Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri, yaylaları, el değmemiş ormanları, buzul gölleri ve zengin yaban yaşamıyla Türkiye'nin en güzel köşelerinden biri. Türkiye hatta Yusufeli sıcaktan kavrulurken bile karlı dağların eteğindeki Barhal soba yakılacak kadar serin oluyor. Doğanın kucağında, sakin ve serin bir tatil yapmak isteyenler için iyi bir seçenek.

artvin barhal
Barhal
Yusufeli’ne bağlı büyük bir köyün, Artvin-Rize sınırını oluşturan bir sıradağın, bu dağdan doğup Çoruh'a katılan bir çayın ve aynı zamanda geniş bir bölgenin de adı. Barhal ya da şimdiki adıyla Altıparmak 33 mahalle, 20 mezra ve 8 yayladan oluşan oldukça geniş bir alana yayılmış büyük bir köy. Altıparmak ve komşu köy Bıçakçılar’da halkın büyük çoğunluğu Gürcüce konuşuyor.

Barhal Evleri

Barhal’a Yusufeli’nden Barhal Vadisini takip eden bir yolla ulaşılıyor, bu yol oldukça dar ve tehlikeli. Ancak bir o kadar da etkileyici. Barhal’dan sonra bir köy daha var, anlayacağınız burası yolların sonu. Barhal çevresindeki evler yörenin doğasına ve yaşam koşullarına uygun bir şekilde taş ve ahşap kullanılarak inşa edilmiş.


Genelde üç katlı olan evlerde giriş katı ahır, ikinci kat yaşama mekanı, üçüncü kat ise samanlık ve malzeme depolama yeri olarak kullanılıyor.

Barhal Kilisesi

Ortaçağ’da Tao-Klarceti yöresinin önemli bir yerleşimi olduğu bilinen Barhal Altıparmak (Barhal) köyünde, aradan geçen bin yıla rağmen ayakta duran ve şimdi cami olarak kullanılan bir kilise var. Gürcü Kralı David Magistros tarafından 961-973 yılları arasında inşa ettirilen kilise Vaftizci Yahya’ya adanmış. Birçok kez onarılan yapı geçtiğimiz yüzyılın içinde camiye çevrilmiş. Planı Dört Kilise’yle büyük benzerlik gösteriyor, büyük olasılıkla aynı mimarın elinden çıkmış olmalı.

artvin barhal kilisesi
Şimdilerde tanınmış bir rafting parkuru haline gelen Barhal çayının iki ana kolu var. Bunlardan biri Yaylalar köyü tarafından gelen Heveg suyu ve Barhal Çayı’nın ana kaynağı olarak kabul edilen Kocaçay. Koçacay 2635 metre yüksekliğindeki Karagöl’den doğuyor. Barhal Dağı’ndaki 13 buzul gölü de diğer küçük dereleri besliyor. Kocaçay ve Heveg Barhal köyünde birleşiyor ve çay artık Barhal Çayı olarak akmaya başlıyor, Yusufeli'nin içinden geçerek Çoruh'a karışıyor. Barhal yöresindeki her vadi ayrı bir güzellik taşıyor, bu vadiler çok zengin bir ekosistemi de barındırıyor.

Dört Kilise Manastırı

Tekkale köyü yakınlarında kırsal alanda Barhal kilisesine benzeyen bir başka Gürcü kilisesi var. Dört farklı yapıdan oluştuğu için, Gürcücede Othta Eklesia, yani Dört Kilise olarak anılan manastır büyük bir bazilika, güneydoğusunda iki katlı bir mezar şapeli, batıda bir yemekhane, kuzeydoğuda ise papaz okulu olduğu düşünülen iki bölümlü bir salondan oluşuyor. Güney ve batı cephesinde yer alan yazıtlardan kilisenin 961-965 yıllan arasında Kral David Magistros tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor.

artvin barhal çayı
Yapmadan Dönme!

» Barhal ve Dört Kilise manastırlarını görmeden,
» Barhal Çayı'nda rafting yapmadan,
» Buzul göllerine çıkmadan,
» Bu güzelliği korumak için söz vermeden, DÖNME!

Barhal Nerede, Nasıl Gidilir?

Yusufeli; Erzurum'a 139 km, Artvin'e 120 km uzaklıkta. İstanbul'dan Artvin'e otobüsle gitmek yaklaşık bir gün sürüyor. Bu yüzden uçakla Erzurum ya da Trabzon'a gitmek en doğrusu.


Yusufeli'ye 31 km uzaklıktaki Altıparmak (Barhal) köyüyle ilçe merkezi arasında minibüsler çalışıyor. Bu dolmuşlarla Barhal'a 16 km uzaklıktaki Yaylalar köyünün Olgunlar (Meretet) Mahallesi'ne kadar gidilebiliyor. Burada yollar bitiyor, Kaçkar geçişleri genelde buradan başlıyor.admin / 26.02.2018 / 1 / 1 917

Yorum Ekleyin


  1. Fatih Bİlgin
    Ziyaretçi
    3 Nisan 2018 17:25
    0

    Bu ne güzel bir yerdir böyle. Kesinlikle gideceğim yerler listesine ekliyorum.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Sinop’un tüm Türkiye tarafından bilinen bir ilçesi olan ve özellikle yaz
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up