Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin karşısında yer almaktadır. Çanakkale'nin ilçesi olan Eceabat'ın yaklaşık 3 km güneyindedir. Dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Kilitbahir denizin kilidi anlamına gelmektedir ve köyün özelliği ile bu adı almıştır. Çanakkale Savaşının ruhunu anlamak ve tarihle iç içe bir zaman geçirmek isteyen kişilerin sürekli ziyaret ettiği bir köydür. Doğal güzellikleri, denizi ve tarihi ile Çanakkale Kilitbahir mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

kilitbahir
Kilitbahir Tarihi

Kilitbahir'de ilk yerleşimin oldukça eskilere dayandığı düşünülmektedir. M.Ö. 411 senesinde büyük bir zafer kazanarak anıt yapmışlardır ama bu anıtında kalıntıları henüz bulunamamıştır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul'u fethinden sonra buraya yaptırdığı kale ile köyde yaşamın başladığı düşünülmektedir. Köyde ayrıca Osmanlı zamanında yapılmış olan camiler, çeşme ve hamamlar bulunmaktadır.


Çanakkale Savaşında Türk Askerinin verdiği mücadeleye şahit olan Kilitbahir Çanakkale geçilmez denilmesini sağlayan bir bölgedir. O zamanın ruhunu anlamak ve atalarımız yad etmek için Kilitbahir’in mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Bu kısa tarih bilgisinin ardından Kilitbahir gezilecek yerler listesine bakalım.

Klitbahir Kalesi

kilitbahir kalesi
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethetmiş ve bu şehri Ege Denizinden gelecek tehlikelerden korumak için Çanakkale Boğazının en dar yeri olan Kilitbahire kale yaptırmıştır. 1463 yılında yapılmış olan kale Roma Ordusunun İstanbul'a ulaşmasını önlemek için yapılmıştır ve amacını gerçekleştirmiştir. Üç yapraklı yonca şeklinde inşa edilen Kilitbahir kalesi eski asma kilitlere benzer bir şekildedir. Bu kalenin yapılmasından sonra bölgenin daha iyi korunması için boğazın aşağısında yeni kale yapılmıştır. Kilitbahir kalesi bir taraftan deniz diğer taraftan hendekler ile korunmaktadır. 1980 yılında korunması gereken varlıklar listesine alınmış ve restore edilerek 2004 yılında da müze olarak ziyarete açılmıştır.

Dur Yolcu Anıtı

dur yolcu anıtı
1960 yılında topçu birliğinde görev yapan onbaşı Seyran Çebi tarafından yaptırılmış olan Dur Yolcu Anıtı Anadolu Yakasından ve boğazdan net olarak görülebilmektedir. Bölgenin ve yaşanan savaşın önemini göstermesi açısından çok önemlidir.
Bölgede diğer gezilecek yerler için Çanakkale'de Gezilecek Yerler konumuzu da ziyaret edebilirsiniz.

Seyit Onbaşı Anıtı

seyit onbaşı anıtı
Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşında 215 kiloluk top mermisini sırtında taşıması ile efsane olmuş olan Seyit Onbaşıyı anmak için yapılmış olan bu anıt ilk olarak Mecidiye Tarabyasına 1993 yılında yapılmıştır. Daha sonra 2007 yılında yenisiyle değiştirilmiştir.

Rumeli Hamidiye Tarabyası, Rumeli Mecidiye Tarabyası, Namazgah Tarabyası, Yıldız Tarabyası Kilitbahir’in savunmasının güçlendirilmesi için farklı zamanlarda yapılmışlardır ve Kilitbahir’e gidildiğinde bu tarabyalar da mutlaka ziyaret edilmelidir.

Şehitlikler

kilitbahir şehitlik
Kilitbahir yakın tarihte pek çok önemli savaşın yaşandığı bir yerdir ve burada Balkan Savaşları Şehitliği, Mecidiye Şehitliği, Feyzullah Efendi Mezarlığı, Soğanlıdere Şehitliği, Havuzlar Şehitliği ve Anıtı, İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği gibi pek çok şehitlik bulunmaktadır. Bu şehitlikler ve anıtlar atalarımızın anılması ve o zaman yaşananları anlamak için mutlaka ziyaret edilmelidir.
Kilitbahir'in bağlı olduğu ilçe olan; Eceabat'ta Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Zargana Plajı

zargana plajı
Deniz Kıyısında yer alan Kilitbahir’e gidildiğinde Zargana Plajında denize girebilir ve dilerseniz burada ki kamp alanında konaklayabilirsiniz. Deniz ve doğanın birleşimi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Feribot iskelesine 1 km mesafede bulunmaktadır Zargana plajı.

Havuzlar Mesire Yeri


Feribot iskelesine 3 km mesafede bulunan Havuzlar mesire yeri temiz havası ve doğal güzellikleri ile köyün tek mesire yeridir ve huzur bulacağınız bir zaman geçirmenizi sağlamaktadır.

Kilitbahir Nerde, Nasıl Gidilir?

Çanakkale'nin ilçesi olan Eceabat'ın bir köyü olan Kilitbahir ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Eceabat'tan kalkan dolmuşlar ile köye ulaşım sağlanmaktadır. Kilitbahir'e ulaşım için öncelikle Eceabat'a gidilmesi gerekir. İstanbul'a 309 km uzaklıkta olan Eceabat'a E84 üzerinden araçla ulaşım mümkündür. Ayrıca Çanakkale’ye İstanbul’dan feribot seferleri bulunmaktadır.admin / 17.10.2018 / 1 / 876

Yorum Ekleyin


  1. Caner
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 15:12
    0

    Çanakkale boğazının en dar yeri olan Kilitbahir oldukça ilgi çekici bir yer. Dar nokta olmasından dolayı stratejik bir yer burası. Burada çok güzel konumlanmış bir kare ve burada Çanakkale savaşından hayatını kaybetmiş bir çok askerin şehitlikleri yer alıyor. Bence tarihini bilerek gezmek ayrı bir güzel. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt’ta Gezilecek Yerler

Beyazıt Mahallesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır. Osmanlı İmparatorluğu
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Bölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up