Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı


Adana Taş Köprü
Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana' da, kent merkezini ikiye bölen Seyhan ve Yüreğir ilçelerini bir araya getiren, yıllardan beri ayakta kalmış, dünya üzerinde geçmişten günümüze hala kullanılmakta olan, bilinen en eski köprülerden biridir.


Taş Köprünün uzunluğu 319 metre, yüksekliği ise 13 metredir. Özgün hali 21 kemer olarak kurulan bu köprünün, günümüzde 14 adet kemeri hala dimdik ayaktadır. Taş Köprünün tam ortasındaki kemerde iki aslan görüntüsü vardır. Adana Taş Köprü aynı zamanda Seyhan köprüsü olarak da anılmaktadır.

Adana Taş Köprü'nün Tarihi

Adana Taş Köprü, Roma dönemi yapıtıdır. Roma İmparatoru Hadrianus döneminde yaptırılan Taşköprü mimar Auxentus tarafınca yapılmıştır. O dönemlerde üzerinde Latince bir yazıt bulunmaktaydı. Bu Latince yazıt şuan Adana Arkeoloji Müzesi'nde bulunmakta, müze ziyaretçileri tarafından görülebilmektedir. Asırlar boyunca tüm insanlığa görevde bulunmuş bu eser, sel, deprem gibi doğal afetler sebebiyle birçok defa hasar görmüştür. Bundan dolayı çoğu kez, farklı zamanlarda, onarıma tabi tutulmuştur. Seyhan Nehri'nin bu afetlerden dolayı zaman zaman taşması sebebiyle oluşan hasarlar için iyileştirme faaliyetlerinde köprünün bazı kemerleri yer altında kalmıştır.

Adana Taş Köprü Özellikleri


Adana Taş Köprü, mermer ve Roma döneminden kalma mimari parçalar uygulanarak inşa edilmiştir. Köprünün döşeme türü parke taşlardır. Adana Taş Köprü' nün doğu kısmı hala ilk yapıldığı zamandaki özelliklerini muhafaza etmektedir. Köprünün 11. kemerindeki aslan ve ay yıldızlı bayrak görselleri, görmeniz gereken en önemli özelliklerinden biridir.
Eğer yolunuz Adana'dan geçiyorsa; Adana Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Eski dönemlerde olduğu gibi, Akdeniz' deki ticaret gemilerinin Seyhan Nehir' inden köprüye doğru hareket ettikleri zamanlar artık o dönemlerde kalmıştır. Çünkü Seyhan Nehri üstünde bulunan bu tarihi eser, yaz mevsiminde yüksek sıcaklık sebebiyle kuraklaşıyor. Ayrıca günümüzde araç trafiğine kapatılarak yalnızca yayalara geçiş izni veriliyor.

Adana Taş Köprü Nerede, Nasıl Gidilir?

Taş Köprü, Adana kent merkezine yakın olduğundan dolayı, merkezden hareket eden dolmuş ve ya otobüslerle köprüye kolaylıkla ulaşılabilir. Ulaşım için metro da kullanabilir ancak metro diğer ulaşım araçlarına göre daha uzak mesafede kalmaktadır. Uçak ile kent dışından geliyorsanız, servisler aracılığıyla kent merkezine ulaştırılırsınız. Adana Taş Köprü, Adana' ya gelirseniz görmeden gitmemeniz gereken en önemli tarihi eserlerden biridir.
Karnınız aç ve ne yemeniz gerektiği hakkında fikir arıyorsanız; Adana'da ne yenir isimli makalemizi inceleyiniz.admin / 08.01.2020 / 1 / 3 719

Yorum Ekleyin


  1. Mehmet Zöhre
    Ziyaretçi
    9 Şubat 2020 02:03
    0
    Bir Adanalı Olarak Buraya Geldiğinizde şehrimizin simgesi olarak Taşköprüyü görmeden gitmeyin. Halen dimdik ayakta olan başka köprü bulmanız çok zordur. Burası Adana'nın Sıcak kanlı insanlarının olduğu, bulaşırsanız bela, selam verirseniz buyur gardaş diyen cana yakın insanlarla karşılaşmanız muhtemel. Kısaca burada efendi efendi resminizi çekin, gezin eğlenin başınıza bir iş gelmez öyle anlatıldığı gibi piskopatlar yok. Çoğu abartıdan ibarettir ama insanı sıcak kanlıdır misafiri sever. Ben bir Adanalı olarak utandığım bir konu var maalesef bu güzel köprüye yabancı değil bizim cahil gençlerimiz zarar veriyor. Köprünün son zamanlarda tarihi taşlarına spreyle yazılar yazmaya başladılar o yazıları yazanlar hakkında hiç iyi şeyler düşünmüyorum.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ mahallesinde yer alan Bebekli Kilise,
Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Seyhan ilçesi Ali Münif Yeğeanağa Caddesi üzerinde yer alan Adana Büyük Saat
Adana Sinema Müzesi Tanıtımı

Adana Sinema Müzesi Tanıtımı

Adana ilinde bulunan Adana Sinema Müzesi yeşil çam oyuncularına ait heykeller
Adana Merkez Park Tanıtımı

Adana Merkez Park Tanıtımı

Sabah yürüyüşlerinin değişmez adresi olan Adana Merkez Park, Seyhan Nehri
Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi şehrin bütün tarihi eserlerini sergilenmesi üzerine
Varda Köprüsü Tanıtımı

Varda Köprüsü Tanıtımı

Adana'da bulunan Varda Köprüsü; 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş
Kapıkaya Kanyonu Tanıtımı

Kapıkaya Kanyonu Tanıtımı

Kapıkaya Kanyonu Adana ili, Karaisalı ilçesine bağlı Kapıkaya Köyünde
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up