Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Elmadağ’da Gezilecek Yerler

Elmadağ’da Gezilecek Yerler


Elmadağ gezilecek yerler
Tarihi kaynaklarda ilçenin kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi ya da belge yer almıyor. Yapılan kazılar neticesinde Elmadağ ilçesinin çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı ve birçok çağa da tanıklık ettiği ifade ediliyor. Dilerseniz ilçemizin tarihine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Elmadağ Tarihi

M.Ö 547 tarihine kadar bu bölgede Lidya ve Frig uygarlıklarının hüküm sürdüğü ifade ediliyor… Sonrasında Persler tarafından ele geçirilen ve birçok medeniyet tarafından saldırıya uğrayan bölge, Roma İmparatorluğuna da ev sahipliği yapmıştır.


Elmadağ’da yapılan kazılar, roma dönemine ait birçok eserin gün yüzüne çıkmasını sağlamış ve hali hazırda ilçenin derinliklerinde bu döneme ait eserlerin yer aldığı ifade edilmektedir. Takvimler 1071’i gösterdiğinde Malazgirt Meydan Muharebesi neticesinde ilçe Selçuklu Ordusu tarafından hakimiyet altına alınmış ve bölgeye çok sayıda Türk giriş yapmıştır.

İlçe ile ilgili önemli bilgilerden bir tanesi de Moğol İmparatoru Baycu Noyan tarafından bu bölgenin yakılıp yıkıldığıdır. Resmi kaynakların bazılarında yer alan bu bilgi, bazı kaynaklar tarafından yalanlanıyor.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara il merkezine ortalama 20 km mesafede yer alan kayak merkezi, kış aylarının en çok ziyaretçi alan adreslerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Elmadağ'ın kuzey kesiminde yer alan merkez, özellikle Ocak ve Mart aylarında yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de akınına uğruyor.

Kayak yapmak isteyen ve keyifli bir tatile imza atmak isteyen çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bu bölge, aynı zamanda restoran, kafe, otel gibi farklı işletmeleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Kayak merkezinde kayak severler için alternatif pistler de yer alıyor. Her seviyeye uygun pist seçenekleri ile birlikte sizler de tatilinizi kayak yaparak geçirme fırsatı elde edebiliyorsunuz. Kış turizmi için önemli bölgelerden bir tanesi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Hasanoğlan Kasabası

Elmadağ ilçe merkezine 15 km mesafede bulunan Hasanoğlan Kasabası, bünyesinde barındırdığı Hasandede Türbesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Türbeye yakın bir bölgede Hasandede Pınarı da yer alıyor ve bu pınarda yine ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği oluşumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Doğal güzellikleri bünyesinde barındıran ve nefes almak isteyen her ziyaretçiye kapılarını açan bu güzel kasaba, Elmadağ'ın en çok ziyaretçi kabul eden adreslerinden bir tanesidir.

Elmadağ'ın Meşhur Lezzetleri

Yoğurtlu tarhana ve Tirit yemeği, Elmadağ'ın en popüler lezzetleri arasında yer alıyor. Bu yöresel lezzetler, Elmadağ'ı ziyaret ettiğinizde birçok restoranda karşınıza çıkacaktır. Yerli halka misafir olduğunuzda da önünüze getirilecek yemeklerde bu ikisi muhakkak yer alacaktır.

Elmadağ Tirit Festivali

Bayram aracı şenlikleri ve tirit festivali adı altında yılın her Nisan Ayında düzenlenen bu festival, ilçenin yöresel ürünlerini tanıtmak için tertip ediliyor ve yoğun bir katılıma sahne oluyor. Festivalde çok sayıda etkinlik ve eğlenceli gösteriler de sizleri bekliyor olacaktır.

Elmadağ Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan Elmadağ, merkeze 41 km gibi bir mesafede yer alıyor. İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde Sakarya Bölümünde konumlanmış olan Elmadağ, Ankara baz alındığında doğu bölgesine düşüyor. Kuzeydoğu eteklerinde can bulan ilçe, en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir.


İlçeye havalimanı ve otogar üzerinden kısa sürede ulaşmak mümkündür. Transfer araçları, taksi, özel araçlar ve ilçe dolmuşları da bu alternatifler arasında yer alıyor. Firmaların iletişim numaralarını kullanarak sefer saatleri hakkında çok daha detaylı bilgi edinmek mümkündür.admin / 18.05.2018 / 0 / 8 455

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Takvimler 2 Mart 2008’i gösterdiğinde Resmi Gazetede yayınlanan bildiri
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, bugüne kadar inatla dayanmış ve saygıyla korunmuş bir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up