Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Maltepe’de Gezilecek Yerler

Maltepe’de Gezilecek Yerler

İstanbul Maltepe, tarihi itibariyle Bizans dönemine dayanan ve halen yerleşik yaşamın devam ettiği önemli yerleşim yerlerinden biridir. Osmanlı döneminde 1500’lü yılların sonuna doğru inşa edilmeye başlanan Maltepe, birçok insanın ilgisini çekmeyi başarmış. Nitekim internetten yapılan aramalarda özellikle Maltepe Gezilecek Yerler ve Maltepe Nerede kelimelerinin arandığı tespit edilmiştir. Bu anlamda gezgin okurlarımızın yararlanması ve Maltepe’yi tamamen özümseyebilmesi için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

istanbul maltepe
Maltepe, İstanbul’un Anadolu yakasında Kartal, Ataşehir ve Sancaktepe ilçeleriyle komşu olan bir bölgedir. İstanbul’un en gelişmiş ilçeleri arasında bulunan Maltepe’de son açıklanan rakamlara göre 497 bin kişi yaşamaktadır. Nitekim İstanbul'daki diğer bölgelere ulaşım açısından rahat bir konumda olması sebebiyle birçok insan Maltepe’de yaşamayı tercih ediyor.

Maltepe’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?


İstanbul sınırları içerisinde tarihi koklamak ve sakin bir gün geçirmek isteyen insanlar için en ideal yerler arasında olan Maltepe; özellikle tarihi dokuya camileri, tekkeleri, anıtları ve evleriyle ön plana çıkmaktadır.

Maltepe'nin Gezilecek Dini Yapıları


Maltepe Merkez Cumhuriyet Camiimaltepe merkez cumhuriyet camii


Anadolu’nun en büyük camileri arasında yer alan Maltepe Merkez Cumhuriyet Camii, çok sade ve güzel inşa edilmiş ibadethaneler arasında yer alır. Maltepe ilçesine değer katan bu yapı, yıl içerisinde yarım milyona yakın insan tarafından ziyaret ediliyor.

Derviş Baba Tekkesi

Derviş Baba Tekkesi, Alevi – Bektaşi kültürünün ülkemizde hakim olduğu yıllarda, tahmini olarak 1350 yılında kurulduğu düşünülen bir dergahtır. Asıl ismi Daver Baba olarak bilinir. Derviş Baba Tekkesi, Bağdadi olarak tabir edilen yapılar gibi inşa edilmiştir ki bu yapının oldukça göze hoş gelen bir tarafı vardır.

Maltepe'nin Gezilecek Tarihi Yapıları


Feyzullah Çeşmesi

Feyzullah Efendi Çeşmesi
İstanbul Maltepe’de yer alan Feyzullah Çeşmesi ismini 1700’lü yıllarda bu bölgeye su getiren Kazasker Feyzullah Bey’den almaktadır. O dönemde su sıkıntısı çeken Maltepe halkını su ile buluşturan Feyzullah Bey, daha sonradan Maltepe’ye bir çeşme yaptırmıştır. Nitekim geçmişte restore edilen Feyzullah Çeşmesi, hali hazırda turistlerin ziyaretine açılmış durumdadır.

Beşçeşmeler

maltepe beşçeşmeler
Beşçeşmeler, Maltepe’nin en sakin ve otantik yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Özellikle eski şehir dokusunu koruyan Beşçeşmeler’in dar cadde ve sokaklarında istediğiniz kadar yürüyebilir ve tarihi soluyabilirsiniz. Nitekim yaz aylarında çınar ağaçları altında dinlenmek isteyen İstanbullular için en ideal yerlerden biri Beşçeşmeler olacaktır.

Bakireler Anıtı

maltepe bakireler anıtı
Maltepe gezilecek yerler yazımızın aslında en can alıcı bölümünün Bakireler Anıtı olduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki Maltepe dendiğinde ilk akla gelen yerlerin arasında Bakireler Anıtı gelmektedir. Bakireler Anıtı ilk inşa edildiği dönemde denizin içinde kalan bir yer olmasına rağmen zamanla denizin doldurulması ile beraber kara sınırları içerisinde yer almaya başlamıştır. Bu tarihi yapının Yunan mitolojisi kapsamında değeri büyüktür. Nitekim Yunan mitolojisinde evlenemeyen kadınların bu anıta kadar yüzmesi ve dua etmesi halinde evleneceğine inanılırdı. Maltepe Süreyya Plajına gittiğinizde çok rahat bir şekilde görebileceğiniz Bakireler Anıtı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.
Eğer Maltepe ziyareti düşünüyorsanız; İstanbul'da Gezilecek Yerler isimli makalemizi de mutlaka inceleyiniz.

Maltepe'de Gezilecek Doğal Yerler


Maltepe Sahil

maltepe sahili
Marmara Denizine kıyısı bulunan Maltepe’nin sahil kısmında uzun yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Nitekim hafta sonları yüz binlerce insan tarafından bu sahile akın edildiğini söyleyebiliriz. Eğer hava güneşli ve zamanınız varsa; bir gün Maltepe Sahiline giderek Büyük Ada manzarası eşliğinde kendinizi dinlemenizi tavsiye ederiz.

Maltepe Nerede ve Nasıl Gidilir?

Maltepe’ye gitmek isteyen insanların sıklıkla sorduğu “Maltepe nerede” sorusunun cevabı aslında çok basittir. İstanbul Anadolu yakasında bulunan Maltepe’ye özel araç, otobüs veya dolmuş kullanarak zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Özellikle Kadıköy’den 16A – 130Ş hat numaralı otobüsleri kullanarak ortalama 30 – 35 dakika içerisinde Maltepe’ye gidebilirsiniz. Ancak İstanbul trafiğinin yoğun olduğu günlerde trafikte vakit kaybetmek istemezseniz; Kadıköy – Tavşantepe metrosunu kullanarak Maltepe’ye çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.admin / 20.02.2019 / 2 / 544

Yorum Ekleyin


 1. mesut türköz
  Ziyaretçi
  24 Şubat 2019 12:57
  0

  İstanbulun şehirleşme ve yapılaşmanın en çok olduğu bölgelerinden birisidir. Bütükçe bir yer olduğu halde sadece birkaç tane tarihi mekan varmış. Kartaldan tuzlaya uzanan sahil boyunda yerleşim yerlerinden biri. Benim için başka da bir özelliği yok. Bilmeyen biri için gidip görmeye gezmeye değecek bir yer değil. Parası olan ev alabilir, işyeri açabilir. Sonuçta pahalı bir semt.

 2. Rıza
  Ziyaretçi
  2 Mart 2019 01:44
  0

  Maltepe'de sahil dışında gezilecek önemli bir yer yok bence... Biraz daha ilerisinde Bağdat Caddesi var. Orası Maltepe'ye göre nispeten daha iyi... Fakat sahil tarafını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler

İstanbul bilindiği üzere tüm dünya tarafından tanınmış metropol bir şehirdir.
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up