Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Rize » Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi Tanıtımı


Bulut Şelalesi, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Türkiye'nin en yüksek şelalesi olarak bilinmektedir. Bulut Şelalesi yaklaşık 250 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Ayrıca Bulut Şelalesi, Tar Deresi üzerinden akmaktadır.

Şelale Hakkında Bilgi


Bulut Şelalesi, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Şelale ilçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Bulut Şelalesi 250 metre yükseklikten Tar Deresi’nden aşağıya doğru dört kademe olacak şekilde dökülmektedir. Ayrıca Bulut Şelalesi’ni ziyaret etmek için gelen yabancı ve yerli turistler şelalenin etrafında 2 km mesafesinde atlı safari seferleri yapabilme imkanına sahip olabilmektedir. Bunu dışında şelaleye gelecek kişiler şelale etrafında tabiat yürüyüşü, kamp kuma, piknik yapma gibi aktivitelere de katılabilmektedir.
Eğer bu bölgede kamp kurmayı düşünüyorsanız; Rize Kamp Alanları yazımızı da incelemeniz yararınıza olacaktır.

Nereler Gezilmeli?

Bulut Şelalesi’ni gezip görmek isteyenlerin şelalenin yakınlarındaki yerleri de ziyaret etmeleri önerilmektedir. Çünkü Rize’nin doğa harikalarını gezip görmeden gitmek yapılacak en büyük hatadır. Aşağıda Bulut Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin şelale yakınlarında gezebilecekleri yerlerin listesi verilmektedir:
 • Gelintülü Şelalesi: Gelintülü Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda bulunmaktadır.15 metre yükseklikten aşağıya akmaktadır. Masmavi gökyüzü ve yemyeşil ormanlıklar arasında bembeyaz şekilde akmasıyla ziyaretçilerin gözlerini kamaştırmaktadır.
 • Mikron Köprüsü: Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Mikron Köprüsü Fırtınalar Vadisi’nde bulunmaktadır. Köprü, 41 metre uzunluğa, 3,1 metre genişliğe ve dere seviyesinden yaklaşık 11 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca Mikron Köprüsü’nün kemeri kesme taştan, ayakları molozdan, korkulukları ise briketten örülerek meydana getirilmektedir.
 • Pokut Yaylası: Pokut Yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine 15 km uzaklıktadır. Fırtına ve Hala derelerinin meydana getirdikleri vadi arasında yer almaktadır. Pokut Yaylası’na gelecek ziyaretçiler doğa yürüyüşü yapmak, fotoğraf çekmek ve dinlenmek gibi aktivitelerini de gerçekleştirebilme imkanını elde edebilmektedir.

Yenilmesi Önerilenler

Bulut Şelalesi’ni görmek isteyenlerin Rize'nin enfes ve lezzetli yemeklerini de tatmaları gerekmektedir. Aşağıda Rize’ye gelecek kişilerin tatması gereken Rize’ye özgü yemeklerin listesi verilmektedir:
 • Saç Kavurma: Rize'nin kendine has tereyağından yapılmış Saç Kavurma Rize’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin tatması gereken yemeklerin arasında yerini almaktadır.
 • Pekmezli Kabak Tatlısı: Rize'nin meşhur büyük kabaklarından yapılan tatlı, pekmez ile ikram edilerek bu tatlıyı yiyen kişilerin damaklarında muhteşem bir tat bırakmaktadır.
 • Mısır Ekmeği: Mısır ekmeği Rize'nin sembollerinden birisidir. Mısır ekmeği günün her öğününde enfes tadıyla yemeklerin yanında yerini almaktadır.
 • Hamsili Pilav: Rize'nin olmazsa olmaz lezzetlerinden birisi olan hamsili pilav, tereyağı ile yapılan pilav ve hamsilerin harmanlanmasıyla birlikte servis edilmektedir.
 • Çumur: Mısır ekmeğinin içerisine çökelek eklenmesiyle beraber pişirilen ekmek, tereyağı, peynir ve çay ile ikram edilmektedir.

