Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler


Kaş, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 190 km.dir ve 2 buçuk saat sürmektedir. Merkezden uzak olsa da kendi içinde doğası, yeşil alanları ve deniziyle meşhurdur. Özellikle gözlerden uzak tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir.

Kaş gezilecek yerler
Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli yerleşimlerinin bulunduğu Kaş; tarihi kalıntıları kadar adaları, yarımadaları, koyları, plajları, mağaraları, yaylaları ve ormanlarıyla da dikkat çekiyor.


Kaş Tarihi

Antalya Kaş antik dönemde Antiphellos olarak adlandırılan yerleşimin üzerinde gelişmiş. Kentin ilk adının Habesos olduğu biliniyor. Phellos kentinin limanı olduğu için Phellos’un karşısı anlamına gelen Antiphellos denilmiş buraya. Antiphellos Likya’nın altı önemli kentinden biriymiş. Kaş büyük ölçüde korunmuş, en azından fazla yağmalanmamış bir sahil kasabası. Korunmasını yolsuzluğa borçlu. 1970’li yıllara kadar yolu bulunmayan, insanların yağmur suyu içtiği Kaş bu sayede yağmadan kurtulmuş. Deniz kıyısında olmasına rağmen, nemin olmayışı ve sürekli esen meltem insanı ferahlatıyor. Bu yüzden yolu Kaş'a düşenlerin çoğu büyülenip buraya yerleşiyor.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Lokanta, dükkan ve barların sıralandığı Cumhuriyet Meydanı eski Kaş'ın kalbi. Eski yerleşimin sokak ve caddeleri burada kesişiyor. Meydan teknelerin demirlediği limana bakıyor ve akşam olduğunda bu çevre cıvıl cıvıl oluyor. İlçenin simgesi ise Uzun Çarşı Caddesinin sonundaki Likya lahdi. Üzerinde sekiz satırlık Likçe bir yazıt ve kabartmalar da görülen lahit MÖ 4. yüzyıla tarihleniyor. Çukurbağ Yarımada­sı’na doğru giden yolun üzerinde Helenistik döneme tarihlenen bir tapınak, bunun üstündeki yokuşta şimdi cami olarak kullanılan eski bir Rum kilisesi, biraz daha ileride de 26 basamaklı antik tiyatro bulunuyor. Surlar, kayalara oyulmuş mezarlar ve yer yer görülen Likya tipi lahitler Antiphellos’tan günümüze ulaşmış diğer kalıntılar.

Meis Adası

Kaş'ın tam karşısında ve yaklaşık 3 mil uzağında Yunanistan'ın Meis adası yer alıyor. Kaş, Meis’in can damarı, zira Meisliler ihtiyaçlarının büyük bölümünü Kaş’tan karşılıyor. Zaten Kaş'ın yerlileri de Meis’ten göç etmiş. Eskiden 10 bin kişinin yaşadığı Meis’te şimdilerde 300-400 kişi yaşıyor, ama Meis’e uçak seferleri düzenleniyor ve bu küçük ada turizmden büyük gelir sağlıyor. Pasaportu ve vizesi olanlar Meis’e Kaş’tan teknelerle günübirlik gidip gelebiliyor.

Kaş’ın Ünlü Plajları

Kaş’ta yılın dokuz-on ayı denize girilebiliyor. İlçe merkezindeki mavi bayraklı Küçük Çakıl Plajı yüzmek isteyenlerin ilk tercihi. Buradan devam edildiğinde daha büyük bir koy olan Büyük Çakıl’a varılıyor. İki plajın içinden de kaynak suyu çıktığı için deniz oldukça soğuk. İlçenin tam karşısındaki karadan ulaşımın bulunmadığı Limanağzı Plajı da bir başka seçenek. İnceboğaz ve Akçagerme plajları ilçe yakınlarındaki diğer plajlar.

