Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Rize » Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler


Çamlıhemşin gezilecek yerler
Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal yapısı ile ilgi çekmektedir. Denize kıyısı olmayan Çamlıhemşin 1957 yılında ilçe olmuştur ve Rize'nin en çok turist çeken ilçesi olma özelliğini taşımaktadır. İlçenin güneyinde yüksekliği 4 bin metreyi bulan Kaçkar dağları yer almaktadır. Rize merkeze uzaklığı yaklaşık 100 km olan Çamlıhemşin nüfus yoğunluğu en düşük ilçedir.

Çamlıhemşin Tarihi

Eski adı Vicealtı olan Çamlıhemşin Alparslan’ın 1071 Malazgirt zaferiyle Türklerin Anadolu’ya girmesi ve yurt edinmesi sonrasında buraya gönderilen yaylacı ve göçerlerin yerleşmesi ile kurulmuştur. Sonrasında 1184 senesinde kurulan Trabzon Rum Pontus Devleti sınırları içinde kalmıştır ama bölgenin dağlık ve ormanlık olması nedeniyle yöre halkı bu durumdan fazla etkilenmemiş ve kendi kültürlerini yaşamaya devam edebilmişlerdir. 1960 yılına kadar Ardeşen ilçesine bağlı bir bucak olan Çamlıhemşin bu tarihte belediye kurularak ilçe olmuştur ve Çamlıhemşin adını almıştır.


Çamlıhemşin tarihi bilgisinden sonra, Çamlıhemşin gezilecek yerler listesine bakalım.

Ayder Yaylası

Rize Çamlıhemşinilçesinde bulunan Ayder Yaylası ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin güneydoğusunda 1350 metre yükseklikte olan Ayder Yaylası balı ve kaplıcaları ile çok ünlüdür. Yaylanın doğal bitki örtüsü ve muhteşem manzarası ile çok fazla turist çektiği görülmektedir. Dağcılık sporunu yapan kişilerin çok fazla ilgi gösterdiği Ayder Yaylası sırtını Kaçkar Dağlarına yaslamıştır. Kaçkar Dağlarına doğru bir gezinti yapıldığında Ayder Şelalesi ve Gelin Tülü Şelalesi gibi iki harika şelaleyi görebilir ve sakin huzur veren bir doğanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ayder Yaylası doğal güzellikleri ile yöre halkının olduğu kadar turistlerinde ilgi gösterdiği bir yerdir.
Ayrıntılı bilgi için Ayder Yaylası Tanıtımı isimli konuyu inceleyiniz.

Ayder Kaplıcaları

Ayder Yaylasında şifalı suların bulunduğu kaplıcalar da yer almaktadır ve bu kaplıcalar 1987 senesinde turistik merkez haline getirilmiştir. 250 derinliğinden çıkartılan ve 50 derece sıcaklığıyla bu şifalı su içildiğinde ya da kaplıcaya girildiğinde pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Kaplıcadan maksimum fayda sağlanabilmesi için burada doktorların da bulunduğu bir tesis imal edilmiştir. 50 kişinin yan yana yararlanabileceği havuzlar yapılmış, Fizik tedavi, Basınçlı su odaları, Dinlenme salonları ile Romatizmal Hastalıklar, Cilt Hastalıkları ve Kadın Hastalıkları olan kişilerin şifa bulduğu bir yerdir. Ayder Yaylasında bulunan teleferiğe binmek, Kaçkar dağlarında yürüyüş yapmak ve düzenlenen şenliklere katılmak Çamlıhemşin’e yapılacak gezinin daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine 21 kilometre mesafede bulunuyor. Yakın gözüküyor yalnız ulaşımın sağlandığı yolların bir tarafı dik ve dağlık alanlardan, diğer tarafı uçumdan oluştuğu ve bunula beraber klasik Karadeniz yolları gibi çok fazla viraj bulunduğu için Çamlıhemşin’den buraya ulaşmanız 1 saatten fazla sürebiliyor.

Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi

Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi de Çamlıhemşin sınırları içinde yer almaktadır. Fırtına deresi rafting sporunu yapan kişiler için çok fazla ilgi çekici gelmektedir. Fırtına deresi ilçe merkezinden geçmektedir. Muhteşem doğal güzellikler ve manzaralar ile Çamlıhemşin ziyaretçilerine unutulmaz zamanlar yaşatmaktadır. Ayder Yaylasında olduğu gibi Fırtına Vadisi de koruma altına alınmış ve buranın doğal yapısının bozulmadan korunması sağlanmıştır.
Çamlıhemşin ziyareti düşünüyorsanız; Rize'de Gezilecek Yerler konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Çamlıhemşin Evleri

Çamlıhemşin evleri çam, kestane ve gürgen ağaçlarından yapılmışlardır. Genellikle iki katlı olan evlerin birçoğu yüz yıllık bir tarihe sahiptir. Yapılar sırtlarını dağlara yaslamış ve yapıldıkları yere uyum sağlamışlardır. Alt katı hayvanlar için ahır olarak kullanılan evlerin üst katları ise yaşam alanıdır ve genellikle 4 veya 6 odalı oldukları görülmektedir.

Çamlıhemşin Nerede, Nasıl Gidilir?

Çamlıhemşin nerede diye sorulacak olursa; Kaçkar dağlarının eteklerinde kurulmuş olan Çamlıhemşin Rize’den 100 km uzaklıktadır ve buraya İl merkezinden dolmuş ve otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Çamlıhemşin ilçesinin komşuları, Pazar, Çayeli, Ardeşen, Hemşin, İkizdere, İspir ve Artvin’in ilçesi olan Yusufeli’dir.


Çamlıhemşin İstanbul arası 1160 km, Ankara Çamlıhemşin arası 850 km ve İzmir Çamlıhemşin arası ise 1420 km olmaktadır. Çamlıhemşin her mevsim çok sayıda ziyaretçinin akınına uğramaktadır.admin / 16.10.2018 / 1 / 4 135

Yorum Ekleyin


  1. Fatih
    Ziyaretçi
    26 Ekim 2018 16:56
    0

    Bozulmadan kalan 3-5 yer arasında en nadide parça Çamlıhemşin, yeşilin tonu bile farklı hd yayınla diğer yayın gibi :) Geçen sene gitme şansım olmuştu herkese tavsiye ederim. Kesinlikle görülmesi gereken bir doğa harikası.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Palovit
Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Kaçkar Dağları’nda bulunmaktadır. Rize Gelin Tülü Şelalesi
Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Türkiye'nin en yüksek
Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Rize Ağaran Şelalesi Çayeli bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi’ne
Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up