Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı


Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3 milyona yaklaşan Bursa'nın yoğun trafiği, çarpık yapılaşma ve şehir kargaşasından kaçıp kurtulmak isteyenler için eşsiz birer cennet olan Atatürk Kent Ormanı, şehir merkezi ile iç içe olmasından dolayı da çok fazla ilgi ve talep görüyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı
Nilüfer İlçesinin Odunluk mahallesinde bulunan Atatürk Kent Ormanı 150 hektarlık alanı ile Bursa'nın en büyük piknik ve mesire yeri olarak hizmet veriyor. Giriş kapısından yaklaşık 700 metrelik parke döşeli orman yolundan ilerledikten sonra piknik alanına ulaşılıyor.

Doğu (Doburca) Bölümü


Bursa Kent Ormanı 3 ana bölümden oluşuyor. Doğu (Doburca) Bölümü, Orta Bölüm ve Batı (Misi/Gümüştepe) Bölümleri. Piknik alanına girildiğinde dönel bir kavşak sizi bekliyor. Bu kavşaktan sola doğru ilerlediğinizde Doğu bölümüne ulaşılıyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 2

Bursa Atatürk Kent Ormanı 3
Bursa Atatürk Kent Ormanı’nın en büyük alanına sahip olan Doğu Bölümünde piknik yapmanız için açık masalar, yarı açık ve yağmurdan korunmak amaçlı tam kapalı kamelyalar mevcut. Piknik masalarının aralarında mangal keyfiniz için büyük taş barbeküler bulunuyor. Alanın topoğrafyası gereği dilerseniz kuzeye bakan bölümlerde eşsiz Bursa manzarası altında, güneye bakan bölümlerde ise Nilüfer Çayının geçtiği vadi manzaralı yerlerde piknik yapabilirsiniz.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 4
Doğu bölümünde iki adet Bay/Bayan WC hizmet veriyor. Bursa Kent Ormanı’nın yoğun ve kalabalık olduğu yaz aylarında giriş ücreti 1 TL olan tuvaletler, kış aylarında fazla görevli bulunmamasından dolayı ücretsiz kullanılabiliyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 5
Piknik alanına tedariksiz gelen ziyaretçiler için Doğu Bölümünde tost, patates kızartması ve soğuk içecek temin edebilecekleri Nevzat Amca’nın Yeri isimli bir büfe bulunuyor. Bu büfeden aynı zamanda semaver de kiralayabiliyorsunuz.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 6

Bursa Atatürk Kent Ormanı 7
Doğu Bölümünün en sonunda henüz yapım aşamasında bulunan Macera Noktası yer alıyor. Yapımı tamamlandıktan sonra bu bölümde ağaçlarda bulunan platformlar kullanılarak farklı bir aktivitede bulunabileceksiniz.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 8
Kent ormanı yapımında çocuklu ziyaretçiler de düşünülmüş ve bu bölümde bulunan 1 adet çocuk oyun alanı ile çocuklarınız ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Orta Bölüm

Bursa Atatürk Kent Ormanı 9
İlk girişte karşımıza çıkan dönel kavşaktan sağ tarafa doğu ilerlediğimizde büyük ve geniş açıklık bir alan karşımıza çıkıyor, burayı ziyaretçiler daha çok futbol gibi top oyunları için kullanılıyor. Futbol sahasının hemen arkasında At Biniciliği ve Evcil Hayvan Çiftliği bulunuyor. Burada ücretli olarak atlara binip keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 10
Evcil Hayvan Çiftliğinin arkasında mesire alanı yer alıyor, burada da Doğu Bölümündeki gibi piknik ve mangal için alanlar mevcut, ayriyeten keyifli vakit geçirmeniz için 1 adet basketbol potası ve voleybol sahası bulunuyor. Bu bölümde de yiyecek ve içecek ihtiyacınız için 1 adet büfe, 1 adet Bay/Bayan WC ve çocuk oyun parkı bulunuyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 13
Orta Bölüm girişinin sol kısmında ibadet için 1 adet Bay/Bayan mescit de bulunuyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 14
Orta Bölüm mesire alanından batıya doğru giden yolu takip ettiğimizde karşımıza Burfaş Tesislerine ait Orman Restoran çıkıyor. Piknikle, mangalla uğraşmak istemeyen ziyaretçilerimiz Bursa manzaralı terasta zengin menülü yemeklerini yiyerek vakitlerini geçirebilecekleri güzel bir tesis.

Batı (Misi/Gümüştepe) Bölümü

Bursa Atatürk Kent Ormanı 15
Burfaş Orman restoranın önündeki iniş eğimli taş yolu takip ederek batı yönüne doğru ilerlediğimizde, şehrin batı kısmını gören Bursa'nın göz bebeği Misi Köyü manzaralı Batı Bölümüne ulaşıyoruz. Bu bölüm Kent Ormanı alanına daha sonra eklenmiş.Diğer bölümlerde olduğu gibi piknik ve mangal için yerler var ve bana göre Atatürk Kent Ormanı’nın en iyi manzarasına sahip bölümü.

Otopark Alanları

Bursa Atatürk Kent Ormanı 16
Kent Ormanı içerisinde büyük ölçüde otopark alanları mevcut fakat ziyaretlerin yoğun olduğu yaz aylarında otoparklarda yer kalmayıp normalde yasak olmasına rağmen yol kenarlarına park edilmek zorunda kalınıyor.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 17
Tüm yollarda trafik levhaları mevcut, böylelikle orman içi trafiğin düzenli olması sağlanmış.