Bulut Şelalesi Yol Tarifi


Bulut Şelalesi nerede diye merak eden ve buraya gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler belirli güzergahları kullanarak şelaleye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Şelaleye gitmek isteyenlerin öncelikle özel araçlarla veya Rize merkezden kalkan araçlar ile Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine varmaları gerekmektedir. Daha sonra Çamlıhemşin’den Ayder Milli Parkı’na 7 km kadar yol gidilmelidir. Sonrasında 2 km gibi bir mesafede patika yol yürünerek Bulut Şelalesi’ne ulaşılabilinmektedir.

Giriş Ücretleri

Bulut Şelalesi’ne gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler belli bir miktar şelaleye giriş yapabilmek için ücret ödemektedir. Bunun sebebi şelalenin içerisinde tabiat anıtının olmasıdır. Bu yüzden Bulut Şelalesi’ne gelecek ziyaretçiler şelaleye giriş ücretini ödeyerek gezebilme imkanını elde edebilmektedir.
Eğer Bulut Şelalesi civarındaysanız Rize Gezilecek Yerler listemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Konaklama İmkanları

Bulut Şelalesi’ne gelip konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için çeşitli konforlukta ve güvenlikte otel imkanları bulunmaktadır. Aşağıda Rize Bulut Şelalesi’ne gelmek isteyen yabancı ve yerli turistlerin kalabilecekleri otel seçeneklerinin listesi verilmektedir:
 • Ekodanitap Natural Life: Aşağı Çamlıca Yolu Sapağı 1.km Çamlıhemşin/Rize (0 (464) 651 77 87)
 • Dere Hotel: Fırtına Vadisi Çamlıhemşin Yolu 14. km Çamlıhemşin/Rize (0 (464) 656 66 22)
 • Demircioğlu Pokut Dağ Evi: Pokut Yaylası Çamlıhemşin/Rize (0 (464) 651 74 95)
 • Taş Mektep Hotel: Konaklar Mahallesi Halil Şişman Caddesi No:1 (0 (464) 651 70 10)

Ziyaret Saatleri

Rize Bulut Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyenler için belirli bir saat sınırlaması bulunmamaktadır. Yani Bulut Şelalesi’ne gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler diledikleri herhangi bir zaman diliminde şelaleyi gezebilme imkanına sahip olmaktadır. Şelale her daim ziyaret için açık konumdadır.
Bulut Şelalesinin de sınırları içerisinde bulunduğu Çamlıhemşin Gezilecek Yerler listemizi de okuyarak bölge hakkında bilgi edinebilirsiniz.admin / 12.12.2019 / 1 / 1 204

Yorum Ekleyin


 1. Sefa Adıgüzel
  Ziyaretçi
  8 Şubat 2020 23:54
  0
  2019 yılının Aralık ayında Karadeniz turu ile Rize'nin bu nadide güzelliğini görme şansım oldu. Gerçekten yeşillikler içinde harika bir yer. Şelaleye gitmek öyle kolay değil. Uzun bir yürüyüş yaparak bu güzel yere gelebiliyorsunuz. Yürümek insana zor gelmiyor. Öyle güzel bir manzarada yürüyorsunuz ki gözünüz gönlünüz açılıyor. Aşırı oksijen nedeni ile başınız dönebilir :) Şelaleye giderken yolda yorulduğunuzda kenarlarda yapılan ahşap banklarda oturup dinlenebilirsiniz. Ayrıca giriş ücreti var, çok pahalı değil çerez parası diyebilirim. Bu güzelliği görmek için değer şelaleye vardığınızda muhteşem bir sis var. Şelaleyi tam olarak göremezsiniz şelale bulutların içinde 4 yerden 250 metre yükseklikten dökülen muhteşem bir su izlerken insan dinlenip huzur buluyor. Ayrıca konuyu okudum harika bir rehber hazırlamışsınız neredeyse gördüklerimi birebir aktarmışsınız.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Palovit
Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Kaçkar Dağları’nda bulunmaktadır. Rize Gelin Tülü Şelalesi
Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Rize Ağaran Şelalesi Çayeli bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi’ne
Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up