Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
GeziPedia.net » Gezilecek Yerler » Akdeniz'de Gezilecek Yerler » Varda Köprüsü Tanıtımı

Varda Köprüsü Tanıtımı

varda köprüsü
Adana'da bulunan Varda Köprüsü; 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş olup Adana'nın Karaisali ilçesinin Hacıkırı köyünde bulunmaktadır. Varda Köprüsü halk arasında Koca Köprü olarak bilinmektedir. Ayrıca köprü Almanlar tarafından yapıldığı için de Alman Köprüsü olarak da isimlendirilir. Köprünün inşa edilmesinin temel amacı Osmanlı'nın eşya ve ordularını taşıyarak bölgedeki hareketleri kolaylaştırması iken Almanların amacı petrol kaynaklarına daha hızlı ulaşmaktır.
Eğer yolunuz Adana'dan geçiyorsa; Adana Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Köprü tam bir mühendislik harikası olarak nitelendirilmektedir. Köprünün türü kargir olup dört ana ayak üzerine kuruludur. Aynı zamanda Osmanlı'dan izler de taşıyan Adana Varda Köprüsü ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. İki derin vadiyi birbirine bağlayan Varda Köprüsü'nün yapımında 21 işçinin yanı sıra bir Alman mühendisi de ölmüştür. Bu da köprünün ne zor şartlar altında yapıldığını gözler önüne sermektedir. Ayrıca her saat başı geçen tren seslerinin eşliğinde yapılan faaliyetler de ziyaretçilerini alıp eski günlere götürmektedir.

Varda Köprüsü Nerede?

adana varda köprüsü
Varda Köprüsü nerede olduğu sorusu ise şöyle açıklanabilir: Varda Köprüsü Adana ilinin Karaisali ilçesinin Hacıkırı köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Buradan 2 kilometre kadar gidildiğinde eşsiz manzarası ile tam bir tarih yuvası olan Alman Köprüsü karşıda kalacaktır. Köprüye kendi aracı olmadan gitmek isteyen kişiler buraya harekat eden vasıtalar yardımıyla köprüye ulaşabilirler. Ayrıca köyü bulamayan kişiler bölgeden geçenlerden yardım alabilirler.


Giriş Ücreti Var Mı?

Adana Alman Köprüsü yaklaşırken giriş ücretinin olup olmadığı ziyaretçiler tarafından merak edilen bir konudur. Varda Köprüsü'ne girerken herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yani tamamen doğal güzellikleriyle ünlü bu alana girmek ve gezmek ücretsizdir.

Varda Köprüsünde Yapılabilecekler

alman köprüsü
Varda Köprüsü'ne gelmeden önce Kapıkaya Kanyonu'da ziyaret edilebilir ve piknik yapılabilir. Çünkü bu iki yapı neredeyse birbirini tamamlamaktadır. Varda Köprüsü'ne vardıktan sonra yapılabilecek birçok şey vardır. Yüksek ağaçlara kurulmuş halde olan hamaklarda serinlemekten tutun da kamp yapmaya kadar birçok ortama ev sahipliği yapan Varda Köprüsü, sevdikleriyle çay içenlerin de uğrak yerlerinden biridir. Varda Köprüsü'nün ziyareti için en uygun zaman ise ilkbahar ve yaz ayları olarak gösterilmektedir. Çünkü kış ayında Adana'nın dağlarına kar nedeniyle ulaşılamaz olmaktadır.

Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayan Adana Alman Köprüsü yeterli tanıtıldığı takdirde daha fazla kişiyi ağırlayacağı şüphesiz gerçektir.admin / 21.01.2020 / 2 / 205

Yorum Ekleyin


 1. Günay Tuluk
  Ziyaretçi
  4 Şubat 2020 23:19
  0
  Adanalı olarak Alman köprüsü yani diğer adıyla Varda köprüsüne çok gittim, harika bir yapı. Almanlar da zaten bu yapıyı bizim için değil, kendi menfaatlerine ulaşmak yani petrol kuyularına ulaşmak için yaptı. Köprünün içerisinde bir çok odacık var. Bu odacıklarda zamanında Türk ve Alman işçiler kalırmış. Ayrıca Alman köprüsüne gelip de Kapıkaya kanyonunu görmemezlik yapmayın. Muazzam bir güzelliği var. Bunların yanı sıra şunu da belirtmeliyim ki maalesef gelen ziyaretçiler çevreye ve doğaya çok kötü davranıyor. Çöplerini atıp gidiyorlar. Bu da yetmezmiş gibi mangal ateşini bile söndürmeden giden var. Lütfen ama lütfen bu doğal güzellikleri koruyun ve kollayın.
 2. Behçet Bilir
  Ziyaretçi
  14 Şubat 2020 00:00
  0
  Varda Köprüsü Adana'nın yaşayan tarihi gurur abidesidir. Varda köprüsü geçmişten bugüne dimdik ayaktadır. Bundan 2 sene önce Adana'ya iş gezisine gitmiştim orada Adanalı iş arkadaşlarım beni gezdireceklerini söylemişlerdi. Uzatmayayım beraber çok güzel keyifli bir yolculuk gerçekleştirdik. Varda Köprüsüne geldiğimde çok şaşırdım, tarihi eski bir köprünün bunca yıldan sonra nasıl ayakta kaldığına inanamadım. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim makalede çok güzel anlatmış ve özetlemişsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kapıkaya Kanyonu Tanıtımı

Kapıkaya Kanyonu Tanıtımı

Kapıkaya Kanyonu Adana ili, Karaisalı ilçesine bağlı Kapıkaya Köyünde
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up