Batık Kent Kekova

Kaş’tan kalkan gezi tekneleriyle çevreyi keşfetmek olanaklı. Özellikle Kekova’yı görmek gerek. Kekova’ya düzenlenen tekne turlarının ilk durağı Üçağız köyü. Daha sonra yalnızca denizden ulaşılabilen Kaleköy’e uğranıyor. Antik Simena kentinin üzerinde gelişen ve tamamı SİT alanı olan Kaleköy; şirin kalesi, denizin içindeki lahitleri ve bozulmamış taş evleriyle son derece güzel bir yer. Kaleköy’ün karşısında ise Kekova adası yer alıyor. Adanın Kaleköy’e bakan kısmında depremlerle suya batmış bir kent bulunuyor; buradaki evlerin, caddelerin bir bölümü suya gömülmüş.

Batık kentin devamında Bizans döneminden kalma bir kilise ve tersanenin bulunduğu Tersane Koyu’na ulaşılıyor. Adanın diğer ucunun karşısında ise Karadan ulaşımın bulunmadığı Sıcak Yarımadası ve Aperlai antik kenti yer alıyor. 

Kaş’ın Serin Yayla Köyleri

Beydağlarının bir kolu olan Akdağlar ise 3000 metreye varan dorukları ve yaylalarıyla Kaş civarında yaşayıp da yaz sıcağıyla bunalanların kaçış noktası. Akdağ’ın eteklerinde İslamlar, Üzümlü, Be­zirgan ve Gökçeören gibi birbirinden güzel yayla köyleri yer alıyor. Sahil köylerinin yaylaları ise Gömbe’nin etrafında sıralanıyor. Kaş’a 70 km uzaklıktaki Gömbe yayla köylerinin alışveriş merkezi; Temmuz- ağustos aylarında kurulan panayır yöre halkının büyük ilgisini çekiyor. 60 metre yükseklikten düşen Uçansu Şelalesi ve bir krater gölü olan Yeşil Göl de Gömbe’deki doğa harikaları.

Dünyanın En İyi Plajı: Kaputaj

Kaş-Kalkan yolunun 17. kilometresindeki Kaputaş Plajı ise dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Yoldan 187 basamaklı merdivenlerle inilen plaj aynı adı taşıyan dar kanyon sayesinde oluşmuş.

Eski bir Rum köyü olan Kalkan Akdeniz en seçkin tatil kasabalarından biri haline gelmiş. Özellikle İngilizlerin tercih ettiği kasaba görülmeye değer.

Patara 18 km uzunluğundaki kumsalı ve sığ deniziyle ailelerin tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Noel Baba’nın da doğum yeri olan Patara Likya’nın önemli limanlarından biriymiş. Gerek antik kentin kalıntıları, gerekse de büyüleyici kumsal Patara’yı benzersiz kılıyor.

Kınık Kasabası yakınlarındaki Likya’nın başkenti Xanthos ve kutsal alanı Letoon’u da görmek gerek. Xanthos’u kazanlar bulduklarını kendi ülkelerine götürmüş, ancak yine de başta tiyatro olmak üzere görecek bir şeyler kalmamış. Likyalılar özgürlüklerine de çok düşkün bir halkmış, başkent Xanthos’ta teslim olmamak için son ana dek kahramanca savaşmış, sonra da kendilerini yakmış. İşte bu yüzden “Likyalılara hiçbir zaman, hiçbir kimse bey olamadı” denmiş. Xanthoslular birkaç yüz yıl arayla başkent Xanthos’a saldı­ran Pers ve Romalılara teslim olmamış, benzeri görülmemiş bir direniş göstermişlerdi.


Kaş aynı zamanda su sporları için de son derece elverişli bir yerdir. Doğal güzelliğinin yanında pek çok tarihi mekanı da barındırmaktadır. Dilerseniz yazımızın devamında Kaş’ta gezilecek yerleri liste şeklinde inceleyelim.

Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası gözlerden uzak ve dingin bir tatil için ilk adres denebilir. Kaş’a uzaklığı 6 km olup lüks konaklama mekanlarına sahiptir. İsteğe göre villa, butik otel gibi konaklama çeşitleri tercih edilebilir. Çukurbağ Yarımadasında geceler diğer tatil merkezleri gibi hareketli geçmez. Genelde ıssız ve sessiz bir atmosferi vardır. Tertemiz koyları ile büyük şehirlerin kalabalık ortamından kaçanlar için uygun bir tatil yeridir.
Kaputaş plajı sadece ülkemizde değil dünyanın da en beğenilen plajları arasında yer almaktadır. Kaş’tan 20 dakika yolculuk yaparak buraya ulaşabilirsiniz. Plaja vardığınızda inmek için yaklaşık 200 basamak adımlamanız gerekiyor. Doğası, yeşili, mavisi ve plajın temizliğiyle ideal bir tatil cennetidir.

Mavi Mağara

Mavi Mağara Kaputaş Plajına yakın bir yerde bulunmaktadır. Mağara 1972 yılında bulunmuştur ve bu tarihten itibaren yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Mağara ile Kaş arasındaki uzaklık 18 km’dir. Mavi Mağara’yı ziyaret etmek isterseniz karadan ulaşım bulunmuyor. Bu nedenle Kaş üzerinden yapılan tekne turlarına katılarak bu mağarayı görme şansı bulabilirsiniz.

Liman Ağzı

Liman Ağzı Kaş’a yaklaşık 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Buranın özelliği kayalık bir bölge olmasıdır. Denize girmek için kayalıkları tercih edenlere uygun bir alternatif olarak görülüyor. Aynı zamanda teknelerin de konakladığı bir yerdir. Buraya gidenlerin en beğendiği yerler arasında Antik Likya Yolu da bulunmaktadır. Burada yürüyüşler yapılır ve doğanın tadını çıkarmak için uygun yerlerdir. Yakında Sebeda Antik Kenti de bulunmaktadır. Aynı zamanda Liman Ağzı’na gidenlerin görmesi gereken başka bir doğa harikası da Hıdrellez Mağarasıdır.

Akçagerme Plajı

Akçagerme Plajı diğer plajlara oranla suyunun daha durgun olmasıyla bilinir. Tam olarak bir halk plajıdır. Çünkü bu özelliği çocuklu aileler için en uygun yerlerden biri olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda çocuklara özel parlar, kaydıraklar ve havuz da bulunmaktadır.

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos kelime manası olarak kayalıklı yerin karşısı anlamına gelmektedir. Likya Döneminden kaldığı için o döneme ait pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Tarihte farklı devletlerde liman kenti olarak kullanılmıştır. Yapılan kazı çalışmalarında isminin ne olduğu öğrenilmiş ve tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Tiyatro, mezar ve lahit gibi kalıntılar bulunmaktadır. Antik kentte denize bakan bir tiyatro vardır. Bu özelliği ile ilginç bir yapıdır. Toplam kapasitesinin 4 bin kişi olduğu biliniyor. Bu da demek oluyor ki oldukça kalabalık bir topluluğa hitap ediliyordu. Burada bulunan ev şeklinde antik mezarlarda ilginç kalıntılara ulaşılmıştır. El ele duran 24 adet kız figürü bunlardan biridir.

Patara Antik Kenti

Bu antik kent de Likya’dan kalmadır. Aynı zamanda dünyanın ilk meclis binası burada bulunmaktadır. Zamanında Likya’ya başkent olmuştur.
Burada bulunan Patara Limanında hububat deposu bulunmaktadır. Ayrıca Noel Baba’nın Patara’lı olduğu inancı burayı Hıristiyanlar için de önemli hâle getirmiştir. Bu kentin özelliği zamanla kumlar altında kalmasıdır. Bu durumda önemli tarihi kalıntıları da kumlar altında kalmıştır.

Noel Baba Kilisesi

Bu kilise Kaş’tan Demre’ye giden güzergâhta bulunmaktadır. Aziz Nikolas öldükten sonra bu kilise yapılmıştır. Noel Baba olarak bilinmektedir ve Patara’da doğmuştur. Bu kilise Bizans mimarisinin izlerini taşımaktadır. Her yıl çok sayıda turist dünyanın her yerinden gelip bu kiliseyi ziyaret etmektedir.

