçeada'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası ve mutlaka görülmesi gereken en güzel
Hollanda’ya Gitmek İçin 10 Neden

Hollanda’ya Gitmek İçin 10 Neden

İnsanlar dünyanın en güzel yerlerinde de yaşasalar zaman zaman bir süreliğine
Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa

Ülkeleri, başkentleri ile gezmek sizlere yetmiyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek
Van'da Görülmesi Gereken 10 Mükemmel Yer

Van'da Görülmesi Gereken 10 Mükemmel Yer

Özellikle serpme kahvaltısı ve muhteşem gölü ile dikkat çeken Van bölgenin en
Karadeniz'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Doğal Yer

Karadeniz'de Kesinlikle Görülmesi

Karadeniz ülkemizin en yeşil en canlı ve en güzel bölgelerinden biridir. Hemen
Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5 Ülke

Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5

Birçoğumuz yoğun iş temposu içerisinde yılda gidebileceğimiz 1-2 hafta tatilin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up