Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Fethiye Ölüdeniz Tanıtımı

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı eşsiz bir beldedir. Ölüdeniz’i her yıl yerli ve yabancı birçok turist ziyaret etmektedir. Ölüdeniz öylesine muhteşem bir denize sahiptir ki 2 yıl ard arda en iyi deniz ödülünü almıştır. Ölüdeniz’in civarındaki sahiller dalga ile boğuşurken Ölüdeniz sahilleri en ufak dalgaya maruz kalmaz. Adını da bu özelliğinden yani durgunluğundan almıştır. Bu güzide beldemiz sayesinde ülkemizi pek çok turist ziyaret eder buda ülke ekonomisi açısından yadsınamayacak derecede önemlidir.

ölüdeniz
İnsan ve doğanın buluştuğu ve her yıl giderek gelişen tatil beldesi, doğası, plajları, incecik kumu ve güzel deniziyle birçok gezgin ve turisti kendine çekmeye devam ediyor. Tabii tarihi izleri de unutmamak gerekir, yıllar boyunca birçok uygarlığı ağırlayan bölge de özellikle eski zamanlarda var olan Likya Uygarlığına dair izler keşfetmeye değer. Dilerseniz yazımızın devamında Ölüdeniz'de gezilecek yerler listemize bir göz atalım.


Ölüdeniz’deYapılacaklar

Öncelikle Ölüdeniz’e ilk geldiğiniz günün akşamı çıplak ayaklarınızla kumlara basarak kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra kumsala uzanın. Gözlerinizi açıp, denizin sakin dalgalarıyla beraber sanki onlara eşlik ediyor hissi uyandıran yıldızları izleyin. Tatilin ilk günü, yol yorgunluğunuzun ve stresinizin yerini heyecan ve huzur alacaktır.

Denize Doyun

Ölüdeniz’de birbirinden güzel 4 tane plaj ve koy var. Bu koylarda dağlara karşı güneşlenebilir ya da dalış gibi su sporlarını yapabilirsiniz. Kesinlikle sıcak günlerin rehavetini alacaktır.

Ölüdeniz TabiatParkı

ölüdeniz tabiat parkı
Denizin ve ormanın buluştuğu park yaklaşık 40 senedir halka açık. Burada denizin serin ve temiz sularına girebilir ve doğanın içinde toprağın, ağacın ve rüzgarın sesini dinleyebilirsiniz.

Likya Yolu

ölüdeniz likya yolu
Ölüdeniz’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan yüzlerce kilometrelik tarihi bir dağ yolunu düşünün. Binlerce yıllık uygarlıkların peşinde, sol tarafınızda ormanlar sağ tarafınızda alabildiğine bir deniz. Dünya'nın en iyi 10 doğa yürüyüşü rotasından birinin Türkiye’de olması büyük bir şans. Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri. Ayrıca Ölüdeniz’e karşı en iyi manzarayı da buradan fotoğraflayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi
Kelebeklerin ormanın içinde dans ettiği, kampçıları ve doğa severleri manzarası ile beraber gerçek manada kendine aşık ettiği bir yer Kelebekler Vadisi. Likya yolunda az yük ve çok su ile bir günlük yürüme mesafesinde olan vadiye. Likya yolunun ödülü gözüyle bakabilirsiniz. Ayrıca araba ile de gitmek çok yakın. Burası da fotoğraf çekilmeden, tepesinden muhteşem manzarasına bakmadan ve içine girip dolaşmadan ayrılamayacağınız bir yer.
80 farklı kelebek türüne ev sahipliği yapmakta olan Dünya'nın eşsiz vadisinin detaylı tanıtımı için "Kelebekler Vadisi" başlıklı konumuzu inceleyiniz!

Babadağ

babadağ
Ölüdeniz’in en yüksek tepelerinden biri olan Babadağ, kampçıların, doğa sporu severlerin en çok tercih ettikleri noktalardan biri. Burada ATV turlarına katılabilir ve en önemlisi ise yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ölüdeniz’in güzel manzarası eşliğinde gökyüzünde geçireceğiniz dakikalar size hayatınız boyunca unutamayacağınız güzellikte bir anı verecektir.

Ölüdeniz Konaklama

ölüdeniz konaklama
Ölüdeniz de her türlü deniz sporunu yapmak mümkündür buda gelen turistleri cezbedici bir başka özelliğidir. Ayrıca beldede her türlü insana hitap eden konaklama yeri mevcuttur, gerek pansiyon apart ; gerek oteller mevcuttur. Ölüdeniz Fethiye’ye yaklaşık 10 km mesafededir gün içinde her saatte pek çok ulaşım imkanı da mümkündür. Fethiye gelen misafirlerine deniz güneş kum dışında bir tarihe tanıklık etme imkanı da sunar. Şöyle ki; eski Roma döneminden kalan birçok tarihi tapınak vardır. Bunların yanında 1990 yılında Japon arkeologlar tarafından yapılan kazılarda bulunmuş olan birçok tarihi kalıntıyı da bu beldede görmek mümkündür.

