Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Artvin » Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul'da Gezilecek Yerler


Murgul gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Artvin Murgul hakkında bilgi bulabilir, Murgul nerede ve Murgul'a nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Murgul gezilecek yerler
Murgul ilçesi, Artvin sınırlarında kalan tam bir Karadeniz ilçesidir. Artvin Murgul daha önce bakır işletmelerine sahip bir şehirdi. Bu tesise bağlı olarak oldukça kalabalık bir yerdi. Ancak daha sonra işletme kapanınca nüfus azalmaya başladı. Yeşil bir doğaya sahi olan ilçe Murgul Deresi ile ayrı bir güzellik kazanmaktadır.

Murgul Tarihi


Murgul tarihi, Bizans devrine kadar gider. Osmanlı sınırlarında Yavuz Sultan Selim döneminde geçen Murgul, bakır madeninin keşfedilmesinden sonra büyük bir önem kazanmıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca yöre halkını zenginleştiren ilçe uzun yıllardır bir yerleşmeye sahiptir.

Murgul Gezilecek Yerler

Murgul gezilecek yerler, Anadolu'nun en bakir topraklarıdır. Henüz gezginler tarafından yeni keşfedilmeye başlanan ilçe el değmemiş doğasıyla size şu rotaları gezme şansı tanımaktadır:
  • Damar Karagöl

İlçeye bağlı Damar köyünde bulunan 2600 rakımlı tepedeki Karagöl, gezebileceğiniz doğal güzelliklerden biridir. Her yıl 600 bin kişiye ev sahipliği yapan göl, insanların ve araçların ulaşımına elverişli bir noktadadır. Buraya daha sonra sosyal tesis kurulacağı söylenmektedir.
  • Delikkaya Şelalesi

Başköy sınırlarında kalan şelale, bölgeye yol gelince ziyaretçilerini almaya başlamıştır. Kayanın içinde akan su size mükemmel bir seyir zevki sunuyor. Tortul kayaçların zaman içinde kireç ve kil taşlarının su aşındırılmasıyla oluşmuştur.
  • Papart Vadisi

Artvin Şavşat, ilçesi sınırlarında kalan bu vadi, Murgul'a gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir doğal güzelliktir. Burada farklı bitki örtüsü çeşitlerini ve kuş türlerini görebilirsiniz. Ayrıca yaban hayatı ile sizlere eşsiz bir seyir zevki sunacaktır.

  • Tibeti Kilisesi

Artvin’in Şavşat ilçesinde kalan kilise 914 yılında inşa edilmiştir. Buranın Bagratlı Prensi Aşot Koukhi tarafından yaptırıldığı düşünülür. Çatısında koç heykelleri bulunur. 1000’li yıllarda dini merkez haline gelen kisisedeki havari figürleri dikkat çekmektedir.

Murgul Festivalleri

Bahar aylarında bu bölgeyi ziyaret ederseniz Murgul Kültür ve Sanat Festivali’ne katılabilir ve burada çok sayıda konsere ve etkinliğe katılabilirsiniz. Ayrıca belli aralıkla yapılan yayla şenlikleri de sizlere eğlenceli bir etkinlik sunacaktır.

Murgul Yöresel Yemekleri

Artvin'e bağlı Murgul ilçesi Karadeniz yöresine ait yöresel yemekleri barındırmasının yanında kendi sınırlarında uzun yılların verdiği tecrübeyle kuşaktan kuşağa geçen bazı lezzetleri tatmanıza da olanak tanır:
  • Yayla Çorbası
  • Keşkek
  • Siron
  • Laz Böreği
  • Ziron
  • Hasuta

Murgul Neyi Meşhur?

Bölgede arıcılık en önemli faaliyetlerden biridir. Sizler de Murgul'a geldiğinizde Artvin’in belli bölgelerinde yetişen dünyanın en iyi ballarını satın alabilirsiniz.

Murgul Nerede, Nasıl Gidilir?

Murgul, Artvin sınırlarında kalır. Bölgeye şuan sadece kara yolu ulaşımı vardır. Yapım aşamasında olan Rize-Artvin Hava limanı yapıldığında Murgul'a hava yolu ulaşımı da söz konusu olacaktır. Buraya İstanbul ve Ankara gibi şehirlerden kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Murgul nerede, diye merak edenler İstanbul'a ortalama 1300 km, Ankara’ya ise 950 km mesafededir. Buraya Karadeniz’in eşsiz doğası eşliğinde bir yolculuk yapabilirsiniz.
Murgul dışında diğer güzel yerleri öğrenmek için Artvin'de Gezilecek Yerler listemizi inceleyin.
Sizler için Artvin Murgul ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Murgul'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Murgul gezilecek yerler listesini yazarak; Murgul nerede ve Murgul'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 16.06.2019 / 0 / 4 514

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye'nin en uzun şelalesidir. Şelale tek bir basamak
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede
Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç , Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 39 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up