Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı


Gülek Boğazı
Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken duraklardan biridir. Adana denilince akla ilk gelen tarihi ve doğal güzellikleri, müthiş manzarası ile kesinlikle Adana Gülek boğazı. Mersin ilimizin Tarsus ilçesi sınırları içinde yer alan Gülek boğazı stratejik olarak büyük bir öneme sahiptir. Boğaz; Akdeniz bölgemizi İç Anadolu Bölgesine bağlamaktadır. Toros dağları üzerindeki eski çağlardan günümüze özenle korunan bu geçit, tarihi ve jeopolitik konumu itibari ile her zaman göz önünde olmuştur. Pozantı - Tarsus parkurunda yer alan otoyol da bu geçitten geçmektedir.

Tarihi Geçmişi

Gülek Boğazının, tarihi Hz. İsa'dan 2000 yıl öncesine dayanır. Kilikyalılar'ın boğazdaki kayaları parçalayarak Suriye ve Anadolu arasındaki ulaşımı sağlamak için yol olarak kullanılmak üzere geçidi açtıkları bilinmektedir. Helen kültüründe boğaz; bu sebeple Kilikya Kapıları olarak adlandırılır. Boğazın en yüksek noktasını Kale Dağı oluşturur, bu dağın tepesinde ise Bizanslılara ait Gülek Kalesi bulunur. Gülek Kalesi'nden iki taş duvar arası dar bir boğaza girilir. Bu bölüm Kilikya geçidi denilen Gülek Boğazı'dır. Ermenilerin bu boğaz üzerinde kurdukları köy ise Gülek Köyü.

Anadolu seferi sırasında bölgeye uğrayan Osmanlı devlet adamı İbrahim Paşa toplarını geçirmek için boğazdaki kayaların bir kısmını açmıştır. Meşhur boğaz, Birinci Dünya Savaşına kadar Anadolu ile Kilikya ve Suriye arasında tek geçit olmuştur. Büyük İskender, bu dar boğazdan geçen tarihi komutanlardan biridir. Büyük İskender'in geçidi çok beğendiği ve geçtiği yolları onarttığı söylenmektedir. Bu durum yol güzergahında keşfedilen kitabelerden çıkarılmıştır.


Gülek bölgesinde büyük ve küçük tabyalara rastlanmaktadır. Bu tabyaların ise Çukurova'yı işgallerden korumak için dönemin Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Mısır Ordusu 1840 yıllarında boğazdan çekilirken, 100 üzerinde topunu tabyalarda bırakmıştır, kırım savaşında ise bu toplar kullanılmıştır.
Eğer Adana ve Mersin civarına seyahat etmeyi planlıyorsanız; aşağıdaki makaleler tam size göre.

Gülek Boğazı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adana'ya gelen gezginler, ünlü fotoğraf sanatçılarının bol bol fotoğraf çektikleri Mersin Gülek boğazı ve tarihi Adana Gülek Kalesi'nin görmek isteyeceklerdir. Gülek Kalesi'nin Ermeni Kilikya Krallığı döneminde yapıldığı bilinmektedir. Kale'nin Toros dağları üzerinde, Gülek boğazı manzarasına hakim bir noktada, yaklaşık boğazdan 500 metre yüksekliktedir. Gülek boğazı ve kalesine gitmek için Tarsus’un yaklaşık 65 km. kuzeyinde yer alan bölgeye Tarsus- Gülek arasında sefer yapan belediye otobüsleri veya minibüsler ile ulaşılabilmektedir. Niğde Tarsus Otoyolu güzergahı bölgeye çıkmakta.admin / 08.01.2020 / 1 / 5 053

Yorum Ekleyin


  1. Fekek Evren Kaplanoğlu
    16 Şubat 2020 21:27
    0
    Gülek Boğazını en iyi biz Adanalılar bilir. Bizim ilimize yakın gelen bir bölgededir. konum olarak Tarsus ili civarındadır. Adana'ya gelip de Gülek Boğazına uğramayanı Odunla döverler :) Yazınızda çok güzel anlatmışsınız. Gerçekten güzel bir rehber olmuş. Bende en az 10 kere gittim diyebilirim. Biraz deneyimlerimi anlatayım; karlı havada giderseniz yani yamacında kar varken giderseniz harika bir mangal keyfi ve keyifli zaman geçirirsiniz. Genelde kar olsa da yolları açık olur. O konu da sıkıntı yaşamazsınız. Yaz aylarında gitmenizi pek tavsiye etmem çok sıcak yanıyorum diye bağırırsınız.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi şehrin bütün tarihi eserlerini sergilenmesi üzerine
Küp Şelalesi Tanıtımı

Küp Şelalesi Tanıtımı

Akdeniz bölgesinin sıcak ve nemli olmasından dolayı insanların serinlemek için
Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Bölgesi, İlk çağlardan günümüze kadar birçok kavmin ve devletin yerleşim
Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Tarihi bakımından dolayı önemli yere sahip olan bu antik kent Adana’da Kozan
Varda Köprüsü Tanıtımı

Varda Köprüsü Tanıtımı

Adana'da bulunan Varda Köprüsü; 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiş
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up