Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Bursa Misi Köyü

Bursa Misi Köyü


Bursa Misi Köyü
Bursa ilimizde görülmesi gereken bir diğer güzel köy ise Orhaneli yolu üzerindeki Misi köyü. Şimdi Nilüfer ilçesinin bir mahallesi olan Misinin adı Gümüştepe olarak değiştirilmiş. Misi ününü Hristiyanlık döneminde kazanmış. Bu dönemde Uludağ'ın eteklerinde yüzlerce manastır kurulmuş, Misi çevresinde de aralarında beş manastır varmış.

Misi aynı zamanda stratejik bir noktadaymış, zira Bursa ovasının en önemli akarsuyu olan Nilüfer Çayı Misi’den başka bir yerde geçit vermiyormuş. Bu nedenle Bursa’dan batıya doğru giden yolcular ve ticaret kervanları zorunlu olarak Misi’den geçiyormuş. Ancak Cumhuriyet döneminde hizmete giren yeni İzmir yoluyla birlikte Misi’nin önemi azalmış, tipik bir Osmanlı köyü olarak günümüze ulaşmış.


1989 yılında kentsel SİT alanı ilan edilen köy bu sayede betona yenik düşmemiş. Nilüfer’in üzerindeki köprünün çevresi köyün meydanı. Burada kahvehaneler, dükkanlar ve cami yer alıyor. İçinde ördeklerin yüzdüğü çayın etrafında piknik alanları ve çay bahçeleri yer alıyor. Meydandan köyün içlerine doğru gidildiğinde adeta zaman tüneline giriliyor. Köy Nilüfer Belediyesi tarafından adeta yeniden yaratılmış, çoğu zamana yenik düşüp yıkılmaya yüz tutan eski evleri onarılmış ve sosyal mekanlar yaratılmış.

Misi’nin şarabı da çok ünlü. Misi şarabı olarak ün kazanan şarap türü yalnızca bu çevrede yetişen ve kendisine has aroması olan Misket üzümünden üretilmekte. Bir zamanlar yedi şarap imalathanesinin bulunduğu köydeki üzüm bağları bir hastalık sonucu kuruyunca bir tek imalathane kalmamış.

Misi'de Gezilecek Yerler

Misi köyünde görülmesi gereken yerlerin başında Çocuk Kütüphanesi gelmektedir. Küçük yaş ve ilköğretim seviyelerindeki çocuklara hizmet veren kütüphaneye giriş ücretsiz. Köyün merkezinde bulunan Etnografya Evi, Kavacık Sultan Yatırı ve Ulu Cami ise diğer gezilmesi gereken yerler.

Misi köyünde Nilüfer Belediyesi tarafından hizmete açılan 90 araç kapasiteli Kamp Karavan alanı da bulunmakta. Misi Kamp Karavan alanında, 34 adet 49 m2 ve 6 adet 98 m2’lik 46 araç çok rahat konaklama imkanına sahip. Misi kamp ve karavan tesislerinde: WC, duşlar, lavabolar. Sıcak ve soğuk su, mutfak (karavan ve çadır alanlarında ayrı ayrı), çamaşır yıkama, araç atık boşaltma ve kaset boşaltma üniteleri, her dört parsele 2 su musluğu ve elektrik panosu (her araç için bir priz 16 A.) ve elektrik sayacı bulunmaktadır. Su için su sayacı yoktur. Sosyal tesis, Çocuk oyun parkı, dere kenarı dinlenme terası, çadır alanı ve diğer alanlar çimlenmiş olup, karavan park yerleri ise çim taşları ile yeşillendirilmiştir.


Her parsel yeşil bitki ile diğerinden ayrılmıştır. Tesisin etrafı tel çitler ile muhafaza altına alınmış olup ana giriş haricinde acil durumlar için ana caddeye açılan bir kapı mevcuttur. Kamp alanı 2 adet paratoner ile yıldırım tehlikesine karşı korumalıdır. Karavan tatilini seven takipçilerimiz için muazzam bir yerdir.

Ayrıca doğa ve yürüyüş severler için Misi Köyü meydanından başlayan ve yöre insanının bir zamanlar şehirden Nilüfer vadisi batısındaki dağ köylerine ulaşmak için kullandıkları eski orman patikasından geçerek çam ormanı ve eşsiz manzaralar içinde Dağyenice göletine ulaştıkları 9 km'lik yürüyüş parkuru da mevcut.

Yapmadan Dönme!

» Çocuk kütüphanesini görmeden,
» Etnografya evini gezmeden,
» Dere kenarında kıymalı-kaşarlı gözleme yemeden DÖNME!

Misi Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Orhaneli yolu üzerindeki Gümüştepe (Misi) mahallesine kent merkezinden belediye otobüsü seferleri düzenleniyor.admin / 07.01.2018 / 0 / 9 541

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi, Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat köyünde yer
Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Tarihi oldukça eski olan İnkaya çınarı, Osmanlı Devleti'nin ilk köyleri
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
Tarihte Uludağ

Tarihte Uludağ

Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yeyip nektar içtikleri,
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü

Osmanlı'nın ikinci başkenti olan Bursa tarihi çarşıları, camileri, padişah
Uluabat Gölü - Gölyazı ve Eskikaraağaç

Uluabat Gölü - Gölyazı ve Eskikaraağaç

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan Uluabat (Apolyont) Gölü
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up