Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bolu » Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi


Akşemsettin Türbesi
Akşemsettin Türbesi, Bolu ilinin Göynük ilçesindeki Cuma Mahallesi’nde bulunur. İlçe etkileyici doğal yapısının yanında tarihi Akşemsettin Türbesine de ev sahipliği yapıyor. Türbe 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde sağlamlığını koruyan yapı ziyarete açıktır. İlçedeki Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda bulunur. Türbe Bolu ilinin 96 kilometre güneybatısında yer alır.

Türbenin kubbesi kasnaksız ve kurşun kaplıdır. Altıgen şekilde tasarlanmış yapının içindeki Akşemsettin hazretlerinin sandukası ceviz yapılıdır. Kabartma yazılamalar ile süslenmiştir. Kapakların üzerinde de narçiçeği kabartmalar bulunur. Bu yönü ile Osmanlı ağaç işçiliğinin güzelliğini yansıtır. Türbenin girişi doğuya bakar. Sade bir yapı sayılabilir. Türbe içindeki sandukalar Osmanlı döneminde yapılan son sandukalardır. Baş kısımlarda aynalar yer alır. Aynalar rumilerle bezeli ve hadis-i şeriflerle süslü durumdadır. Türbenin içinde Akşemsettin hazretleri ve iki oğlu Emrullah Çelebi, Sadullah Çelebi yatar.

Akşemsettin Kimdir?

Akşemsettin hazretleri Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. 1459 tarihinde öldükten sonra, yaşadığı yer olan Göynük'e türbesi inşa edilmiştir. 14. yüzyıl âlimlerinden Akşemseddin 1389 yılında Şam’da doğdu. Asıl adı Mehmet Şemseddin’dir ve Şeyh Hamza'nın oğludur. Baba tarafından soyu Hz. Ebubekir’e dayanır.


Aile daha sonra Amasya’ya taşınmış ve Akşemsettin bir süre burada yaşamıştır. Daha sonra aile Çorum ilinin Osmancık kazasından Sarpınkavak köyüne yerleşmiştir. Akşemsettin ilerleyen zamanlarda Amasya ve Osmancık medreselerinde eğitim almış ve Osmancık’ta müderris olmuştur. Daha sonra tıp alanında da uzmanlaşmıştır. Bir yandan tasavvufa da ilgi duyan Akşemsettin, bu ilgisi nedeniyle bir süre İran'ı ziyaret etmiş ardından Anadolu’ya dönmüştür. Tasavvufun inceliklerini Hacı Bayram Veli’den öğrenmiştir. Daha sonra Hacı Bayram Veli’den izin alarak Ankara'nın Beypazarı ilçesine yerleşmiştir. Burada insanlar tarafından tanınmaya ve ünü yayılmaya başlamıştır. Beypazarı’ndan sonra İskilip'e, oradan da Bolu ilindeki Göynük ilçesine yerleşmiştir. Burada bir değirmen ve mescit yaptırmış, önemli eserlerini yazmış ve 7 kez hacca gitmiştir.

Akşemsettin, tıp ve eczacılık alanlarına ilgisini hep sürdürmüştür. Tıpta bulaşıcı hastalıklar konusunda değerli çalışmalar yapmıştır. Dünyada mikroplardan ve onlar aracılığıyla hastalıkların oluşmasından ilk bahseden kişidir. Döneminde sadece bulaşıcı hastalıklarla değil ruh hastalıklarıyla da ilgilenmiş ve hastaları tedavi etmiştir.

Akşemsettin 2. Murat'ın isteğiyle 2. Mehmet’in hocalığına tayin edildi. Fatih Sultan Mehmet’i uzun süre Akşemsettin yetiştirdi. İstanbul’un fethi konusunda da sultanı teşvik etti ve fethin başarısında büyük etkileri oldu. Fetih günlerinde Ebu Eyyun’l Ensari’nin kabrini buldu. Orduya moral verdi. Fatih Sultan Mehmet ile beraber İstanbul'a girişleri daha sonraları hikayelere konu oldu.Fetihten sonra, sultanın İstanbul’da kalmasını istemesine rağmen Göynük'e döndü ve orada yaşamaya devam etti. Hayatını burada kaybeden Akşemsettin hazretlerinin türbesi de Göynük'e yapıldı.


Akşemsettin Türbesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Türbe Bolu ilinin Göynük ilçesinin merkezinde Cuma Mahallesi’nde yer alır. Göynük ile İstanbul arasında 230 kilometre, Ankara ile arasında 220 kilometre mesafe vardır. İstanbul istikametinden Göynük'e gelenler Adapazarı’nda otoyoldan çıkıp Bilecik yoluna girer. Buradan Geyve - Taraklı yoluyla Göynük'e ulaşılır. Ankara’dan gidenler yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla bölgeye ulaşabilir. Ankara üzerinden D140 yolundan ilerlenir. Ardından Nallıhan Yolu üzerinden D170 yoluna geçilir, buradan 51 kilometre yol aldıktan sonra Bolu - Bilecik yönüne dönülür. Buradan Göynük İlçesi’ne gidilir ve ilçe merkezinde yer alan Göynük Akşemsettin Türbesi’ne varılır.admin / 25.08.2018 / 2 / 3 997

Yorum Ekleyin


 1. Resul Ekrem Yılmaz
  Ziyaretçi
  30 Ağustos 2018 08:12
  0

  Dedemiz Fatih sultan mehmetin akıl küpü olan hocası akşemsettin. Gidilip görülecek en güzel türbelerden birisi.

 2. Sohbet
  Ziyaretçi
  30 Ağustos 2018 11:35
  0

  Akşemsettin hazretlerinin mutlaka türbesini ziyaret edeceğim. Ziyaret sırasında rehberlerin ne kadar güzel bir sohbet içerisinde bu büyük zatı anlaması, herkes tarafından med edilmektedir. İnşallah yakın zamanda ben de gider sohbetlerine katılırım.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve
Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre
Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili
Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Göynük'te Gezilecek Yerler

Göynük'te Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların içindeki Göynük, Sülüklü Göl ve Sünnet Gölü İstanbul ve
Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların arasında bir vadinin içinde kurulmuş Mudurnu; konakları,
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up