Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Bölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve Lesboslu (Midilli) göçmenlerin de buraya yerleştiği sanılmaktadır. Bu yerleşmelerden başlıcaları; bugünkü Eceabat'ın yerindeki Madytos, kente 4 km uzaklıkta, Yalova köyündeki Sestos, Kilidülbahir köyündeki Kynossema ve Bigalı Kalesi yöresindeki Idaion'dur.

Eceabat Tarihi

Atina ile Sparta arasındaki Peloponnesos Savaşı'nda (MÖ 431 - 404) Atina'nın merkez donanım üssü olarak kullanılan Sestos, daha sonra Sparta ve Atina arasında birkaç kez el değiştirmiştir. Bölge MÖ 334'de Büyük İskender tarafından alınmıştır. Roma döneminde Sestos'un önemi azalırken, Madytos gelişmeye başlamıştır. Kent. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli merkezlerden biri olmuştur.

eceabat
Madytos adı zamanla, Maydos'a dönüşmüştür. Bu önemli kent, Orta Çağ'da zamanla ortadan kalkarken, üzerinde bugünkü Eceabat kurulmuştur. Buraya gelen ilk Türkler, Melik İshak Bey'e bağlı kuvvetlerdir. Osmanlılar, 1354'de Rumeli'ye geçerken Ece Bey, Maydos'u almış ve adına uygun olarak kente Eceabat denilmiştir. Yerleşme, Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520 -1566) merkezi Gelibolu olan Kaptan Paşa Eyaleti içinde kalmıştır. 1915 Çanakkale Savaşı sırasında top atışlarıyla yıkılan Eceabat, daha sonra yeni baştan kurulmuştur.


Çanakkale’nin bu güzel ilçesinin tarihini öğrendikten sonra şimdide Eceabat’ta gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Sestos Antik Kenti

Antik Sestos Kenti, Eceabat'a 4 km uzaklıktaki Yalova köyünde ve Akbaş Limanı'nın güneyinde bulunmaktadır. Burada yapılan kazılarda, Roma dönemine tarihlenen sikkeler, yazıtlar ve çanak çömlek parçaları ele geçirilmiştir. Doğu Romalılardan (Bizanslılardan) kalma sarnıçlar hala kullanılmaktadır. Kentin adı ilk olarak Homeros'un destanlarında geçer. Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481), Gelibolu Sancakbeyi Yakup Bey tarafından Kilitbahir Kalesi yaptırılırken, Sestos Kalesi'nin taşları kullanılmıştır.

Sestos Antik Kenti
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir ya da Kilidülbahir Kalesi, Osmanlı yapımı kalelerin içinde mimari yönden bir başyapıttır. Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481) Gelibolu Sancakbeyi Yakup Bey tarafından yaptırılan kaleye (1462), Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520 -1566) üç katlı kubbeli bir kapı kulesi ile sur eklenmiştir. Kale I. Dünya Savaşı'nda Türklerin önemli bir savunma üssü olmuştur. Kilitbahir Kalesi, başka hiçbir kalede uygulanmamış özgün bir plana sahip olmasıyla meşhurdur.

Kilitbahir Kalesi
Çanakkale Zafer ve Meçhul Asker Anıtı

Eceabat'ın Seddülbahir köyü, Morto Koyu, Hisarlık Burnu'ndadır. Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular'ın ortak projesi ile 1954'de başlanmış ve 1960'da bitirilmiştir. Hisarlık Burnu denizden 48 m yüksekliğinde doğal bir kaide oluşturmakta, bunun üstünde 4 m yüksekliğindeki anıt platformu ve 39,75 m yüksekliğindeki granit ve betonarme anıt yer almaktadır.

Çanakkale Zafer anıtı
Bakkal Salim Mutlu Müzesi

Eceabat'a 10 km uzaklıktaki Alçıtepe köyündeki müze, Bakkal Salim'in savaştan arda kalan kalıntıları toplamasıyla oluşmuştur. Topladığı parçaları evinin iki odasında ziyarete açan Bakkal Salim Mutlu'nun koleksiyonundaki eşyalar arasında kurşunla delinmiş bir tütün tabakası, bir matara, kopmuş bir asker düğmesi, dağılmış bir tespihten arda kalanlar gibi ilginç eşyalar yer almaktadır.

Bakkal Salim Mutlu Müzesi
Eceabat Nerede, Nasıl Gidilir?

Gelibolu Yarımadası’nın uç bölümünde ve Çanakkale'nin tam karşısındaki koyda yer alan ilçe merkezi, İstanbul'a 309 km olup araç ile E84 üzerinden ulaşabilirsiniz. Çanakkale’den sürekli otobüs ve minibüs seferleri vardır.
admin / 08.02.2018 / 1 / 1 156

Yorum Ekleyin


  1. AYHAN AYDIN
    Ziyaretçi
    20 Mart 2019 17:21
    0

    Çok güzel bir yer, anlatmakla ve yazmakla bitmez. Çok seviyorum bir gün mutlaka orada yaşayacağım.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Rumeli Hisarı Tanıtımı

Rumeli Hisarı Tanıtımı

Fatih Sultan Mehmet’in boğaz güvenliğini sağlamak amacıyla, Anadolu Hisarı
Lapseki'de Gezilecek Yerler

Lapseki'de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de bulunan Lapseki ilçesi, sadece 2500 yıllık mitolojik
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Termalde Gezilecek Yerler

Termalde Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır şifa dağıtan İstanbul’un yanı başındaki Yalova Termal
Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up