Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Artvin » Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler


Artvin gezilecek yerler
Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır kenti olarak dikkat çekmektedir. Bünyesinde de çok farklı ağaç türlerini yeşilin her tonunu barındırmakta olan Artvin el değmeyen doğasıyla görenleri büyülemeye devam ediyor. Her ne kadar modernize dönemini yaşıyor olsak da Artvin tabii dokusunu korumayı başaran nadir kentlerden bir tanesi.

İnsanı ile tabiatıyla tarihi ve turistik yerleri ile çok farklı bir coğrafya olan artvinde gezilecek yerler oldukça fazla. Özellikle tabiat tutkunları için son derece cömert olan Artvin'in doğal dokusu görülmeye değer.

Artvin'de gezilecek yerler arasında sadece merkezde bulunan yerler değil aynı zamanda birbirinden farklı tabiat ve bitki örtüsü ile dikkat çekmekte olan ilçeler de önemli bir yerde duruyor. Yaz aylarında yeşilin her tonunu ev sahipliği yapmakta olan Artvin özellikle tabiat sporlarını sevenler için çok farklı alternatifler sunuyor.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Çok fazla spor alternatifinin bulunmuş olduğu Artvin lokasyonunda bir tarafta muhteşem bir şekilde tatil yaparken diğer taraftan da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Kalabalık olmayan Artvin son derece nezih ve sessiz bir atmosferi bünyesinde barındırıyor. Oldukça temiz bir iklime sahip olan Artvin'de özellikle Şavşat'ın doğusunda bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırada bulunuyor.

Karagöl Milli Parkı

Artvin'de görülmesi gereken yerler deyince akla gelen Karagöl milli park konseptiyle sizi ağırlayabiliyor. Milli Park Karagöl ve Sahara olmak üzere iki farklı bölgeden oluşuyor. Böylece orman bakımından son derece zengin olan milli parkın içerisinde kamp yapma imkanları bulabiliyorsunuz. Çok güzel kamp tesislerinin bulunduğu parkta doğa sporlarına da yatkın bir coğrafya hakim.

Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

artvinde görülmesi gereken yerler arasında Camili Gorgit tabiat koruma alanı da yer alıyor. Borçka'da bulunan yaşlı orman diye de adlandırılan bölge son derece temiz bir iklime sahip. Ayrıca fotoğraf tutkunları için de enstantane yakalamak hiç de zor değil.

Ardanuç Kalesi

Artvin'in tabii dokusunda yer almakta olan Ardanuç Kalesi de Gevhernik Kalesi diye adlandırılıyor ve hakikaten müstesna bir yapı. Oldukça Heybetli duran yapı Kanuni Sultan Süleyman'a ait olan bir kitabeye de ev sahipliği yapıyor.

Livane Kalesi

Artvin'de tarihi mekanlar arasında öne çıkmakta olan Livane Kalesi de mutlaka görülmesi gerekiyor. Geçmişi 10. yüzyıla kadar gitmekte olan Livane Kalesi Osmanlı zamanında restorasyon geçirmiş ve bugün birçok turisti bağrında ağırlıyor. Sarp kayaların üstünde yer alan ve enteresan mimari tarzı ile dikkat çeken kale yürüyüş parkurunun üstünde bulunuyor.

İskender Paşa Cami

Artvin'in tarihi yapıları arasında bulunan İskender Paşa Cami ve yanındaki türbeler de İslami dönemin özelliklerini yansıtıyor.

Barhal Tapınağı

Altıparmak Kilisesi diye adlandırılan Barhal Tapınağı da yeşilliklerin arasında tek başına yükselen enteresan bir yapı olarak dikkat çekiyor.
Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri, yaylaları, el değmemiş ormanları, buzul gölleri ve zengin yaban yaşamıyla Türkiye'nin en güzel köşelerinden biri. Devamı için "Artvin Barhal Köyü Tanıtımı" konumuzu ziyaret ediniz.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesindeki doğal dokulardan birisi. Ayrıca rafting tutkunları için de Cehennem Deresi kanyonu oldukça güzel bir mekan.
Artvin'in şirin ilçesi hakkında da bilgi almak için; Arhavi'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Otingo Kaplıcası

Kaplıca tutkunları için de Borçka'da yer alan Otingo kaplıcası şifalı suyuyla birçok kişiyi ağırlıyor.

Artvin'in Yöresel Yemekleri

Eğer yolunuz Artvin'e düşmüşse ve Karadeniz mutfağından hoşlanıyorsanız sizin için çok fazla alternatif bulunuyor. Artvin neyi meşhur diye merak ediyorsanız tabii ki peynirli kuymağı diyoruz. Aynı zamanda kaymak kuymağı da Artvin'e özel bir tat olarak dikkat çekiyor. Dağ pancarı, ebegümeci semizotu da yine yörenin otlarından ve sofranızda bulunuyor. Ayrıca Karadeniz'in birçok yerinde tadabildiğiniz keşkek Artvin'de de oldukça lezzetli bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Artvin'in yöresel tatları arasında gendima, herisa ve Şilav da bulunuyor.

Artvin Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Artvin, Rize, Erzurum ve Ardahan illerimiz ile komşu durumumdadır diyerek Artvin nerede sorusuna yanıt vermiş olalım.


Artvin'e İstanbul'dan karayolu ile ulaşmak için Samsun - Trabzon yolu üzerinden yaklaşık 1.317 kilometrelik bir yolculuk ile Artvin'e ulaşabilir, Ankara'dan ise 966 kilometrelik bir yol ile yine Samsun yolu üzerinden Artvin'e ulaşabilirsiniz.

Havayolunu tercih edecekler için ise Hopa Havalimanını kullanabilir, Artvin - Hopa arası ise 70 kilometredir.admin / 23.11.2017 / 2 / 4 102

Yorum Ekleyin


 1. Emir Kurna
  Ziyaretçi
  4 Şubat 2018 20:16
  0

  eşimle birlikte karadeniz turunda uğradık. Gerçekten doğası ve görselliği muhteşem bir yer. Tek sorun yokuşunun bol olmasıydı. Yorucu ama zevkli bir gezintiydi. 

 2. Emre Arslan
  Ziyaretçi
  28 Haziran 2018 10:53
  0

  Türkiye'nin saklı cennetidir Artvin. Şüphesiz ki havasıyla, turistik alanlarıyla, doğasıyla, yeşilliğiyle o kadar güzel bir şehir ki. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken, o güzel havasını ciğerlerinize çekmeniz gereken bir şehirdir. Ağustos - Eylül aylarında tekrar bir uğrayıp gezmeyi düşünüyorum bu güzel şehri. Saygılar.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye'nin en uzun şelalesidir. Şelale tek bir basamak
Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Artvin Murgul hakkında bilgi
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede
Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç , Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 39 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up