Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Artvin » Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç’ta Gezilecek Yerler


Ardanuç, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 39 kilometre mesafede bulunur. İlçenin kuzeyinde Şavşat, güneyinde Yusufeli ve Olur, doğusunda Ardahan, batısında ise Artvin merkez yer alır. İlçe yerleşiminin etrafı Kürvedan Kızılçam ve Horosan Dağları ile çevrilidir. İlçenin ortasından Ardanuç Deresi akar. Artvin’inin geneli gibi Ardanuç ilçesi de yeşili bol bir alan üzerine kurulmuştur.

Ardanuç gezilecek yerler
İlçedeki tarihi yapılar ve doğal oluşumlar dikkat çekicidir. Sakin bir ilçe olan Ardanuç’un temiz havası ve ormanlık alanları huzur doludur. Ardanuç’un tarihine kısaca değinmek yararlı olabilir.

Ardanuç Tarihi

Artvin Ardanuç'un bulunduğu yere milattan önce 8’inci yüzyılda Urartular yerleşim kurmuştur. Urartulardan sonra ise bölgede Sakalar ve ardından İskit Türklerinin egemenliği görülür. Milattan sonra 75’ten itibaren ise Oğuz kollarından biri olan Hazarlar, Barseller ve Bağratlılar yerleşmiştir. 810 yılına gelindiğinde ise ilçede Gürcülerin hüküm sürdüğü görülür.


Malazgirt Savaşı’ndan sonraki yıllarda bölgeye Türklerin yerleştiği görülür. Uzun yıllar boyunca Selçuklu Devleti sınırları içinde kalmıştır. İlerleyen dönemde ise Moğol istilasına uğramış ve Moğolların egemenliğine girmiştir. Bu tarihlerden sonra ise sırasıyla Karakoyunlu, Akkoyunlu ve İran Safavi Devleti hakimiyeti görülür.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına dahil edilmiştir. 93 Harbi’nde Rusya’nın eline geçse de I. Dünya Savaşı’nda halk oylamasıyla Osmanlı’ya tekrar katılmıştır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli bir yeri olan Ardanuç gezilecek yerler listesini derledik.

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi Ardanuç merkeze 5 kilometre mesafede bulunur. Kamaklı Kalesi ya da Gevhernik Kalesi olarak da isimlendirilir. Kale, Ferhat ile Şirin’in buluştuğu yer olarak geçer. Yapı 5’inci yüzyılda inşa edilmiştir. İberya Kralı Vahtang tarafından yaptırılmıştır. 1551 yılında Osmanlı'nın eline geçmiş ve onarılmıştır. Yüksek bir kayalık üzerine konumlanmıştır. Güzel bir manzaraya sahiptir. İlçede görülmeye değer yapılardan biridir.

Yeni Rabat Kilisesi

Yeni Rabat Kilisesi ilçeye bağlı Bulanık köyünde bulunur. Yapının ne zaman veya kimin tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Yapılan incelemelerden yola çıkarak Ortaçağ zamanından kaldığı ve Bağratlı Krallığı döneminde yapıldığı söylenebilir. Kilisenin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu ilçe merkezine 7 kilometre mesafede bulunur. Dünya'nın en büyük ikinci kanyonudur. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindedir. Bu sayede önemli bir yeri vardır. Kanyonun yüksek kesimlerinde mağaralar vardır. Geniş noktalarında oturma alanları da bulunur. İlerleyen kesimlerinde kıvrımlı duvarlar ve ilginç şekiller görülebilir. Bu vadi turizm açısından henüz keşfedilmemiş yerlerden biridir. Bu sayede doğal ve temiz yapısını korumuştur.


Ardanuç Nerede? Nasıl Gidilir?

Ardanuç Artvin’in ilçelerinden biridir ve il merkezine 39 kilometre mesafede yer alır. Toplu taşıma aracı ile buraya gitmek isteyenler şehirlerarası otobüslerle Artvin'e buradan da yine otobüslerle Ardanuç'a ulaşabilir. Özel araç ile gitmek isteyenler de Artvin merkezden ilerleyip D010 yoluna doğru ilerlediklerinde ilçeye varırlar.admin / 17.09.2018 / 0 / 3 262

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye'nin en uzun şelalesidir. Şelale tek bir basamak
Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Artvin Murgul hakkında bilgi
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up