Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli yerleşimlerinin bulunduğu Kaş; tarihi kalıntıları kadar adaları, yarımadaları, koyları, plajları, mağaraları, yaylaları ve ormanlarıyla da dikkat çekiyor.

kaş

Kaş Tarihi

Kaş antik dönemde Antiphellos olarak adlandırılan yerleşimin üzerinde gelişmiş. Kentin ilk adının Habesos olduğu biliniyor. Phellos kentinin limanı olduğu için Phellos’un karşısı anlamına gelen Antiphellos denilmiş buraya. Antiphellos Likya’nın altı önemli kentinden biriymiş. Kaş büyük ölçüde korunmuş, en azından fazla yağmalanmamış bir sahil kasabası. Korunmasını yolsuzluğa borçlu. 1970’li yıllara kadar yolu bulunmayan, insanların yağmur suyu içtiği Kaş bu sayede yağmadan kurtulmuş. Deniz kıyısında olmasına rağmen, nemin olmayışı ve sürekli esen meltem insanı ferahlatıyor. Bu yüzden yolu Kaş'a düşenlerin çoğu büyülenip buraya yerleşiyor.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Lokanta, dükkan ve barların sıralandığı Cumhuriyet Meydanı eski Kaş'ın kalbi. Eski yerleşimin sokak ve caddeleri burada kesişiyor. Meydan teknelerin demirlediği limana bakıyor ve akşam olduğunda bu çevre cıvıl cıvıl oluyor. İlçenin simgesi ise Uzun Çarşı Caddesinin sonundaki Likya lahdi. Üzerinde sekiz satırlık Likçe bir yazıt ve kabartmalar da görülen lahit MÖ 4. yüzyıla tarihleniyor. Çukurbağ Yarımada­sı’na doğru giden yolun üzerinde Helenistik döneme tarihlenen bir tapınak, bunun üstündeki yokuşta şimdi cami olarak kullanılan eski bir Rum kilisesi, biraz daha ileride de 26 basamaklı antik tiyatro bulunuyor. Surlar, kayalara oyulmuş mezarlar ve yer yer görülen Likya tipi lahitler Antiphellos’tan günümüze ulaşmış diğer kalıntılar.

kaş sokakları
Kaş'ın tam karşısında ve yaklaşık 3 mil uzağında Yunanistan'ın Meis adası yer alıyor. Kaş, Meis’in can damarı, zira Meisliler ihtiyaçlarının büyük bölümünü Kaş’tan karşılıyor. Zaten Kaş'ın yerlileri de Meis’ten göç etmiş. Eskiden 10 bin kişinin yaşadığı Meis’te şimdilerde 300-400 kişi yaşıyor, ama Meis’e uçak seferleri düzenleniyor ve bu küçük ada turizmden büyük gelir sağlıyor. Pasaportu ve vizesi olanlar Meis’e Kaş’tan teknelerle günübirlik gidip gelebiliyor.

Kaş’ın Ünlü Plajları

Kaş’ta yılın dokuz-on ayı denize girilebiliyor. İlçe merkezindeki mavi bayraklı Küçük Çakıl Plajı yüzmek isteyenlerin ilk tercihi. Buradan devam edildiğinde daha büyük bir koy olan Büyük Çakıl’a varılıyor. İki plajın içinden de kaynak suyu çıktığı için deniz oldukça soğuk. İlçenin tam karşısındaki karadan ulaşımın bulunmadığı Limanağzı Plajı da bir başka seçenek. İnceboğaz ve Akçagerme plajları ilçe yakınlarındaki diğer plajlar.

Batık Kent Kekova

Kaş’tan kalkan gezi tekneleriyle çevreyi keşfetmek olanaklı. Özellikle Kekova’yı görmek gerek. Kekova’ya düzenlenen tekne turlarının ilk durağı Üçağız köyü. Daha sonra yalnızca denizden ulaşılabilen Kaleköy’e uğranıyor. Antik Simena kentinin üzerinde gelişen ve tamamı SİT alanı olan Kaleköy; şirin kalesi, denizin içindeki lahitleri ve bozulmamış taş evleriyle son derece güzel bir yer. Kaleköy’ün karşısında ise Kekova adası yer alıyor. Adanın Kaleköy’e bakan kısmında depremlerle suya batmış bir kent bulunuyor; buradaki evlerin, caddelerin bir bölümü suya gömülmüş.

