Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Adana Yılan Kalesi Tanıtımı

Adana Yılan Kalesi Tanıtımı


Adana Yılan Kalesi
Yılan Kalesi; sarp bir kayanın üzerine kurulmuştur ve Adana'nın Ceyhan ilçesine 13 kilometre mesafededir. Yılan Kalesi, Ceyhan Ovası'na hakim olmakla beraber 4 adet cepheden oluşmaktadır. Yılan Kalesi; halk arasında ''Şahmeran Kalesi'' olarak da bilinmektedir. Sınırlarının içinde yer aldığı Ceyhan Yılan Kale; her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Yapılış Amacı ve Günümüzdeki Kullanımı

Yılan Kalesi'nin yapılış amacı o dönemin merkezi olan Çukurova'yı Haçlılardan korumak ve o dönemin en önemli ticaret kaynağı olan İpek Yolu'nun ticaretini güvene almaktı. Kalenin günümüze kadar yıkılmadan gelmesi büyük bir şanstır. Bunu değerlendirmek isteyen gerek Türkiye'den gerek de Dünya'nın 4 ucundan gelen turistler sayesinde bu kalenin bilinirliği artmıştır ve adeta bir turizm merkezine dönüşmüştür. Günümüzde kaleye gelip tarihin izlerinin de fotoğraf çekenler vardır. Aynı zamanda kaleden Çukurova'daki diğer kaleler de rahatlıkla görülebilmektedir.

Kalenin İç Yapısı


Uzunluğu 700 metre olan Yılan Kalesi 8 yuvarlak burcuyla muhteşem bir yapıdır. Kalede yapılan çalışmalar sonucu büyük bir el işçiliği görülmüştür. İncelikle işlenmiş olduğu her halinden belli olan Yılan Kalesi'nde ayrıca Haçlı, Ermeni ve Bizans'a ait olan duvar onarmaları da bulunmuştur. Bu da kalenin kültürel birleşme sonucu oluştuğunu göstermektedir.

Yılan Kalesi Hikayesi

Şahmeran Kalesi, hikayesiyle de ününe ün katmıştır. Fakat kale hakkında farklı hikayeler bulunmaktadır. En çok bilinen hikayeye göre; adamın biri yanlışlıkla Şahmeran'ın mağarasına girer ve yılanlar tarafından Şahmeran'a götürülür. Yerinin kimse tarafından bilinmesini istemeyen Şahmeran adama iyi bakarak bir dediğini iki etmez.

Ama adam bir süre sonra sıkılır, Şahmeran da ona vücudundaki pulları kimseye göstermemesini söyler. Adam normal yaşamına döner ama bir gün Kralın kızı hastalanır. Vezir de büyücüleri çağırır ve ne yapılması gerektiğini sorar. Bir büyücü; Şahmeran'ın bulunması ve öldürülmesi gerektiğini ayrıca vücudundaki bazı parçaların kaynatıldıktan sonra içilmesi takdirinde Kralın iyileşeceğini söyler. Şahmeran'ı gören adam pullardan dolayı bulunur ve Şahmeran'ı öldürmesi için yanına gönderilir. Adam durumu Şahmeran'a anlatır.


Şahmeran ona kendisini öldürmesine izin verir, aynı zamanda kuyruğunu vezire içirtip ölmesini, gövdesini kıza içirtip iyileşmesini ve kafasını adama içirtip Lokman Hekim olmasını söyler. Adam söylenenleri yapar ve vezir ölür, kız sağlığına kavuşur, adam ise Lokman Hekim olur.

Yılan Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ceyhan ilçesine 13 kilometre mesafedeki Adana Yılan Kalesi konum olarak Ceyhan Nehri'nin yakınındaki Misis'in kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bu kaleye ulaşım için öncelikle Adana'nın Ceyhan ilçesine gidilmelidir. Sonrasında yoldaki yönlendirmeler ile kişi kendi aracıyla kaleye ulaşım sağlayabilir. Ayrıca kaleye hareket eden vasıtalar yardımı ile de kaleye ulaşım sağlanabilir.

Eğer Adana Ceyhan İlçesine bir seyahat planlıyorsanız; aşağıdaki konuları da mutlaka okumalısınız.admin / 30.01.2020 / 0 / 1 862

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi şehrin bütün tarihi eserlerini sergilenmesi üzerine
Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Bölgesi, İlk çağlardan günümüze kadar birçok kavmin ve devletin yerleşim
Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Tarihi bakımından dolayı önemli yere sahip olan bu antik kent Adana’da Kozan
Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up