Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Adana Sinema Müzesi Tanıtımı

Adana Sinema Müzesi Tanıtımı


Adana Sinema Müzesi
Adana ilinde bulunan Adana Sinema Müzesi yeşil çam oyuncularına ait heykeller ve filmlere ait bilgiler fotoğraflar ve filmlere verilen ödülleri barındırmaktadır. Uzun bir geçmişi ve Türk filmi tarihinin önemini arz etmekte olduğunu herkes bilmektedir.

Toplumumuz tarafından ise oldukça fazla ilgi görmektedir. Adana Arkeoloji Müzesi yakın bir konumda yer alması üzerine Adana Sinema Müzesi kapılarını 23. 09. 2011 senesinde ziyaretçilere aralamıştır.
Eğer bu bölgede ziyaret planlıyorsanız; Adana Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.
İçerisinde tarihe ışık tutan filmlere ait afişler, fotoğraflar, kitaplar ve daha birçok sayıda eserler bulunmaktadır. Müzenin ilgi çeken tarafı ise 2. katında halka sunulan ve oldukça geniş çaplı bir sinema kütüphanesidir. Bunların başında Yılmaz Güney, Şener Şen ve Orhan Kemal gibi daha birçok isimler yer almaktadır.


Adana sinema müzesini özel kılan bir diğer taraf ise Adana sinema geçmişinin 1940 senelerine kadar uzanması ve Türk sinemasını senaryo ve ekonomik anlamda destek göstermiş bir şehirdir. Sinema Müzesi olma özelliğini taşıyan Adana Sinema Müzesi kütüphanesini de içerisinde barındırmaktadır.

1891 tarihli Osmanlıca fotoğraf kitabının yanı sıra artist ve ses gibi popülerlik getirmiş dergiler de bulunmaktadır. Yılmaz Güney'in ilk romanı olan boynu bükük isimli romanı ödüller ile birçok usta yazarın eserleri gibi zengin bir arşive sahiptir.

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgiler

Adana Sinema Müzesi Hakkında Bilgi
Müze bulunduğu konum itibariyle oldukça merkezi bir yerde bulunmaktadır. Hemen yanında Atatürk müzesi ve 2 dakika yürüme mesafesinde ise Adana Taş Köprü yer almaktadır. Şehir merkezine ya da turistik yerlere yakın bir yerden değil de terminal ya da daha uzak yerlerden müzeye ulaşmaya çalışılırsa Barkal adı verilen minibüsler kullanılarak son durak olan Taş Köprü’ye ulaşmak mümkündür.


Taşköprü ile müze arası 250 metre uzaklıkta olmasından dolayı müzeyi bulmak adına bir çaba harcamaya da gerek kalmamaktadır. Müzeye girişler ücretsiz olurken müzede çalışanlar gezi boyunca eşlik etmektedir. Ücretsiz olarak rehber dahi bulunurken yanı sıra müze 08.00 ve 17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaretçiye açıktır. Adana sinema müzesinin hemen yanında bulunan Atatürk Müzesi'ne iki dakikalığına olsa da bir uğramakta yarar vardır.

Adana Sinema Müzesi Özellikleri

Adana sinema Müzesi giriş ücreti olmadığı üzere sabah saat 08:30 ve 17:00 arasında çalışma saatleri başlayarak haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Aynı zamanda müze görevlileri gezi boyunca kişilere eşlik ederek gerek müze hakkında gerekse sanatçıların eserleri hakkında detaylı bir sunum sergilemektedir.

Adana sinema müzesine konum basit ve oldukça kolay olmasından dolayı şehir içi dolmuşları kullanılarak Taşköprü'de inebilir. Ortalama 5 dakika kadar yürüme mesafesinde müzeye ulaşılabilir. Sinema denildiğinde akla ilk gelen şehir Adanadır. Büyük oyuncular ve büyük yönetmenlerin birçoğu Adana'dan çıkmıştır. Yalnızca Yeşilçam olmamak üzere günümüzdeki de birçok filmde ve dizide rol almış kişilerin Adanalı olduğunu herkes bilmektedir. Bu durum ise Adana sinema Müzesi ziyaret ettikten daha sonra çok iyi öğrenilebilmektedir.


