Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler


Eceabat gezilecek yerlerBölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve Lesboslu (Midilli) göçmenlerin de buraya yerleştiği sanılmaktadır. Bu yerleşmelerden başlıcaları; bugünkü Eceabat'ın yerindeki Madytos, kente 4 km uzaklıkta, Yalova köyündeki Sestos, Kilidülbahir köyündeki Kynossema ve Bigalı Kalesi yöresindeki Idaion'dur.

Eceabat Tarihi

Atina ile Sparta arasındaki Peloponnesos Savaşı'nda (MÖ 431 - 404) Atina'nın merkez donanım üssü olarak kullanılan Sestos, daha sonra Sparta ve Atina arasında birkaç kez el değiştirmiştir. Bölge MÖ 334'de Büyük İskender tarafından alınmıştır. Roma döneminde Sestos'un önemi azalırken, Madytos gelişmeye başlamıştır. Kent. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli merkezlerden biri olmuştur.

Madytos adı zamanla, Maydos'a dönüşmüştür. Bu önemli kent, Orta Çağ'da zamanla ortadan kalkarken, üzerinde bugünkü Eceabat kurulmuştur. Buraya gelen ilk Türkler, Melik İshak Bey'e bağlı kuvvetlerdir. Osmanlılar, 1354'de Rumeli'ye geçerken Ece Bey, Maydos'u almış ve adına uygun olarak kente Eceabat denilmiştir. Yerleşme, Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520 -1566) merkezi Gelibolu olan Kaptan Paşa Eyaleti içinde kalmıştır. 1915 Çanakkale Savaşı sırasında top atışlarıyla yıkılan Eceabat, daha sonra yeni baştan kurulmuştur.


Çanakkale’nin bu güzel ilçesinin tarihini öğrendikten sonra şimdide Eceabat’ta gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Sestos Antik Kenti

Antik Sestos Kenti, Eceabat'a 4 km uzaklıktaki Yalova köyünde ve Akbaş Limanı'nın güneyinde bulunmaktadır. Burada yapılan kazılarda, Roma dönemine tarihlenen sikkeler, yazıtlar ve çanak çömlek parçaları ele geçirilmiştir. Doğu Romalılardan (Bizanslılardan) kalma sarnıçlar hala kullanılmaktadır. Kentin adı ilk olarak Homeros'un destanlarında geçer. Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481), Gelibolu Sancakbeyi Yakup Bey tarafından Kilitbahir Kalesi yaptırılırken, Sestos Kalesi'nin taşları kullanılmıştır.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir ya da Kilidülbahir Kalesi, Osmanlı yapımı kalelerin içinde mimari yönden bir başyapıttır. Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481) Gelibolu Sancakbeyi Yakup Bey tarafından yaptırılan kaleye (1462), Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520 -1566) üç katlı kubbeli bir kapı kulesi ile sur eklenmiştir. Kale I. Dünya Savaşı'nda Türklerin önemli bir savunma üssü olmuştur. Kilitbahir Kalesi, başka hiçbir kalede uygulanmamış özgün bir plana sahip olmasıyla meşhurdur.

Çanakkale Zafer ve Meçhul Asker Anıtı

Eceabat'ın Seddülbahir köyü, Morto Koyu, Hisarlık Burnu'ndadır. Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular'ın ortak projesi ile 1954'de başlanmış ve 1960'da bitirilmiştir. Hisarlık Burnu denizden 48 m yüksekliğinde doğal bir kaide oluşturmakta, bunun üstünde 4 m yüksekliğindeki anıt platformu ve 39,75 m yüksekliğindeki granit ve betonarme anıt yer almaktadır.


Bakkal Salim Mutlu Müzesi

Eceabat'a 10 km uzaklıktaki Alçıtepe köyündeki müze, Bakkal Salim'in savaştan arda kalan kalıntıları toplamasıyla oluşmuştur. Topladığı parçaları evinin iki odasında ziyarete açan Bakkal Salim Mutlu'nun koleksiyonundaki eşyalar arasında kurşunla delinmiş bir tütün tabakası, bir matara, kopmuş bir asker düğmesi, dağılmış bir tespihten arda kalanlar gibi ilginç eşyalar yer almaktadır.

Eceabat Nerede, Nasıl Gidilir?

Gelibolu Yarımadası’nın uç bölümünde ve Çanakkale'nin tam karşısındaki koyda yer alan ilçe merkezi, İstanbul'a 309 km olup araç ile E84 üzerinden ulaşabilirsiniz. Çanakkale’den sürekli otobüs ve minibüs seferleri vardır.admin / 08.02.2018 / 1 / 4 546

Yorum Ekleyin


  1. AYHAN AYDIN
    Ziyaretçi
    20 Mart 2019 17:21
    0

    Çok güzel bir yer, anlatmakla ve yazmakla bitmez. Çok seviyorum bir gün mutlaka orada yaşayacağım.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Lapseki'de Gezilecek Yerler

Lapseki'de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de bulunan Lapseki ilçesi, sadece 2500 yıllık mitolojik
Saros Körfezi Tanıtımı

Saros Körfezi Tanıtımı

Saros Körfezi, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Güneyde bulunan
Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Ege Denizi ile Tuzla Çayı (Satnioeis) arasındaki kayalık tepe üzerindeki Assos
Ezine'de Gezilecek Yerler

Ezine'de Gezilecek Yerler

İki önemli antik kent olan Aleksandreia Troas ve Neandria'nın kalıntıları Ezine
Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Kentin kimler tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat Truva kadar
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up