Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

bursa orhaneli
Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Orhaneli'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Bursa Orhaneli ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Orhaneli, Bursa'nın şirin bir ilçesidir. Bursa şehir merkezine 70 km mesafede yer alır. Bursa Orhaneli önemli bir bölümü ormanlarla kaplı olan bir ilçedir. Bu sebeple yeşil alanlar ve piknik yerleri yoğundur. Bununla birlikte tarihi açıdan da zengin bir yer olması Bursa'nın önemli yerleri arasına sokmaktadır.

Orhaneli Tarihi

Orhaneli tarihi boyunca Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Roma İmparatoru tarafından av bölgesi olarak kurulmuştur. Roma döneminde Atranos olarak anılmıştır. 1325 yılında ise Orhan Bey komutanlarından Durdu Bey tarafından alınmıştır. Bu aşamadan sonra da Orhaneli Kalesi yıkılmış ve zaman içinde ismi değişmiştir.

Orhaneli'de Gezilecek Tarihi Yerler

Orhaneli’de gezilecek yerler arasında çok sayıda tarihi yapı bulunur. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için günümüze gelen birçok tarihi yapısı bulunmaktadır.
  • Kaya Hamamları

orhaneli kaya hamamları
Orhaneli Kaya Hamamları ilçe merkezine bağlıdır ve 6 km mesafede yer alan Sadağı köyünde kalır. Yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Kaya Hamamları MS 117-138 yılları arasında Orhaneli’ne halim olan Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Köyden geçtikten sonra 1 km kadar yürüyerek kayalıkları geçen su bendini karşılayabilirsiniz. Daha sonra buradan merdivenlerle geçerek mükemmel bir doğal güzellik olan Sadağı Kanyonu’na erişebilirsiniz.
  • Murat Çelebi Camii

orhaneli murat çelebi camii
Orhaneli ilçesine bağlı Nalbant köyü sınırlarında yer alan caminin kitabesi olmadığı için yapılma tarihi net değildir. Bu yüzden de kim tarafından ne zaman yapıldığı belli değildir. Dikdörtgen bir plana göre inşa edilen yapının son cemaat yeri iki kaplıdır ve bölge kültürünü yansıtan bir işçiliğe sahiptir.
  • Orhaneli Termik Santralı

orhaneli termik santrali
İlçe merkezine 17 km mesafede yer alan santral Karıncalı köyü yakınındadır. 1992 yılında enerji üretimine başlamıştır ve günümüzde hala aktif halde çalışmaktadır.
Orhaneli seyahati planlıyorsanız; Bursa'da Gezilecek Yerler makalemizi de mutlaka inceleyiniz.

Orhaneli'de Gezilecek Doğal Yerler

Bursa'nın en yeşillik ilçelerinden olan Orhaneli gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri de içinde barındırır. İlçede gezebileceğiniz doğal noktaları şöyle sıralayabiliriz:
  • Sadağı Kanyonu

sadağı kanyonu
Kaya Hamamları sınırlarında yer alan kanyon, 2 saatlik bir yürüyüşün ardından karşınıza çıkıyor. Ulaşmak için bir hayli enerji harcamanız gereken bu doğal güzellik derenin sağ kıyısındadır. Burada 65 derece sıcaklığa sahip tarihi bir şifalı su kaynağını görebilirsiniz.
  • Ağaçhisar Kaplıcası

ağaçhisar kaplıcası
İlçeye bağlı Ağaçhisar köyünde bulunur. Her yıl çok sayıda turist çeker. Hafif kükürt kokulu olan kaynak suları ağrılı hastalara oldukça iyi gelir. Sağlık turizmi açısından bu güzel yeri tercih edebilirsiniz.
  • Karagöz Piknik Alanı

karagöz piknik alanı
Yeşillikleriyle ünlü olan ilçenin oldukça önemli bir mesire yeridir. Muhteşem doğasıyla burayı ziyaret ederek doğanın keyfini yaşayabilirsiniz.


Orhaneli Festivalleri

karagöz hacivat festivali
Ulu Cami inşaatında görev yaptığı söylenen Karagöz ve Hacivat’ı anmak adına 1991 yılından bu yana her yıl Karagöz Piknik Alanı içinde festival düzenlenir. Her yıl haziran ayında yapılan bu festival kapsamında çeşitli etkinlikler ve konserler yapılır. Doğanın muhteşem manzarasıyla birlikte güzel bir festivale katılabilirsiniz.

Orhaneli Müzeleri

Karıncalı Müzesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi müzecilik çalışmaları kapsamında Orhangazi’ye bağlı Karıncalı köyünde Karıncalı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede bir kütüphane ve yöreye ait birçok eseri görebilirsiniz.

Orhaneli Yöresel Yemekleri

mısır unundan kaçamak
Orhaneli’de ne yenir, cevabını arayanlar için çok sayıda yöresel lezzet vardır. İlçede şu lezzetleri mutlaka tatmanız gerekir:
  • Gapçıklı Fasulye
  • Mısır Unundan Kaçamak
  • Mısır Unundan Höşmelim

Orhaneli Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa sınırlarında yer alan Orhaneli nerede, sorusu gezginlerin ziyaret sırasında cevap aradığı bir sorudur. Karayolu ile ulaşabileceğiniz Orhaneli ilçesi Ankara’ya 430 km mesafede yer alır. İlçe İstanbul'a da 150 km mesafededir. Özellikle Osmangazi Köprüsü açıldıktan sonra ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Ayrıca şehre hava yolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler Bursa Yenişehir Havalimanı’nı kullanabilirler.admin / 24.04.2019 / 0 / 1 610

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu
Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up