Kekova

Kekova 8. Yy.da sular altında kalarak adaya dönüşen bir yer olarak biliniyor. Burada görülmesi gereken önemli yerlerden biri de Batık Şehir’dir. Batık Şehir turistlerin ilgi odağı olan bir tarihi yapıdır. Aynı zamanda Simena Kalesi de burada bulunmaktadır. Bu kalede dünyanın en küçük anfi tiyatrosu olma özelliğine sahip bir tiyatro bulunmaktadır. Gitmişken Antik Kral Mezarını da görebilirsiniz. Mezar sular altında kalmıştır. Buraya Kaş’tan tekne turları aracılığıyla gelebilirsiniz.

Kalkan

Kalkan Likya Döneminden kalma bir yerdir. Sarp yamaçlarıyla ünlüdür. Doğal görünümü ve engebeli yapısıyla farklı bir atmosfere sahiptir. Çeşitli antik kentleri de barındıran bölge tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkati çekmektedir. Burası aynı zamanda eski dönemlerde limanıyla önemli bir ticaret noktası olmuştur. Kalkan’a yolunuz düşerse tarihî kalıntılar için Köyiçi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’na Kaş üzerinden turlarla gitmeniz mümkündür. Kaş’a 60 km uzaklıkta bulunan bu kanyon yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Burası ülkemizin en büyük kanyonu olma özelliğine sahiptir. Çeşitli etkinliklere sahne olan Kanyon rafting için de son derece uygundur. Burada yer alan Milli Park da doğal güzelliğiyle vazgeçilmez bir piknik alanı olarak bilinmektedir.


Kaş’ta gezilecek yerler konumuzda yukarıda belli başlı tarihi ve doğal alanları sıralamış olduk. Bu doğa harikası bölgeyi ziyaret ederek daha yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Yapmadan Dönme!

» Kekova ve Kaleköy'ü gezmeden, 
» Gömbe'ye çıkmadan, 
» Kaputaş plajını görmeden, 
» Patara kumsalında yüzmeden, 
» Kahraman Xanthosluları tanımadan, DÖNME!

Kaş'ta Ne Yenir?

Akdeniz mutfağının her çeşit yemeğini Kaş'ta tatmak mümkün.

Kaş Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaş, İstanbul'a 940 km, Ankara'ya 704 km ve İzmir'e 486 km uzaklıkta. Uçakla gelmek isteyenler ise 190 km uzaklıktaki An­talya'yı ya da 160 km uzaklıktaki Dalaman'ı tercih etmeli. Kaş otogarından 26 km uzaklıktaki Kalkan'a ve 45 km uzaklıktaki Patara ve Xanthos'a (Kınık) minibüs seferleri yapılıyor.admin / 21.01.2018 / 1 / 6 081

Yorum Ekleyin


  1. Uygar
    Ziyaretçi
    22 Şubat 2019 22:35
    0

    Kaş'a daha önce gitmemiş arkadaşlar için de bir kullanıcı önerisi olarak, kesinlikle spor ayakkabılarınızı ve doğa yürüyüşü için gerekli ekipmanınızı alın. O doğanın güzelliğinin tadını çıkarmak isteyeceksiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Kaleköy Antalya’ya bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında yer alır. Kaş
Kalkan'da Gezilecek Yerler

Kalkan'da Gezilecek Yerler

Kalkan, en sıcak günlerde bile insanı boğmayan havası ve adeta denize akan
Kekova'da Gezilecek Yerler

Kekova'da Gezilecek Yerler

Depremler adaları yerinden oynatınca, kimi zaman geriye sulara gömülmüş kentler
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Alanya tüm dünyada tarihi ve
Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos Akdeniz’in dünyaca ünlü alternatif tatil merkezi. Antik kalıntıları,
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up