Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Takvimler 2 Mart 2008’i gösterdiğinde Resmi Gazetede yayınlanan bildiri neticesinde Muratpaşa ilçe statüsüne kavuşmuştur. An itibarıyla Antalya'nın en önemli ilçelerinden bir tanesi olmayı başaran Muratpaşa, hali hazırda gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Dilerseniz ilçenin tarihine hep birlikte göz atalım ve sizleri de bilgilendirmeye çalışalım.

muratpaşa
Muratpaşa Tarihi

Antalya ile birlikte Muratpaşa da uzunca bir süre korsanların hakimiyetinde almıştır. Bergama Krallığının yıkılması ve ilçenin sahipsiz kalması ile birlikte Muratpaşa Korsanların hakimiyeti altına girmiştir. M.Ö 77 yılında ise Roma İmparatorluğunun saldırısına uğramış ve topraklarına katılmıştır. Antalya şehrinin bir dönem liman kenti olarak kullanıldığını da belirtmek gerekiyor ve bu da çok sayıda istilaya sebep olan en önemli nedenlerden bir tanesidir.


Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Muratpaşa, hali hazırda antik çağlardan kalan eserlerin çıkartılması için de arkeologların ziyaretine ev sahipliği yapıyor. Muratpaşa’da gezilecek yerler ve keşfedilecek çok sayıda noktası var ve dilerseniz bu noktaları da hep birlikte inceleyelim.

Karaalioğlu Parkı

karaalioğlu parkı
1940 yılında inşa edilen park, an itibarıyla ziyarete açık ve hafta sonu yoğun bir kalabalığa da ev sahipliği yapmaktadır. Park içerisinde çocuk oyun alanı ve piknik alanları yer almaktadır. Seyir teraslarına da ev sahipliği yapan park, Antalya'yı seyretmek isteyen ve güzel bir manzaraya sahip olmak isteyen ziyaretçileri de en iyi şekilde ağırlamaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde bu parkta 120’den fazla bitki türünün olduğu ortaya çıkıyor. Çok sayıda bitkiye ev sahipliği yapan bu doğal ortamı sizler de ziyaret edebilir ve bol oksijeni ciğerlerinize çekerek şehir hayatının stresinden bir nebze de olsa uzaklaşabilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi

hıdırlık kulesi
Muratpaşa sınırları içerisinde yer alan Kaleiçi’nde bulunan Kule, yine yoğun ziyaretlere maruz kalan yapılardan bir tanesidir. Yalnızca yerli turistler değil, yabancı turistler de bu kuleye büyük ilgi gösteriyor. 14 metre yüksekliğine sahip olan kule, ihtişamlı görüntüsü ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Roma Döneminde bir anıt mezar olarak kullanıldığı ifade ediliyor ancak birçok kaynakta bu kule ile ilgili net bir bilgi ne yazık ki yer almıyor.

Kulenin etrafında çok sayıda restoran ve kafe yer alıyor. Kule ziyareti sonrası dilerseniz bu işletmeleri ziyaret ederek çayınızı yudumlayabilir ve manzarayı seyredebilirsiniz.

Antalya Saat Kulesi

antalya saat kulesi
Muratpaşa sınırları içerisinde Kale Kapısı mevkinde yer alan Saat Kulesi de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yapılardan bir tanesidir. 1901 yılında 2. Abdülhamit için yaptırılan bu kule, dört tarafında saat barındırıyor ve ihtişamlı bir duruşa sahip olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Tarihe tanıklık eden bu yapı, yerli turistler ile birlikte yabancı turistler tarafından da büyük ilgi ile karşılanıyor. Şehri ve ilçeyi ziyaret ettiğinizde bu kuleyi de muhakkak görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaleiçi

kaleiçi
Muratpaşa sınırları içerisinde yer alan Kaleiçi, tarihi evlerle dolu sokaklarında sizleri geçmişe götürmeyi başarıyor. Dar sokaklarda yürürken nostaljiyi iliklerinize kadar hissedecek ve derin düşüncelere dalacaksınız. Etkileyici görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken bu adresi de listelerinize eklemenizi tavsiye ediyoruz.


Muratpaşa Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya şehir merkezine 12 km mesafede yer alan Muratpaşa; Kepez, Konyaaltı ve Akdeniz ile çevrilidir. İlçeye ulaşım gayet kolay ve şehir merkezinden saat başı hareket eden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra taksi hizmeti de mevcuttur. Havalimanından direkt ilçeye ulaşmak isterseniz eğer transfer araçlarını ya da servis hizmetini değerlendirebilirsiniz.admin / 31.05.2018 / 0 / 821

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up