Batık kentin devamında Bizans döneminden kalma bir kilise ve tersanenin bulunduğu Tersane Koyu’na ulaşılıyor. Adanın diğer ucunun karşısında ise Karadan ulaşımın bulunmadığı Sıcak Yarımadası ve Aperlai antik kenti yer alıyor.

kekova

Kaş’ın Serin Yayla Köyleri

Beydağlarının bir kolu olan Akdağlar ise 3000 metreye varan dorukları ve yaylalarıyla Kaş civarında yaşayıp da yaz sıcağıyla bunalanların kaçış noktası. Akdağ’ın eteklerinde İslamlar, Üzümlü, Be­zirgan ve Gökçeören gibi birbirinden güzel yayla köyleri yer alıyor. Sahil köylerinin yaylaları ise Gömbe’nin etrafında sıralanıyor. Kaş’a 70 km uzaklıktaki Gömbe yayla köylerinin alışveriş merkezi; Temmuz- ağustos aylarında kurulan panayır yöre halkının büyük ilgisini çekiyor. 60 metre yükseklikten düşen Uçarsu Şelalesi ve bir krater gölü olan Yeşil Göl de Gömbe’deki doğa harikaları.

Dünyanın En İyi Plajı Kaputaj

Kaş-Kalkan yolunun 17. kilometresindeki Kaputaş Plajı ise dünyanın en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Yoldan 187 basamaklı merdivenlerle inilen plaj aynı adı taşıyan dar kanyon sayesinde oluşmuş.

Eski bir Rum köyü olan Kalkan Akdeniz en seçkin tatil kasabalarından biri haline gelmiş. Özellikle İngilizlerin tercih ettiği kasaba görülmeye değer.
Patara 18 km uzunluğundaki kumsalı ve sığ deniziyle ailelerin tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Noel Baba’nın da doğum yeri olan Patara Likya’nın önemli limanlarından biriymiş. Gerek antik kentin kalıntıları, gerekse de büyüleyici kumsal Patara’yı benzersiz kılıyor.

Xanthos
Kınık Kasabası yakınlarındaki Likya’nın başkenti Xanthos ve kutsal alanı Letoon’u da görmek gerek. Xanthos’u kazanlar bulduklarını kendi ülkelerine götürmüş, ancak yine de başta tiyatro olmak üzere görecek bir şeyler kalmamış. Likyalılar özgürlüklerine de çok düşkün bir halkmış, başkent Xanthos’ta teslim olmamak için son ana dek kahramanca savaşmış, sonra da kendilerini yakmış. İşte bu yüzden “Likyalılara hiçbir zaman, hiçbir kimse bey olamadı” denmiş. Xanthoslular birkaç yüz yıl arayla başkent Xanthos’a saldı­ran Pers ve Romalılara teslim olmamış, benzeri görülmemiş bir direniş göstermişlerdi.

Yapmadan Dönme!

» Kekova ve Kaleköy'ü gezmeden,
» Gömbe'ye çıkmadan,
» Kaputaş plajını görmeden,
» Patara kumsalında yüzmeden,
» Kahraman Xanthosluları tanımadan, DÖNME!

Kaş'ta Ne Yenir?

Akdeniz mutfağının her çeşit yemeğini Kaş'ta tatmak mümkün.

Kaş Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaş, İstanbul'a 940 km, Ankara'ya 704 km ve İzmir'e 486 km uzaklıkta. Uçakla gelmek isteyenler ise 190 km uzaklıktaki An­talya'yı ya da 160 km uzaklıktaki Dalaman'ı tercih etmeli. Kaş otogarından 26 km uzaklıktaki Kalkan'a ve 45 km uzaklıktaki Patara ve Xanthos'a (Kınık) minibüs seferleri yapılıyor.
21.01.2018 / 0 / 59

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniye’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Osmaniye’de görülmesi gereken yerler
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir
Hatayda Gezilecek Yerler

Hatayda Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up