Ücretsiz olarak müzeyi tanıtan rehber birçok oyuncunun ve yönetmenin neden Adana'dan çıktığının cevabını da ziyaret edenlere açıklamaktadır. Bunun nedeni ise 1960 ve 1970'li senelerde Adana'da 200'den fazla açık hava sineması bulunmasından dolayı Yeşilçam'ın belkemiği Adana olmaktaymış. Bu dönemler arası gösterime girmiş olan filmler içerisinde mutlaka bir Adanalı yer almaktaymış.

Adanalı olan oyuncular ise Şener Şen Aytaç Arman Salih Güney Yılmaz Güney Yılmaz Köksal ve daha yüzlercesi yazarlardan Muzaffer İzgü, Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve daha nicesi yönetmenlerden İrfan Atasoy, Yılmaz Şahin Kaygun, Sami güçlü ve daha binlerce Adana'nın sinemaya kazandırdığı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Müzede en yaygın bölümlerden biri ise Yılmaz Güney odasıdır. Bu odada ilk olarak Yılmaz Güney'in Balmumu heykeli dikkat çekmektedir. Heykelin hemen arkasında ise umut filminin afişi ilgileri çekmektedir. Balmumu heykeli ise Yılmaz Güney'in Umut filminde canlandırdığı karakter betimlenmiştir. Müzenin en güzel bölümlerinden olan Yılmaz Güney odası müzede ziyaret edilmesi gereken ilk bölümlerden denilebilmektedir.

Müzede bulunan diğer bölümü ise altın kız odası Adanalı sinemacılar odası kütüphane ve Arşiv odasıdır. Aman aman bir büyüklükte müze olmasa da Adanalı sinemacılar odasında Abidin Dino ve Orhan Kemal'in Balmumu heykelleri bir sohbet ortamı canlandırılarak betimlenmiştir.

Bunun dışında birçok film afişi de bu odada bulunmaktadır. Burada yer alan en önemli film afişleri ise Goal world cup 1966 isimli belgesel ve Arif Dino, Ferdi Tayfur ve Güzin Dino’nun oynadığı güneşe doğru filminin afişi yer almaktadır. Altın Koza odasında film yarışmalarına ilişkin bilgiler haberler fotoğraflar ve ödül olarak verilen heykel örnekleri yer almaktadır.

Aynı zamanda oyuncu yapımcı ve yönetmen olan Yılmaz Duru'nun kıyafeti ve kişisel eşyaları da müze içerisinde sergilenen eşyalar arasında bulunmaktadır. Bu müze daha çok sinemaya meraklı olanların mutlaka Adana gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerlerdendir. Aynı zamanda müzede bulunan kütüphane ve arşiv odasında kitapları ve kaynakları müzeden çıkarmadan istenildiği gibi kullanılabileceği de unutulmamalıdır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz olarak giriş yapılmaktadır.
Ziyaret Saatleri: Pazar günleri 10:00-17:00 olan müzeye diğer günler 08:00-1700 arası giriş yapabilirsiniz.
Adres: Kayalıbağ, Seyhan Cd., 01010 Seyhan/Adana
Telefon: (0322) 457 07 78admin / 28.02.2020 / 0 / 1 799

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ mahallesinde yer alan Bebekli Kilise,
Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Tarihi Büyük Saat Kulesi Tanıtımı

Seyhan ilçesi Ali Münif Yeğeanağa Caddesi üzerinde yer alan Adana Büyük Saat
Adana Ulu Cami Tanıtımı

Adana Ulu Cami Tanıtımı

Adana Ulu Cami büyüklüğü ve tarihi açısından Adana'nın en önemli eserleri
Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana ilinin sular mevkinde merkezi bir konumda bulunan Adana Tren İstasyonu
Adana Merkez Park Tanıtımı

Adana Merkez Park Tanıtımı

Sabah yürüyüşlerinin değişmez adresi olan Adana Merkez Park, Seyhan Nehri
Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi şehrin bütün tarihi eserlerini sergilenmesi üzerine
Küp Şelalesi Tanıtımı

Küp Şelalesi Tanıtımı

Akdeniz bölgesinin sıcak ve nemli olmasından dolayı insanların serinlemek için
Varda Köprüsü Tanıtımı

Varda Köprüsü Tanıtımı

Adana'da bulunan Varda Köprüsü; 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up