Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Kalesi Tanıtımı


Feke Bölgesi, İlk çağlardan günümüze kadar birçok kavmin ve devletin yerleşim alanı olmuştur. M.Ö. 6.yüzyılda Perslerin hakimiyetinde olan Feke, M.Ö 333 yılında ise Persleri yenen Büyük İskender'in yönetimi altına girmiştir. Büyük İskender'den sonra M.Ö 1.yüzyılın sonlarına doğru Roma İmparatorluğu'nun daha sonra ise Bizans İmparatorluğu'nun eline geçmiştir. 1517 Mısır Seferi sırasında Yavuz Sultan Selim tarafından işgal edilmiştir. Böylelikle Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyet ve kültürü yayılmaya başlamıştır.

Feke, Anadolu'yu Orta Doğu'ya bağlayan geçiş güzergahı üzerinde bulunan Adana ilimizde yer alan güzel bir ilçe. Tarihi ve doğal güzelliklerin iç içe bulunduğu belde, büyük tarihi olaylara sahne olmuştur. İlçe sınırları içerisinde yer alan Feke Kalesi tanık olduğu savaşlar, mücadeleler ile çok önemli bir kültür mirası. İlçenin merkezinin 6 km kuzeydoğusunda yer alan kale kayaların üzerine kurulmuş görkemli bir görünüme sahip eski Ermeni kalelerinden biri. Tarihteki adı ise Vakha Kalesi'dir. Kale için, 11. yüzyıldan bu güne kadar Bizanslılar, Ermeniler ve Osmanlılar tarafından çeşitli onarımlar yapılmıştır.


Ermeniler Krallığı'nın kurulduğu yer merkezinde olan bu tarihi kalenin başından geçen en önemli tarihi olay 1138 yılında Bizanslılar tarafından kuşatılması.

Tarihi Kalenin İçi, Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Kalenin içinde üç adet sarnıç ve çeşitli işler için ayrılmış mekanlar mevcut. Güney yönünde tek giriş kapısı mevcut. Ayrıca Feke Kalesi içerisinde tarihi havuz ve hamamlar da bulunuyor. Adana ile Feke Kalesi arasındaki uzaklık 136 km, saat olarak ise 2 saat 26 Dakika. Adana'dan Feke'ye 121, 154 ve 5 no lu otobüsler ile ulaşım sağlanıyor. Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30 ve 13.00-17.00 arası kale ziyarete açıktır. Kaleye giriş için ücret alınmamakta.

Nerede Kalınabilir?

Feke Öğretmenev ilçe merkezinde. Güvenli ve nezih bir ortamda hizmet veriyor. İl merkezine ise saat başı toplu ulaşım araçları bulunuyor. Tesiste on bir oda, yirmi beş yatak kapasitesi var. Lokal, 24 saat sıcak su, dinlenme ve okuma odaları bulunuyor. Feke Kalesi'ne gitmeden önce burada gönül rahatlığı ile konforlu bir şekilde konaklayabilirsiniz. Ayrıca Feke Belediye Oteli' de 2018 yılında tamamlanması ile halkın ve yöreye gelecek yerli ve yabancı turistlerin hizmetine açık.
Eğer yolunuz Adana'dan geçiyorsa; Adana Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.admin / 24.01.2020 / 1 / 1 502
Konu Etiketleri: feke kalesi nerede

Yorum Ekleyin


  1. Bekir Türkoğlu
    Ziyaretçi
    16 Şubat 2020 23:05
    0
    Adananın bir ilçesidir Feke, kalesi ile meşhurdur. Tahrip olmuş alanları restore edildi ve güzel bir kale olduğu ortaya çıktı. Feke kalesi ipek yolunu korumak için Ermeniler tarafından yapılmış. Kalede bir çok medeniyet ev sahipliği yapmıştır. Osmanlıdan Ermenilere, Bizanslardan Hititlere kadar bir çok medeniyet buradan gelmiş geçmiş. Güzel bir kale yüksekten bakmak çok güzel. İlkbaharda gidin yazın sıcağında ve kışın soğuğunda gitmeyin, yazın sıcak ta kışın çok soğuk olur Adananın ilçesi ama Kayseri'ye daha yakın bu yüzden çok soğuk.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Yılan Kalesi Tanıtımı

Adana Yılan Kalesi Tanıtımı

Yılan Kalesi; sarp bir kayanın üzerine kurulmuştur ve Adana'nın Ceyhan ilçesine
Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Tarihi bakımından dolayı önemli yere sahip olan bu antik kent Adana’da Kozan
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up