Aktiviteler

Atatürk Kent Ormanı içerisinde 6,5 km'lik yürüyüş parkuru ile çam ağaçları eşliğinde yürüyüş sporunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca mükemmel manzaraları sayesinde düğün fotoğraflarında dış çekim alanı olarak ta kullanılmaktadır.

Bursa Atatürk Kent Ormanı 11
Haziran ayında Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Bursa ayağının da yapıldığı Atatürk Kent Ormanı’nın da 10’dan fazla güvenlik görevlisi hizmet yapmakta olup, Bursa’da aileniz ile birlikte huzurlu vakit geçirebileceğiniz güvenli alanların başında yer alıyor. İlgililerine bilgi vermek amacı ile orman alanı içerisindeki tabelalarda alkol tüketiminin yasak olduğu da belirtiliyor.

Atatürk Kent Ormanı Giriş Ücreti

Bursa Atatürk Kent Ormanı 18
Her gün sabah 08.00, akşam 22.00 arasında hizmet veren Atatürk Kent Ormanı’na yaya ve bisiklet ile ücretsiz giriş yapılıyor.

Otomobil Giriş ücreti: 5 TL
Minibüs Giriş ücreti: 10 TL
Otobüs Giriş ücreti: 15 TL şeklinde

Atatürk Kent Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa içinden B/20-A Gümüştepe Özel Halk Otobüsü ile Orhangazi caddesine gelerek, yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşılabilir. Araçlarınız ile Hüdavendigar Parkının arka tarafındaki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.admin / 19.02.2018 / 12 / 48 396

Yorum Ekleyin


 1. Fatih
  Fatih
  Ziyaretçi
  19 Şubat 2018 20:02
  0

  Daha evvel çokca ziyaret ettiğim kent ormanını tüm özellikleriyle özetlemişsiniz, tebrik ederim.

 2. Pınar
  Ziyaretçi
  19 Şubat 2018 21:49
  0

  İnanılmaz açıklayıcı bir paylaşım olmuş. Ulaşımdan ücretlendirmeye, sağa dönün şuraya sola dönün buraya kadar gitmeden gözümde canlandı. Gerek açıklamalar gerek fotoğraflarla, bursaya yeni yerleştim ve gerçekten rehber niteliğinde olduğunuzdan sık sık size teşekkür edeceğim muhtemelen :) emeğinize elinize saglik...

 3. neresiiyi.com
  Ziyaretçi
  20 Şubat 2018 22:12
  0

  Detaylı ve güzel bir yazı. emeğinize sağlık.

 4. Onur
  Ziyaretçi
  30 Mart 2018 17:58
  0

  Haftasonları ailenizi ya da sevdiklerinizi alarak gidebileceğiniz nezih bir yer. Özellikle mangal için bir numara diyebilirim. Yeşillik alandan şehir manzarası izlemek ise bambaşka bir duygu. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 5. Erhan Evonar
  Ziyaretçi
  15 Ağustos 2019 10:11
  0
  Pislik içerisinde bakımsız. Mikrop falan kaparsınız. Bursa büyükşehir belediyesi çöpleri bile toplamamış.
 6. Masal
  Ziyaretçi
  21 Ekim 2019 00:27
  0
  Bursa bana çok uzak bursa Atatürk kent ormanına gitmeyi isterdim şu makaleden sonra daha çok gitmeyi istedim çok güzel anlatmışsınız o kadar detaylı anlatımlarınız varki insan gitmiş kadar oluyor. Gümüştepe bölümünden manzara çok güzelmiş. 
 7. lerzan karabayır
  Ziyaretçi
  26 Ekim 2019 11:24
  0
  hem harika bir yer hem de yapılabilecek bir sürü aktivite var. Çocukların da seveceği eşsiz bir mekan. Giriş ücretleri gayet uygun ve çok da düzenli oluşu herkes tarafından tercih edilme sebebi
 8. Kenar Yazarı
  Ziyaretçi
  16 Kasım 2019 17:40
  0
  Bursa Atatürk Kent Ormanı'na daha önce gittim ve beğendim. Piknik yapabilecek güzel mekanlar var. Bazı yapay yapıların dışında düşünürsel Bursa gibi güzel bir şehirde olması gereken parklardan olmuş. Daha çok doğayla iç içi yaşam alanları olması dileğiyle güzel yazınız için teşekkürler.
 9. Hatice Rana Şanda
  Ziyaretçi
  20 Temmuz 2020 15:34
  0
  Bu nasıl bir şey personel yok o kadar ücret veriliyor ve tuvaletler kapalı yüzlerce insan geliyor buraya 

 10. Hasan PUR
  Ziyaretçi
  17 Ekim 2021 13:17
  0
  Mangal yapabiliyor muyuz burada 
  1. admin
   Yönetici
   18 Ekim 2021 13:18
   23
   Evet, mangal yapabiliyorsunuz.
 11. Sinem
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2022 18:30
  0
  Akşam için ışıklandırma mevcut mu

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi, Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat köyünde yer
Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Tarihi oldukça eski olan İnkaya çınarı, Osmanlı Devleti'nin ilk köyleri
Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
Bursa Misi Köyü

Bursa Misi Köyü

Bursa ilimizde görülmesi gereken bir diğer güzel köy ise Orhaneli yolu
Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü

Osmanlı'nın ikinci başkenti olan Bursa tarihi çarşıları, camileri, padişah
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up