Ölüdeniz Söylencesi

ölüdeniz belcekız hikayesi
Ölüdeniz’in adını aldığı çok çarpıcı bir efsane söz konusudur. Bu efsaneye göre civardan geçen gemiler buradan su almak için dururdu. Bir gün Genç bir adam buradan su almak için geldi ve Belcekızla tanıştı büyük bir aşk yaşadılar. Fakat mutlulukları çok uzun sürmedi büyük bir fırtınada gemisi kayalıklara çarpan genç adam Ölüdeniz'de boğuldu bunun acısına dayanamayan Belcekızda bu acıya dayanamayıp intihar etti. Bundandır ki buraya Ölüdeniz denmiştir.

Ölüdeniz Nerede, Nasıl Gidilir?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir belde olan Ölüdeniz'e ulaşmak için; özel aracınız ile Fethiye şehir merkezinden Atatürk Caddesinde ilerleyip kavşaktan Ölüdeniz tabelasına dönüş yaptıktan 4 km. sonra Ölüdeniz'e ulaşmış olacaksınız.


Muğla - Ölüdeniz arası yaklaşık 130 kilometre ve 2 saat 10 dakika sürmektedir. İstanbul - Ölüdeniz arası yaklaşık 815 kilometre ve 11 buçuk saat sürmektedir. Antalya - Ölüdeniz arası yaklaşık 205 kilometre ve 3 saat sürmektedir. İzmir - Ölüdeniz arası yaklaşık 350 kilometre ve 5 saat sürmektedir. Ankara - Ölüdeniz arası yaklaşık 635 kilometre ve 8 saat 40 dakika sürmektedir.admin / 22.03.2018 / 3 / 3 472

Yorum Ekleyin


 1. Kamil
  Ziyaretçi
  25 Temmuz 2018 13:51
  0

  Dünyanin en güzel plajlarindan biri. Özel firma tarafindan işletiliyor. Ben genelde Mayis,haziran, eylül, ekim aylarinda gidiyorsum ve Bu aylar mukemmel. deniz sicak ve kalabalik az. Temmus ve Agustos çok ama çok kabalik. Lagunün içi kalabaliktan batakliğa dönüyor. tekneler alabildiğine kalabalik. iğne atsan yere düşmez. park prble. Sardalya konservesi gibi sikiş tikiş bir plaj. Bu mevsimde gideceksieniz Ataturk burnuna bakan tarafta sezlong tercih edin. Lagun tarafi çok sicak oluyor.

 2. Aziz Akınalp
  Ziyaretçi
  1 Ekim 2018 13:55
  0

  Göktürkçe Çeviri ekibi olarak geçtiğimiz yaz ziyaret ettik. Fethiye öyle Antalya'da falan olduğu gibi büyük otel tesisleriyle dolu bir yer değil. Daha ufak butik otel işletmelerinin olduğu bir yer. Ancak denizi çok temiz ve pek çok doğa harikası yerleri var. Sezonunda giderseniz Kelebekler Vadisi muazzam bir yer. Biz kaldığımız 10 gün boyunca 3 defa Ölüdeniz'e indik. Harika bir deniz. Onun dışında koyları o kadar güzel ki kalan günler koyları gezdik. Ayrıca Babadağ 2000 metre yüksekte ve yamaç paraşütü yapabiliyorsunuz. Yalnız Likya Yolu'nu bize kimse söylemediği için ziyaret edemedik. Keşke yazınızı daha önce okuyabilseydik. Gemiler Koyunu aracınızla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Dalyan turunu özellikle tavsiye ediyorum.

 3. Fatih Demir
  Ziyaretçi
  29 Ekim 2018 01:58
  0

  Gerçekten Türkiye'nin en güzel yerlerinden birisi. 1 kere gidebildim bu zamana kadar. Umarım tekrardan ziyaret etme imkanım olur. Her sene tatil planlaması yapmadan önce eşim ile birlikte bu sene Fethiye Ölüdeniz taraflarına gidelim diyoruz. Sonra fiyatlar pahalı geliyor ve kendimizi yine Antalya'da buluyoruz : ) 

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi yaz turizminde ülkemizin önde gelen bazı şehirlerinde bünyesinde
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up