Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

kaçkar yaylası
Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan insanın her mevsim ilgisini çekmeye devam etmektedir. Yoğun ilginin olduğu zamanlarda bir ay süren festivallerin düzenlendiği Kaçkar Yaylası günümüzde popülaritesini yitirse de Kaçkarlardan vazgeçemeyen az sayıda aile halen yaşamlarını burada sürdürmektedir. Gelen ziyaretçileri güler yüzleri ile karşılayıp imkanlarını onlarla paylaşmaktadırlar.

Kaçkar Yaylasında Gezilecek Yerler


Kaçkar Dağlarının en yüksek zirvesi Altıparmak Dağları olup bu dağ yörenin yaşlı insanları tarafından Kaçkar Dağı olarak kabul edilir. Dağın çevresinde Kaçkar Gölü, Kaçkar (Tar) Deresi, Aşağı ve Yukarı Kaçkar Yaylalarının bulunması yöre halkını haklı çıkarmaktadır. Ayrıca Kavun Dağı da bu bölgededir.

kaçkar yaylaları
Kaçkar Yaylasının araç yolu yoktur. Patika bir yoldan yürüyerek ulaşılan yayla, bol oksijen içeren havası ve gözleri şenlendiren yeşili ile kişinin bütün stresini alarak doğayla bütünleşmesini sağlar. Kaçkar Yaylası şehir hayatının stresinden kurtulmak için en iyi alternatiflerden biridir. Karadeniz'in yemyeşil doğasında, alabildiğine sessiz ya da daha doğru bir deyimle sadece doğanın sesleri ile baş başa, huzurun doruklarına ulaşmada nadir kalan yerlerdendir. Artık tulum seslerinin pek duyulmadığı, horonların tepilmediği Kaçkar Yaylası yine de ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için mutlak mutluluk sunuyor. Özlediğimiz yeşili ve huzuru bulmak için Kaçkar Yaylası birebir.

Kaçkar Yaylası Nerede?

kaçkar yaylası nerede
Kaçkar Rize ilinde Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Çamlıhemşin’e 29 Km uzaklıktadır. Rakım olarak 2100 metre yükseklikte Aşağı Kaçkar ve 2400 metre yükseklikte Yukarı Kaçkar olmak üzere iki bölümden oluşur. Kaçkar (Tar) Deresi Kaçkar Vadisi boyunca 15 km akar ve sonunda Fırtına Deresi ile buluşur. Bu buluşmadan 2 km önce her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Kaçkar Şelalesi bulunur. Çamlıhemşin'den Avusor Yaylasına çıkılıp buradan iki saat yürüyerek ya da Ayder Yaylası'ndan iki saat yürüyerek Aşağı Kaçkar Yaylasına ulaşılır.

Kaçkar Yaylasına Ne Zaman Gidilmeli?

Bol yağmur alan Kaçkar Yaylasına gitmek için en uygun zaman yağışların en az olduğu yaz aylarıdır. Yağmuru sevenler için ise ilkbahar ve sonbahar ayları, doğanın muhteşem renklerini görebilmek için idealdir.

Kaçkar Yaylası Konaklama ve Nerede Kalınır?

Kaçkar Yaylasında konaklama ve dinlenme tesisi yoktur. Yaylada yaşayan az sayıdaki aile ziyaretçilere her konuda yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu güzel ortamda kalınmak istenirse Ayder yaylasına inilerek oradaki otel, kaplıca ve dinlenme tesislerinde kalınabilir ve civarda bulunan Gelin Tülü Şelalesi, Bulut Şelalesi ve Palovit Şelalesi de ziyaret edilebilir. Ayrıca yine yakınlarda bulunan Pokut Yaylası'ndaki sınırlı sayıdaki tesisten de faydalanılabilir.

Kaçkar Yaylası Gece Hayatı

Ayder Yaylasındaki tesisler misafirlerine gece süresince gerek yöresel gerekse modern tarzda çeşitli eğlence imkanları sunmaktadır. Yöresel yiyeceklerin de bulunduğu bu tesisler her türlü imkanı ziyaretçilere sunmaktadır.admin / 07.06.2019 / 0 / 124

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal
Hıdırnebi Yaylası Tanıtımı

Hıdırnebi Yaylası Tanıtımı

Trabzon’un köftesi ile meşhur ilçesi Akçaabat yaylalarından biri olan Hıdırnebi
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up