Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti


Anavarza Antik Kenti
Tarihi bakımından dolayı önemli yere sahip olan bu antik kent Adana’da Kozan ilçesine 28 kilometre güneyde yer almaktadır. Adana’da ki anavarza antik kenti bugün yer alan Dilekkaya köyü yerleşkesi sınırlarında bulunmaktadır. Bu önemli anavarza antik kenti tarihi olarak M.Ö ilk yüzyılda Romalıların Ceyhan havzasını ele geçirmesi ile buranın kontrolünü Tarkondimotos’a bırakmışlardır. Gün geçtikçe önem kazanan anavarza antik kenti, dönemin dev antik kenti Tarsus ile Kilikya birlik lideri için tamamen rekabet haline gelmiş bir konumdadır.


Anavarza antik kenti bu olaylardan sonra Anadolu’nun en önemli metropol şehirlerinden biri haline gelmiştir. Konumu bakımından önemli olan anavarza antik kenti M.S 3. yüzyılda askeri bakımından farklı ayrıcalıklar elde etmiş ve “Metropolis” unvanına sahip olmuş. Ayrıca M.S 3. yüzyıl ortalarına kadar 3 defa da “Neokoros”luk unvanına sahip olmuştur.

Anavarza Antik Kenti Kimlerin Himayesine Geçmiştir?

Uzun yıllar Roma hakimiyetinde bulunan Anavarza antik kenti, daha sonrasında ikiye bölünen Roma’dan Doğu Roma himayesine girmiştir. Daha sonrasında ise bu hakimiyet Araplara ve oradan da Ermenilerin himayesine geçmiştir. Anavarza antik kenti son olarak 1375 senesinde Memlukler tarafından kontrol altına alınmıştır. Memlukların himayesinde sonra bu kentte herhangi büyük ölçekli bir yerleşim olayları gerçekleşmemiştir.

Anavarza Antik Kenti Kalıntıları

Bu değerli antik kent içerisinde M.Ö ve M.S yılları barındıran birçok kalıntıya sahiptir. İçerisinde, 1500 metre uzunluğunda olan 20 sıralı sur duvar kalıntıları, sütunlu yollar, hamamlar, kilise, tiyatro, amfi tiyatro, stadyum, su yolları, kaya mezarlıkları, Deniz tanrıçası olan Thetys’e ait olan mozaik yapı ve ovanın ortasından yükselen orta çağda yapılmış bir kale bulunmaktadır. Bunun gibi birçok kalıntı eski dönemlerden günümüze kadar bozulmadan saklanarak gelebilmiştir.
Antik Kentin bulunduğu yer olan Kozan Gezilecek Yerler listemizi de okumalısınız.
Eğer yolunuz Adana'dan geçiyorsa; Adana Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Anavarza Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri


Anavarza Antik Kentini ziyaret etmek isteyenler için herhangi bir giriş ücreti bulunmamakla birlikte Pazartesi günleri hariç diğer tüm günler Yazın 08:00 – 19:00 Kışın ise 08:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Anavarza Antik Kente Ulaşım

Adana merkezinden 70 kilometre uzaklıkta Ceyhan, Kadirli ve Kozan ilçelerinin sınırlarının kesiştiği yerde yer almaktadır. Kozan ilçesinde bulunan bu değerli antik kente ulaşım için şahsi araçları seçenler, Ceyhan- Kozan yolunu takip ederek ve bu yolun 23. Kilometresinde sağa dönerek 5 kilometre daha ilerleyerek ulaşım sağlayabilirler. Bu şekilde kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.admin / 23.01.2020 / 2 / 1 736

Yorum Ekleyin


 1. Gamze Tulgar
  Ziyaretçi
  5 Şubat 2020 22:46
  0
  Mersin'de yaşıyorum, Mersin ve bölgeleri Adana ve bölgelerinde ne kadar Romalılardan kalan tarihi eser varsa gezip görmek istiyorum. Yakın zamanda bu yere de gitmeyi planlıyorum. Hatta nette burası için done toplarken sitenize denk geldim. Gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz, görmeden görmüş gibiyim. Aslında en çokta gitmek istememde ki neden buranın Hz. Ali ile anılması. O yönden ne bağlantı var veya nasıl bir şeyle karşılaşacağım çok merak ediyorum. Umarım aradığımı bulur, merakımı gideririm. Sizlere de böyle güzel yazılar yazdığınız için teşekkür ederim.
 2. Ahmet fidanca
  Ziyaretçi
  16 Şubat 2020 23:32
  0
  Anavarza Antik Kenti gerçekten Helenistik dönemden kalma harika bir alan. Adana il sınırında, Kozan ilçesinde bulunan bir yer. Kadirli ve Kozan'ın paylaşamadığı ilginç bir yerdir. O dönemde nasıl o kadar yüksekte bir kale yapılır, bunu da çok merak ediyorum. Bu yere gittiğiniz de çok güzel fotolar çekeceksiniz. Kale içerisinde bir çok eser günümüze kadar tahrip edilmeden bozulmadan kalmış durumda. Deniz tanrıçası Thetys’e ait mozaik görülmeye değer bir eserdir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana Tren İstasyonu Tanıtımı

Adana ilinin sular mevkinde merkezi bir konumda bulunan Adana Tren İstasyonu
Küp Şelalesi Tanıtımı

Küp Şelalesi Tanıtımı

Akdeniz bölgesinin sıcak ve nemli olmasından dolayı insanların serinlemek için
Adana Yılan Kalesi Tanıtımı

Adana Yılan Kalesi Tanıtımı

Yılan Kalesi; sarp bir kayanın üzerine kurulmuştur ve Adana'nın Ceyhan ilçesine
Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up