Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler


Orhaneli gezilecek yerler
Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Orhaneli'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Bursa Orhaneli ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Orhaneli, Bursa'nın şirin bir ilçesidir. Bursa şehir merkezine 70 km mesafede yer alır. Bursa Orhaneli önemli bir bölümü ormanlarla kaplı olan bir ilçedir. Bu sebeple yeşil alanlar ve piknik yerleri yoğundur. Bununla birlikte tarihi açıdan da zengin bir yer olması Bursa'nın önemli yerleri arasına sokmaktadır.

Orhaneli Tarihi

Orhaneli tarihi boyunca Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Roma İmparatoru tarafından av bölgesi olarak kurulmuştur. Roma döneminde Atranos olarak anılmıştır. 1325 yılında ise Orhan Bey komutanlarından Durdu Bey tarafından alınmıştır. Bu aşamadan sonra da Orhaneli Kalesi yıkılmış ve zaman içinde ismi değişmiştir.

Orhaneli'de Gezilecek Tarihi Yerler

Orhaneli’de gezilecek yerlerarasında çok sayıda tarihi yapı bulunur. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için günümüze gelen birçok tarihi yapısı bulunmaktadır.
  • Kaya Hamamları

Orhaneli Kaya Hamamları ilçe merkezine bağlıdır ve 6 km mesafede yer alan Sadağı köyünde kalır. Yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Kaya Hamamları MS 117-138 yılları arasında Orhaneli’ne halim olan Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Köyden geçtikten sonra 1 km kadar yürüyerek kayalıkları geçen su bendini karşılayabilirsiniz. Daha sonra buradan merdivenlerle geçerek mükemmel bir doğal güzellik olan Sadağı Kanyonu’na erişebilirsiniz.
  • Murat Çelebi Camii

Orhaneli ilçesine bağlı Nalbant köyü sınırlarında yer alan caminin kitabesi olmadığı için yapılma tarihi net değildir. Bu yüzden de kim tarafından ne zaman yapıldığı belli değildir. Dikdörtgen bir plana göre inşa edilen yapının son cemaat yeri iki kaplıdır ve bölge kültürünü yansıtan bir işçiliğe sahiptir.
  • Orhaneli Termik Santralı

İlçe merkezine 17 km mesafede yer alan santral Karıncalı köyü yakınındadır. 1992 yılında enerji üretimine başlamıştır ve günümüzde hala aktif halde çalışmaktadır.
Orhaneli seyahati planlıyorsanız; Bursa'da Gezilecek Yerler makalemizi de mutlaka inceleyiniz.

Orhaneli'de Gezilecek Doğal Yerler

Bursa'nın en yeşillik ilçelerinden olan Orhaneli gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri de içinde barındırır. İlçede gezebileceğiniz doğal noktaları şöyle sıralayabiliriz:
  • Sadağı Kanyonu

Kaya Hamamları sınırlarında yer alan kanyon, 2 saatlik bir yürüyüşün ardından karşınıza çıkıyor. Ulaşmak için bir hayli enerji harcamanız gereken bu doğal güzellik derenin sağ kıyısındadır. Burada 65 derece sıcaklığa sahip tarihi bir şifalı su kaynağını görebilirsiniz.
  • Ağaçhisar Kaplıcası 

İlçeye bağlı Ağaçhisar köyünde bulunur. Her yıl çok sayıda turist çeker. Hafif kükürt kokulu olan kaynak suları ağrılı hastalara oldukça iyi gelir. Sağlık turizmi açısından bu güzel yeri tercih edebilirsiniz.
  • Karagöz Piknik Alanı

Yeşillikleriyle ünlü olan ilçenin oldukça önemli bir mesire yeridir. Muhteşem doğasıyla burayı ziyaret ederek doğanın keyfini yaşayabilirsiniz.


Orhaneli Festivalleri

Ulu Cami inşaatında görev yaptığı söylenen Karagöz ve Hacivat’ı anmak adına 1991 yılından bu yana her yıl Karagöz Piknik Alanı içinde festival düzenlenir. Her yıl haziran ayında yapılan bu festival kapsamında çeşitli etkinlikler ve konserler yapılır. Doğanın muhteşem manzarasıyla birlikte güzel bir festivale katılabilirsiniz.

Orhaneli Müzeleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi müzecilik çalışmaları kapsamında Orhangazi’ye bağlı Karıncalı köyünde Karıncalı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede bir kütüphane ve yöreye ait birçok eseri görebilirsiniz.

Orhaneli Yöresel Yemekleri

Orhaneli’de ne yenir, cevabını arayanlar için çok sayıda yöresel lezzet vardır. İlçede şu lezzetleri mutlaka tatmanız gerekir:
  • Gapçıklı Fasulye
  • Mısır Unundan Kaçamak
  • Mısır Unundan Höşmelim

Orhaneli Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa sınırlarında yer alan Orhaneli nerede, sorusu gezginlerin ziyaret sırasında cevap aradığı bir sorudur. Karayolu ile ulaşabileceğiniz Orhaneli ilçesi Ankara’ya 430 km mesafede yer alır. İlçe İstanbul'a da 150 km mesafededir. Özellikle Osmangazi Köprüsü açıldıktan sonra ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Ayrıca şehre hava yolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler Bursa Yenişehir Havalimanı’nı kullanabilirler.admin / 24.04.2019 / 0 / 12 993

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve
Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Bursa Misi Köyü

Bursa Misi Köyü

Bursa ilimizde görülmesi gereken bir diğer güzel köy ise Orhaneli yolu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up