Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bolu » Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da Gezilecek Yerler


Mudurnu gezilecek yerler
Yemyeşil ormanların arasında bir vadinin içinde kurulmuş Mudurnu; konakları, tarihi eserleri ve doğasıyla çok etkileyici bir yer. Mudurnu'daki ilk yerleşimin Hisar tepesinde kurulduğu daha sonra da vadiye indiği sanılıyor. Günümüze yalnızca surları ulaşan kalesinin Bursa tekfurunun kızı Modema adına inşa ettirildiği kabul ediliyor. 1374 tarihli Yıldırım Beyazıt Cami ve hemen karşısındaki hamam yakın dönemde onarılmış. Bitişiğinde bir Halveti türbesinin de bulunduğu Kanuni Sultan Süleyman Camisi de ilçenin en önemli tarihi yapıları.

Yakın zamana kadar ilçe halkının çoğu, geçimini tavukçuluktan sağlıyormuş. Ancak 2000 yılında Mudurnu Tavukçuluk iflas edince tam 1400 kişi işsiz kalmış. Mudurnu'nun 6000 nüfuslu bir ilçe olduğunu düşünürseniz çok büyük bir rakam bu. Daha sonra başka bir firma tesisleri canlandırmaya çalışmış; ancak tavukçuluk bir daha belini doğrultamamış. Kısacası milenyum Mudurnu'nun miladı olmuş. Bunun üzerine Mudurnulular bir araya gelmiş, kasabanın kimliğini koruyarak turizmin geliştirilmesi kararı alınmış.

Mudurnu Evleri

Girişi dışında tamamı sit alanı ilan edilen ilçede 358 tescilli yapı bulunuyor. Son yıllarda yaklaşık yüz kadar tarihi konak restore edilmiş. Bunlardan derenin kıyısındaki Keyvanlar Konağı, ilçenin girişindeki Yarışkaşı Konağı, belediyenin yanındaki Hacı Abdullahlar Konağı ve Musalla mahallesindeki Hacı Şakirler KonağıMudurnu'da gezilecek yerler arasında turizmin hizmetine sunulmuş. Böylece daha önce sıfır olan yatak sayısı kısa sürede 100’e çıkmış.

Mudurnu Çarşısı

Mudurnu çarşısındaki dükkanların çoğu kapanmış ve sessizliğe bürünmüş. Oysa geçmişte Mudurnu esnafı gelmeden civardaki kent ve kasabalarda pazar kurulmazmış. Dükkanlar kapanınca el sanatlarının çoğu tarihe karışmış. Yine de bakırcılar, sobacılar Mudurnu mesi üreten ayakkabıcılar varlığını sürdürüyor.

Mudurnu’da Ahilik geleneği de yaşatılıyor, cuma günleri seladan sonra Mudurnu çarşısında esnaf duası yapılıyor.

Şehriman Tepesi

Mudurnu ve yakın çevresini kuş bakışı seyretmenin en kolay yolu Şeyh-ül Ümran (Şehriman) tepesine çıkmak. Temmuz ayının ilk pazar günü burada yapılan kutlamalarda mevlüt okunuyor ve etli pilav dağıtılıyor. Buradaki iki mezarda Şeyh-ül Ümran ve Filibeli Hacı Tevfik Efendi adında iki din adamı yatıyor.

Abant Gölü

Dünyaca ünlü Abant Gölü de Mudurnu'nun burnunun dibinde. Bunun dışında Karamurat Gölü, Sülüklü Göl ve eşsiz manzaralı yaylalar da görülmeye değer.

Sülüklü Göl

Sülüklü Göl, Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve Sakarya illeri arasında sınır konumunda yer alır. Batı Karadeniz tarafında yer alan gölün eski adı ise Sarıgölcük. Yeni ismi ise eskiden içinde bulunan sülüklerden geliyor. Gölün içine yerleştirilen balıklar sülükleri yediği için artık gölde sülük görülmüyor. Sülüklü Göl Tabiat Parkı el değmemiş doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Yapmadan Dönme!
» Şehriman tepesinden Mudurnu'yu seyretmeden,
» Yöresel ürünler satılan cumartesi pazarına uğramadan,
» Çarşıda dolaşmadan,
» Elemeği oyalardan satın almadan,
» Saray helvası almadan, DÖNME!

Mudurnu'nun Neyi Meşhur?

Mudurnu'nun yemekleri de dillere destan, lokantalarda yöreye özgü tencere yemeklerinden tadabilirsiniz. Keşli cevizli makarna nefis. Keş, yoğurdu süzdükten sonra tuzlayıp şekil verilerek kurutulan bir yiyecek. Ev yapımı makarna, ceviz sosuyla servis edilince doyum olmuyor.
Saray helvası da Mudurnu'yla özdeşleşmiş bir ürün.

Mudurnu Nerede, Nasıl Gidilir?

Üç farklı yönden gelen yolların birleştiği bir noktada bulunan Mudurnu Bolu'ya 52 km, İstanbul'a 296 km uzaklıkta. Mudurnu Ankara'ya Bolu üzerinden 244 km, Nallıhan üzerinden 208 km uzaklıkta. Bolu-Mudurnu karayolundan ayrılan bir yol Abant'a gidiyor. Abant-Mudurnu arası 19 km.admin / 19.02.2018 / 0 / 4 376

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi , Bolu ilinin Göynük ilçesindeki Cuma Mahallesi’nde
Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve
Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre
Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili
Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Göynük'te Gezilecek Yerler

Göynük'te Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların içindeki Göynük, Sülüklü Göl ve Sünnet Gölü İstanbul ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up