Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Adana Merkez Park Tanıtımı

Adana Merkez Park Tanıtımı


Adana Merkez Park
Sabah yürüyüşlerinin değişmez adresi olan Adana Merkez Park, Seyhan Nehri civarının en güzel yerlerinden olurken burada içilen sıcacık çaylar, park içinde düzenlenen konserler ile Adanalılar için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır.

Adana'da bu kadar büyük bir park göreceğini hiç düşünmeyen kişiler burada dolaşırken kendini huzurlu hissedebilir. Hafta sonu sabahları yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek için mükemmel yerler arasında yer almaktadır. Dünya standartlarında özel peyzaja sahip olmaktadır. Spor yapanlar için güneşin keyfini çıkarma şansını sunarken gelinlikle fotoğraf çekilen ve yer yer istenirse renkli görüntülere sahne olan bir yerdir.


Demir köprünün güneyinde Galleria Alışveriş Merkezi, Kuzeyinde ise Mimar Sinan amfi tiyatrosu yaptırılmıştır. 1998'de bölgedeki 100 ev yıkılırken ve her iki yakayı birbirine bağlayan Sinan paşa asma köprüsü yapılmıştır. Park ise 2004 senesinde halka açılmıştır.

Adana Merkez Park Hakkında Bilgi

Merkez parkta 400.000’den fazla bitki yer alırken 40 çeşit ağaç 67 çeşit bitki ile süslenmiştir. Aynı zamanda Adana Merkez Park ve cadde Arasında 3 kilometre uzunluğunda koşu ve bisiklet parkuru da bulunmaktadır. Park içerisinde nehrin kenarında yer alan devasa alan gerçekten botanik bir nefes alanı olarak çok fazla tercih edilmektedir. Büyük bir geniş çim alanında çeşitli ağaçlar ve Doğan'ın huzuru Avrupai merkez kent park kültürünün önemli bir örneğidir.


2004 senesinde yapılmış olan merkez park ülkemizin en büyük parkı olmaktadır. 2004 senesinde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış olup Seyhan Nehri'nin her iki yakasına kurulmuştur. Adana Merkez Park nerede diye soranlar için; Güneyde Sabancı Camisi ile kuzeyde Galleria Alışveriş Merkezi arasında kalan bölgede yer almaktadır. Eskiden parkın bulunduğu alanda narenciye bahçeleri ve Sinan Paşa Asma Köprüsü yer almaktadır.

Adana Merkez Park'a gidildiği zaman özellikle mevsiminde gidildiğinde etrafta çiçek açmış portakal ağaçları ve bu ağaçların hoş kokularını duymak mümkündür. Karasal iklim bölgesinde yaşanıyorsa bu koku alındığı zaman unutulmamaktadır.
Eğer Merkez Park ziyareti düşünüyorsanız; Adana gezilecek yerler listemizi de okumalısınız.
Park alanı geniş olduğu gibi aile ile beraber gidildiğinde çocuklar top oynayabilir ya da rahatlıkla uçurtma uçurabilir. Serin havalarda gidilmesi daha uygun olacaktır. Aksi takdirde Adana'nın yakıcı sıcağı ile baş başa kalınabilmektedir. Yine bu alan içerisinde çocuklar için park alanı ve tuvaletlerde yer almaktadır.

İstenirse aile ya da çevre ile beraber park alanında piknik yapılabilir. Fakat çevre düzenine gerekli dikkat ve özeni göstermeyen kişiler nedeniyle Adana Merkez Parkı sıklıkla kirlenmesinden dolayı mutlaka bu konuda titiz olunmalıdır.

Adana Merkez Park civarında konaklama

Adana şehrinde uygun fiyata konaklamak için birçok alternatif yer almaktadır. Konaklama seçeneklerinden en çok tavsiye edilenler ise İbis Adana, Hotel Bosnalı ve otel Seyhan gibi oteller incelenebilmektedir. Adana ilinde Adana Merkez Park içerisine ulaşabilmek için hem karayolu hem de demiryolu yanı sıra havayolları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adana şehrine ulaştıktan sonra etrafı pratik bir şekilde gezmek için araç kiralamak da mümkündür. Ülkemizin önde gelen ticaret merkezlerinden biri ve mutfak zenginliği ile her zaman ziyaret edilen Adana konaklama açısından da birçok alternatifi toplumumuza sunmaktadır. Bütün gereksinimleri ve bütçeye uygun seçeneklerin bulunduğu Adana merkezde kalmak için Seyhan ya da Yüreğir ilçelerinde bulunan oteller tercih edilmelidir.


Adana merkezde konaklamak için Seyhan içerisinde Sefa Özler Caddesi ve İnönü Caddesi yakınlarında bulunan oteller ilk tercihler arasında yer almaktadır. Şehrin tam merkezinde olmasından dolayı bu caddeler gün boyunca sürekli hareketlidir. Daha sakin bölgelerde konaklamak adına Seyhan nehri yakınlarına kalan bölgelerde tercih edilebilir. Taş Köprü yakınlarında Seyhan Caddesi üzerinde yer alan ve etrafında Adana Atatürk müzesi ve Adana sinema Müzesi gibi önemli gezilecek yerlerin bulunduğu Otel Bosnalı özellikle butik otellerde konaklamayı sevenler için doğru tercihler arasında yer alacaktır.

Adana Merkez Park Ulaşım

Adana'da şehir içi ulaşım genel olarak Büyükşehir Belediye otobüsleri özel halk otobüsleri minibüsler ve taksiyle sağlanmaktadır. Akşam belirli bir saatten sonra toplu taşıma hizmetleri bulmak neredeyse olanaksız olmasından dolayı belirli bir saatten sonra tek opsiyon taksidir. Bununla beraber 2010 senesinde hizmete açılan Adana metrosu da 14 kilometrelik hattı ve 13 durağı ile hizmet sunmaktadır.

Hastane durakları arasında hizmet veren Metro hafta içi 06.00 ve 21.00 saatleri arasında 15 dakika aralığı ile hizmet sunmaktadır. Adana metrosu hafta sonu ise 06.15 ve 23 00 saatleri arasında çalışırken 15 dakikada bir hizmetlerini sunmaktadır. Bunun yanında Adana Merkez Park konumuna en yakın duraklar Fuzuli Caddesi 77 183 metre uzaklıkta olurken 11 dakika yürüme mesafesindedir. Bunun yanında Fuzuli Caddesi 69 ve 39 metre uzaklıkta olurken 13 dakika yürüme mesafesindedir.

Adres: Reşatbey, Doğa Park, 01120 Seyhan/Adana
Telefon: (0322) 455 35 00admin / 28.02.2020 / 0 / 1 441

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ mahallesinde yer alan Bebekli Kilise,
Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Seyhan ilçesi Ali Münif Yeğeanağa Caddesi üzerinde yer alan Adana Büyük Saat
Adana Ulu Cami Tanıtımı

Adana Ulu Cami Tanıtımı

Adana Ulu Cami büyüklüğü ve tarihi açısından Adana'nın en önemli eserleri
Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana ilinin sular mevkinde merkezi bir konumda bulunan Adana Tren İstasyonu
Küp Şelalesi Tanıtımı

Küp Şelalesi Tanıtımı

Akdeniz bölgesinin sıcak ve nemli olmasından dolayı insanların serinlemek için
Varda Köprüsü Tanıtımı

Varda Köprüsü Tanıtımı

Adana'da bulunan Varda Köprüsü; 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up