Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler


Alanya gezilecek yerler
Antalya denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Alanya tüm dünyada tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlenmiş bir ilçedir. Önemli bir turizm merkezi olan Alanya yerli ve yabancı turistlerin gözdesi durumundadır. Akdeniz'e kıyısı olan ilçe aynı zamanda limanı ile kurvaziyer turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Antalya merkez ile Alanya arasındaki yaklaşık uzaklık 140 km olup yolculuk 2 saat sürmektedir.

İlçenin yerleşim yeri Antik Çağlara dayanmaktadır ve Kilikya ile Pamfilya arasındaki alanda bulunmaktadır. Burası ilk defa Anadolu Selçuklulara döneminde Türk hakimiyetine girmiştir. Yerleşim yerinin ismi ele geçirildikten sonra Alaiye şeklinde değiştirilmiştir. 1935 yılında ise şehrin ismi Alanya olarak Atatürk tarafından değiştirilmiştir.


Alanya’da Anadolu Selçuklularından kalma pek çok miras bulunmaktadır. Bunun nedeni ise döneminde bu devletin Konya’dan sonra Alanya’yı ikinci başkent gibi kullanmasıdır. İlçeyi ziyaret ederken her yerde Selçuklu mirasına rastlamanız mümkündür. Tarihin farklı devirlerinden yapılarla da karşılaşabilirsiniz.

Alana Gezilecek Mekanlar

Alanya ziyaretiniz için aşağıdaki önemli tarihi ve doğal mekanları değerlendirebilirsiniz. Alanya’da gezilecek yerler konusunda size sunduğumuz seçenekleri gözden geçirerek seyahat öncesi hazırlık yapabilirsiniz. Eski çağlardan bu yana tarihi öneme sahip olan ilçenin önemli turistik alanları aşağıdaki gibidir.

Kleopatra Plajı

Kleopatra ve Damlataş plajları ilçenin girişinde yer almaktadır. Alanya kalesinin batısına denk gelen plajlar ilçede turistlerin ilgi odağı durumuna gelmiştir. Damlataş plajının önemi Mısır kraliçesi olarak bilinen Kleopatra’nın burada yüzdüğünün bilinmesidir. Aynı isimde bir koy da bulunmaktadır. Kleopatra plajı halka açık olarak hizmet vermekte ve son derece temiz, berrak bir plajdır.

Alanya Kalesi

Alanya’ya gittiğinizde ilk görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada başka tarihi yapılar da bulunduğundan önceden bilgi edinmenizde fayda var. Kale; İç, orta ve dış kale olmak üzere üç kısımdır. Bu gezide kaleye birlikte Alanya tersanesi ve Kızılkule’yi de gezebilirsiniz. Bölgede birçok tarihi ve doğal güzellikler bulunduğundan önceden bunları düşünerek hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaleyi ziyaretiniz sırasında Süleymaniye Camii ve Akşebe mescit, Akşebe türbesi de görülmesi gereken önemli yerlerdir.

Dim Mağarası

Alanya'nın önemli doğal güzelliklerinden biri de Dim Mağarasıdır. Aynı zamanda burada Dim Çayı da bulunmaktadır. Bu doğal güzelliği ziyaret etmek için aradaki 11 km’yi geçmeniz gerekir. Ulaşım son derece kolay ve ilçeye yakın bir mesafededir. Gittiğinizde sizi bekleyen seyir teraslarında doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu mağaranın yüksekliği 232 m.dir ve tam olarak Cebel Reis dağının eteklerindedir. Doğal oluşum olarak sarkıtlar ve dikitler ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu’na ulaşmak için merkezden 45 km gitmeniz gerekir. Yolculuk 1 saate yakın sürmektedir. Yolculuk uzun ve zevkli geçmektedir. Doğal manzarası ile yol boyunca sıkılmadan seyahat edebileceksiniz. Kanyona varmak için özel olarak düzenlenen turlardan yararlanabilirsiniz. Ya da özel araçla gitmeniz de mümkündür. Sefer yerine özel turlar düzenlenmiştir.

Sapadere Kanyonu doğa harikası olarak gidenlerin unutamayacağı özel yerlerden biridir. İçeride bir doğal havuz ve şelale bulunmaktadır. Yürüyüş alanı da mevcuttur. Kanyona kendi aracınızla ya da özel turlarla ulaştığınızda burada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gezinti alanları, hediyelik eşya satış noktaları, lokanta, yapay gölet ve piknik alanı gibi zengin bir donanıma sahiptir.

Alara Han

Alara Çayı Alanya ziyaretinizde gezip görmeniz gereken doğa harikası yerlerden biridir. Kuşak ve Akdağ olmak üzere bu iki dağdan doğan ve Akdeniz'e dökülen bu çay ülkemizden ve tüm dünyadan turist çekmektedir. Burası Alanya’ya bağlı okurcalar Beldesi’ne aittir. Şimdiki adı ise Ulugüney Çayı’dır. Tarihte İpek Yolu üzerinde önemli bir noktada bulunmuştur. Yapabileceğiniz aktiviteler; yüzme, rafting, yürüyüş ve pikniktir. Ayrıca buralarda balık çiftlikleri ve lokantaları da bulunmaktadır. Alara Han’ın Alanya’ya uzaklığı ise 38 km’dir. Sizler de Alanya gezinizde bu doğal ve tarihi alanı ziyaret edebilirsiniz.

Syedra Antik Kenti

Alanya tarihten günümüze pek çok kalıntıya ev sahipliği yapan bir ilçemizdir. Syedra Antik Kenti de bu ilçenin 22 km uzağındaki Seki Köyü’nün sınırlarında yer alan bir yapıdır. Buraya vardığınızda yolun bir kısmını yürüyerek geçmeniz gerekir. Buna önceden hazırlıklı olmalısınız. Araçlar her yere çıkmamaktadır. Ancak arazi araçları çıkabilmektedir. Uzun bir tırmanıştan sonra bu tarihi kente varabilirsiniz. Kentin etrafı surlarla çevrili olup içinde ise sarnıçlar bulunmaktadır. Kentin içinde hamam, tiyatro, tapınak kent surları ve dükkanlar bulunmaktadır.


Yukarıdaki önemli tarihi ve doğal alanları seyahatiniz sırasında ziyaret edebilir tarihin önemli dönemlerine ev sahipliği yapan bu ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Alanya Nerede, Nasıl Gidilir?

Alanya’ya Antalya merkezden gidebilirsiniz. Tüm illerden otobüsle ulaşım sağlanabilmektedir. Antalya’dan gidecekler için yolculuk 2 saat sürmektedir.admin / 23.04.2018 / 2 / 6 537

Yorum Ekleyin


 1. Cesur Gezgin
  Ziyaretçi
  29 Temmuz 2018 15:50
  0

  Alanya çok sevdiğim bir yer. Bir kez gitmiştim çok begemistim. Tekrar gitmek istiyorum.

 2. rasim
  Ziyaretçi
  16 Aralık 2018 20:51
  0

  Diğer bir adıyla “Güneşin gülümsediği yer” muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de görülmeye değer ender yerlerden Alanya. Sadece denizi, kumu ve doğa güzellikleriyle sınırlı olduğu düşünülen alanya tarihi mirasıylada herkesin hayranlığını kazanmıştır. Hiç kendinize Alanyada nereyi gezsem diye sormayın şehre bırakın kendinizi. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Antalya Manavgat Şelalesi’nin şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama
Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, bugüne kadar inatla dayanmış ve saygıyla korunmuş bir
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up